SDP:n puoluejohdon ja eduskuntaryhmän johdon vappupuheiden paikkakunnat ja aikataulu
26.4.2023 09:38:43 EEST | SDP | Tiedote
Arvoisa median edustaja,
tiedoksi SDP:n puoluejohdon ja eduskuntaryhmän johdon vappupuheiden paikkakunnat ja aikataulu. Kaikki tapahtumat ovat vappupäivänä 1.5.
Kaikki SDP:n vapputapahtumat puhujineen päivittyvät SDP:n verkkosivuille: https://www.sdp.fi/vappu-2023/
SDP:n puheenjohtaja Sanna Marin
- Helsingin työväen vappujuhla, Kansalaistori klo 12.30
SDP:n varapuheenjohtaja Ville Skinnari
- Haminan vappujuhla, Haminan tori klo 10
- Kotkan vappujuhla, Sibeliuksen puisto (Keskuskatu) klo 11.30
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen
- Vaasa, SAK:n vappujuhla, Vaasan kauppatori (Alatori) klo 12
SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm
- Heinolan vappujuhla, Heinolan tori klo 11.20
- Lahden vapputori, Lahden tori (Vapaudenkatu 7) klo 12.50
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman
- Tampereen vappujuhla, Keskustori 7 klo 12
- Hämeenlinnan vappujuhla, Hämeenlinnan tori klo 13.30
SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä
- Kemin vappujuhla, Valtakatu klo 12
- Tornion vappujuhla, Victoriantori klo 13.30
SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Kim Berg
- Seinäjoen vappujuhla, Seinäjoen keskustori (Kalevankatu 7) klo 12
Yhteyshenkilöt
Miia Järviviestintäpäällikkö
Puh:044 344 1585miia.jarvi@sdp.fiTietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
Mediakutsu: Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden huippukokous Tukholmassa10.3.2026 15:29:39 EET | Kutsu
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen keskiviikkona 18.3.2026. Kokouksen teemana on Pohjolan turvallisuus muuttuneessa turvallisuustilanteessa.
SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää28.2.2026 09:20:00 EET | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit haluavat vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta27.2.2026 16:51:41 EET | Tiedote
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit ovat pitäneet Helsingissä viime vuonna perustetun ruotsalais-suomalaisen turvallisuuskomitean toisen kokouksen. Tapaamisen aiheena oli Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman: Kehysriihi testaa hallituspuolueiden sitoutumisen parlamentaariseen velkajarrusopuun25.2.2026 14:34:24 EET | Tiedote
SDP:n Lindtman painotti valtiopäivien avauskeskustelussa, että tuleva kehysriihi ratkaisee, ovatko hallituspuolueet aidosti sitoutuneet juuri solmittuun parlamentaariseen velkajarrusopuun.
SDP:n Niina Malm: Hallituksen EU-vaikuttamisen tulos on karmea mahalasku19.2.2026 09:24:31 EET | Tiedote
Euroopan komissio julkisti eilen suunnitelman EU:n itäisten raja-alueiden tukemiseksi. Luvassa on lainarahaa, mutta ei uutta suoraa tukea. Lopputulos on Orpon hallitukselta nolo epäonnistuminen, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
