Helmarit kohtaa Nations Leaguessa Romanian, Slovakian ja Kroatian

Suomi aloittaa Nations Leaguen B-liigassa lohkossa B2. Suomi lähti arvontaan B-liigan ensimmäisestä korista. Toisesta korista lohkoon arvottiin Romania, kolmannesta Slovakia ja neljännestä Kroatia.
Nations League käynnistyy syksyllä. Kilpailun otteluohjelmasta tiedotetaan lähiaikoina.
Helmarit on kohdannut ja voittanut tulevat lohkovastustajansa jo aiemmin tänä vuonna.
– Kokonaisuutena ihan ok arvontatulos. Slovakia oli varmaan korinsa kovin joukkue, ja sen olisi mielellään kiertänyt. Meidän tehtävämme on voittaa, oli vastassa kuka tahansa. Olemme kohdanneet nämä joukkueet jo tänä vuonna, tavallaan olisi ollut hyvä, jos olisi tullut eri maita vastaan. Tämä oli kuitenkin kohtuullisen hyvä arpa, päävalmentaja Marko Saloranta arvioi arvonnan tulosta.
Uudistetussa kilpailujärjestelmässä sekä Nations League että EM-karsinnat pelataan sarjamuotoisina kolmen eri tason kilpailuina, joissa joukkueet pelaavat neljän joukkueen lohkoissa kaksinkertaisen sarjan. Joukkueet voivat pudota ja nousta eri vaiheiden välillä.
B-liigan lohkovoittajat nousevat automaattisesti A-liigaan ja lohkokakkoset karsivat A-liigaan. Kolme parhaiten sijoitettua lohkokolmosta säilyy B-liigassa ja heikoin lohkokolmonen putoaa C-liigaan. Lohkoneloset putoavat automaattisesti C-liigaan.
Nousu A-liigaan antaisi Suomelle erinomaiset lähtöasetelmat vuoden 2024 EM-karsintoihin ja takaisi paikan EM-jatkokarsinnoissa. EM-lopputurnaus pelataan Sveitsissä kesällä 2025. Lue lisää uudistetusta kilpailujärjestelmästä >>
Lisätiedot:
NAISTEN A-MAAJOUKKUE
Eveliina Parikka, tiedottaja
040 732 3708
eveliina.parikka(a)palloliitto.fi
SUOMEN PALLOLIITTO
Roope Kuisma, tiedottaja
040 729 8473
roope.kuisma(a)palloliitto.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Palloliitto
Futsal-Liigat starttaavat uuteen kauteen22.9.2023 10:30:00 EEST | Tiedote
Pieni varaslähtö viikonloppuun otetaan, kun AU ja Akaa avaavat pelin jo perjantai-iltana. Kaikki muutkin joukkueet nähdään parketeilla tulevan viikonlopun aikana 23.-24.9.2023
Suomen Cupin finaalien ennakkolehdistötilaisuus ja medialounas Olympiastadionilla to 28.9.21.9.2023 11:15:00 EEST | Tiedote
Suomen Cupin finaalijoukkueiden edustajat ovat haastateltavissa ja valokuvattavissa Helsingin Olympiastadionilla torstaina 28. syyskuuta kello 14.00. Medialle on tarjolla lounasta alkaen kello 13.00.
Helmareiden torstain tiedotustilaisuudessa Marko Saloranta ja Eveliina Summanen21.9.2023 09:35:00 EEST | Tiedote
Suomi kohtaa Slovakian historiansa ensimmäisessä UEFA Nations League -ottelussa huomenna perjantaina Turussa.
MUISTUTUS - Helmareiden mediaohjelma 18.–26.9.18.9.2023 12:00:00 EEST | Tiedote
Suomi kohtaa Slovakian Turussa (22.9.) ja Romanian Bukarestissa (26.9.).
Miesten futsalmaajoukkue aloittaa MM-karsintojen viimeisen vaiheen – Hallitseva maailmanmestari Portugali saapuu lauantaina Vantaalle15.9.2023 13:50:00 EEST | Tiedote
Miesten futsalmaajoukkue pelaa syksyn 2023 Elite Roundilla lohkossa 4, yhdessä yllätysvalmiin Armenian, brasilialaistaustaisia taitureita vilisevän Georgian, sekä hallitsevan Euroopan ja maailmanmestarin Portugalin kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme