Fingrid varmistaa sähköjärjestelmän ja voimalaitosten toimivuuden rajoittamalla toistaiseksi uuden tuotannon liittämistä kantaverkkoon länsirannikolla
26.4.2023 09:58:00 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote
Tuuli- ja aurinkovoimalaitosten sekä sähkövarastojen määrä on kasvanut viime vuosina merkittävästi. Nopeinta kasvu on ollut länsirannikolla, jossa tämän suuntaajakytketyn sähköntuotannon osuus on jo hallitseva.
Kansainvälisen kokemuksen ja Fingridin havaintojen perusteella suuntaajateknologialla toteutettujen laitosten toiminta voi muuttua epävakaaksi, mikäli niiden osuus kokonaistuotannosta kasvaa alueellisesti suureksi. Epävakaus saattaa johtaa pahimmillaan laajaan sähköhäiriöön. Fingrid on tehnyt tiivisti yhteistyötä tuulivoimatoimijoiden kanssa ratkaisujen löytämiseksi. Ongelmien ratkaisu edellyttää muutoksia voimalaitosten ohjausjärjestelmiin sekä investointeja kantaverkkoon.
Ennen näiden uudistuksien tuomaa apua Fingrid rajoittaa toistaiseksi länsirannikolla suuntaajakytkettyjen voimalaitosten ja sähkövarastojen verkkoliityntöjä sähköjärjestelmän sekä voimalaitosten käyttövarmuuden varmistamiseksi.
Rajoituksen laajuus:
- Yli yhden megawatin suuntaajakytkettyjen laitteistojen liittäminen kanta- ja jakeluverkkoon ei ole sallittu (ei koske ennen 1.5.2023 tehtyjä liittymissopimuksia)
- Rajoitus koskee oheiseen karttaan merkittyä aluetta. Alue on viitteellinen ja erityisesti alueen reunoilla laitteistojen liitettävyys tulee tarkistaa Fingridiltä.
- Jakeluverkon voimajohdot, joita syötetään karttaan merkityltä verkkoalueelta, kuuluvat rajoituksen piiriin.
Rajoitukset eivät koske
- yksittäisiä, alle yhden megawatin suuntaajakytkettyjä laitteistoja
- tahtikonevoimalaitosten liittämistä.
Kantaverkon uudet yhteydet valmistuvat alueelle vuosina 2027 ja 2028. Tiedotamme asiakkaille rajoituksien mahdollisista muutoksista ja niiden poistumisesta.
Lisätietoja:
Petri Parviainen, Fingrid Oyj
Antero Reilander, Fingrid Oyj
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Lisätietoja myös: liitynnat@fingrid.fi
Kuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Finansiell information från Fingrid Oyj år 202718.6.2026 13:36:13 EEST | Pressmeddelande
Fingridkoncernen publicerar år 2027 följande finansiella rapporter: 19.2.2027 bokslutskommuniké, verksamhetsberättelse och bokslut för 2026 20.4.2027 ledningens översikt 22.7.2027 halvårsrapport januari–juni 2027 28.10.2027 ledningens översikt Fingrids ordinarie bolagsstämma hålls preliminärt den 17.3.2027. Mer information: Marina Louhija, Direktör, juridiska ärenden och hållbarhet, Fingrid Oyj, tfn 030 395 5289
Fingrid Oyj:n taloudelliset tiedotteet 202718.6.2026 13:36:13 EEST | Tiedote
Fingrid-konserni julkaisee vuonna 2027 seuraavat taloudelliset tiedotteet: 19.2.2027 tilinpäätöstiedote, toimintakertomus ja tilinpäätös vuodelta 2026 20.4.2027 johdon katsaus 22.7.2027 puolivuosikatsaus tammi–kesäkuulta 2027 28.10.2027 johdon katsaus Varsinainen yhtiökokous on suunniteltu pidettäväksi 17.3.2027. Lisätiedot: Marina Louhija, johtaja, laki- ja vastuullisuusasiat, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5289
Fingrid Oyj’s financial releases in 202718.6.2026 13:36:13 EEST | Press release
Fingrid Group will publish the following financial reports in 2027: 19.2.2027 Financial Review, Annual Report and Financial Statements 2026 20.4.2027 Management’s Review 22.7.2027 Half-Year Report January–June 2027 28.10.2027 Management’s Review The Annual General Meeting is scheduled to be held on 17 March 2027. For more information: Marina Louhija, SVP, Legal Affairs and Sustainability, Fingrid Oyj, tel. +358303955289
Sidosryhmäkonsultaatio varastotarjousmallista vuorokausimarkkinoille5.6.2026 12:52:42 EEST | Tiedote
Eurooppalaiset kantaverkkoyhtiöt ja sähköpörssit ovat valmistelleet uutta tarjoustyyppiä, jolla voidaan ostaa ja myydä sähköä päivän aikana. Kehitteillä olevasta mallista järjestetään webinaari ja kerätään palautetta markkinatoimijoilta.
Fingrid on toimittanut Energiavirastolle Suomen ja Ruotsin välisiä hintasuojausmahdollisuuksia koskevan ehdotuksen1.6.2026 15:29:05 EEST | Tiedote
Fingrid on toimittanut 29.5.2026 Energiavirastolle ehdotuksensa Suomen ja Ruotsin välisten hintasuojausmahdollisuuksien parantamisesta. Fingrid ehdottaa markkinatakausjärjestelyn käyttöönottoa. Järjestelyn tavoitteena on lisätä kaupankäyntimahdollisuuksia sähkön johdannaiskaupassa Suomessa tukemalla järjestelyyn osallistuvien markkinatakaajien toimintaa organisoiduilla markkinapaikoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
