TPS on salibandyn Suomen mestari 2023 – Mikko Hautaniemi ratkaisi jatkoajalla
Nokian KrP oli alusta asti viime ottelua paremmin pelillä, mutta viimeinen terävyys puuttui edelleen, ja laukaukset tyssäsivät peittäviin turkulaisiin tai viimeistään maajoukkuevahti Oskari Fäldenin näppeihin. TPS sen sijaan osui heti ensimmäisellä laukauksellaan, kun Waltteri Vesterinen syötti poikittain oikealle ja puolustaja Olli Laine pommitti upeasti vasempaan yläkulmaan jo pudotuspelikevään kymmenennen maalinsa. Sama käsikirjoitus jatkui toisessa erässä, jossa KrP ei saanut avausmaalia edes ylivoimalla mutta TPS sen sijaan iski taas. Aleksi Ahokas pudotti viivaan Janne Nurmiselle, jonka keveähko kiskaisu leijasi yläkulmaan peittämään polvistuneen Morics Kruminsin peittäessä kohtalokkaasti maalivahti Miro Tuomalan näkyvyyden. Kolmannessa erässä oli viimein ”Näätien” vuoro. Erää ehdittiin pelata vain 14 sekuntia, kun Mikko Laakso ohjasi maalin edestä Nico Jonaesonin lähettämän pallon ohi Oskari Fäldenin. Lisää tuli erän puolivälin jälkeen: Joonatan Kovanen otti keskiviivalta kaksi askelta ja linkosi pallon, joka viuhui aivan TPS-maalin vasempaan yläkulmaan.
Jatkoaika eteni yli kymmenen minuuttia äärettömän varovaisena pelinä, kunnes TPS puhkoi KrP-puolustuksen syötöillä. Pallon vasempaan laitaan saanut Olli Laine lähetti sen maalin eteen, ja Mikko Hautaniemi ohjasi ratkaisun ohi KrP-vahti Miro Tuomalan.
Kauden salibandykaupungista ja huippuseurasta ei jäänyt epäselvyyttä, kun TPS vei jo aiemmin tänä kevään ylivoimaisesti F-liigan naisten mestaruuden.
Ennen tätä oli liigaan 2007 nousseen TPS:n ainoa miesten liigamitali kevään 2019 hopea. Liigaan 2008 nousseella Nokian KrP:llä oli ennen tätä hopeaa viime keväältä sekä pronssia vuosilta 2018 ja 2021.
TPS on kolmastoista seura, joka voittaa salibandyn miesten Suomen mestaruuden. Aiemmin ovat pokaalin vieneet SSV (11 kertaa), Classic (6), Oilers (4), SPV (3), Josba (2), S.C.Dalmac (2), Manse United (2), Blue Eyes Team, Happee, Viikingit, VFT ja HIFK.
Anssi Koskisen ja Esa Takalon ottelukuviin
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Maailman viihdyttävintä salibandya! F-liigassa pelaa miesten ja naisten sarjojen alla 28 joukkuetta. Haluamme olla rakentamassa Suomeen uudenlaista palloilusarjaa. Liikkeen voima ja vauhti valloittavat ja saa meidät kaikki liikkeelle
– luomaan maailman liikuttavinta, arvostetuinta ja kaupallisinta salibandyliigaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Mestari TPS jatkaa nollakerhossa, Classic pitkästä aikaa voiton makuun20.9.2023 21:25:45 EEST | Tiedote
Hallitseva mestari TPS hävisi syksyn toisenkin ottelunsa, kun Classic haki pisteet Kupittaalta 5–3-voitolla. Keskiviikon toisessa ottelussa Nurmon Jymy löi Eemil Äijälän johdolla kotonaan Happeen 9-4.
Oilersille maukas revanssi Nokian KrP:stä – kolmannen erän tehoalku käänsi pelin18.9.2023 20:59:54 EEST | Tiedote
Viime kevään välierissä Nokian KrP:lle taipunut Oilers haki tänään maukkaan revanssin, kun KrP taipui kotikaukalossaan 11-8. Öljymiesten voiton pohjustivat kolmannen erän alun hurjat tehominuutit ja Justus Kainulaisen neljän maalin ilta.
SaiPan Miisa Turunen hirmutahdissa - nyt särkyi F-liigan yhden ottelun syöttöennätys17.9.2023 20:43:25 EEST | Tiedote
Kautensa eilen viidellä tehopisteellä aloittanut Miisa Turunen nousi tänään jo ennätystilastoihin, kun hän merkkautti tehot 1+9 SaiPan murskatessa vieraissa Welhot 14-2. Yhdeksän syöttöpistettä on uusi yhden ottelun ennätys.
Oilers kesti EräViikinkien kirin, Nurmon Jymy aloitti kotivoitolla17.9.2023 20:06:54 EEST | Tiedote
Viime kevään pronssijoukkue Oilers aloitti F-liigakautensa kaatamalla kotonaan EräViikingit 7-6 ja Nurmon Jymy lyömällä samoin kotonaan FBC Turun 5-3.
SPV löi mestarit 1117 katsojan edessä, Classic kynti kotonaan16.9.2023 20:48:19 EEST | Tiedote
Kaksi kolmesta F-liigan mestariehdokkaasta koki lauantaina kovia, kun SPV löi hallitsevan ykkösen TPS:n 8-5 ja Classic taipui kotonaan Westend Indiansille peräti 2-9. Viime kevään finalisti Nokian KrP sen sijaan hoiti oman osuutensa vahvasti lyömällä vieraissa OLS:n 11-5.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme