Arina lahjoittaa 50 000 € pohjoisen lasten ja nuorten toimintaan - Asiakasomistajat päättävät tuen saajat
5.5.2023 15:49:54 EEST | Osuuskauppa Arina | Tiedote

Osuuskauppa Arina jatkaa pitkäaikaista perinnettään junioritoiminnan tukemisessa jakamalla kuluvalla kevätkaudella yhteensä 50 000 euroa Pidetään yhdessä pohjoisen puolta -tukitoiminnan kautta pohjoissuomalaisille seuroille ja yhteisöille.
– Meille osuuskauppana junioritoiminnan tukeminen on merkityksellistä monestakin syystä. Harrastustoiminta on lapsille ja nuorille tärkeä tapa kehittää fyysistä kuntoa, motorisia taitoja, itseilmaisua ja luovuutta, mutta harrastukset tarjoavat myös mahdollisuuden sosiaalisiin kontakteihin ja yhteisöllisyyden kokemuksiin. Lapsille ja nuorille järjestettävän toiminnan tukeminen voi myös auttaa nuoria löytämään oman paikkansa yhteiskunnassa ja ehkäistä syrjäytymistä. Haluamme kannustaa ja tukea paikallisia urheiluseuroja, kulttuuriyhteisöjä sekä hyväntekeväisyys- ja tukijärjestöjä, jotka tekevät todella tärkeää työtä alueen lasten ja nuorten hyväksi, viestintäjohtaja Pasi Ruuskanen kertoo.
Tukihaku on nyt käynnissä
Arinan Pidetään yhdessä pohjoisen puolta -tukitoiminnan haku on nyt avattu ja se on avoinna 28.5.2023 saakka. Yhteisöt voivat hakea mukaan Arina.fi/sponsorointi -sivustolla. Tukea voivat hakea Arinan toimialueella toimivat harrastusyhteisöt sekä hyväntekeväisyys- ja tukijärjestöt, jotka kohdistavat saamansa tuen lasten ja nuorten toimintaan.
– Nyt on hyvä muistuttaa, että vain hakemalla mukaan on mahdollista päästä tuensaajaksi. Arina ei päätä hakijoita, vaan Arinan alueella lasten ja nuorten toimintaa järjestävien yhteisöjen tulee itse hakea mukaan tuen kohteeksi. Tämä on se hetki, kun hakemus tulee tehdä päästäkseen mukaan äänestykseen, jossa Arinan asiakasomistajat päättävät tuen saajat. Kannattaa vinkata käynnissä olevasta hausta myös tutuille, jotta tilaisuus ei mene sivu suun, Pasi Ruuskanen hoksauttaa.
Asiakasomistajien ääni ratkaisee
Arina jakamasta 50 000 € tuesta puolet kohdistetaan lasten ja nuorten harrastusyhteisöille ja toinen puolikas hyväntekeväisyys- ja tukijärjestöille lasten ja nuorten hyväksi. Tuen jakautumisessa huomioidaan myös alueellinen tasapuolisuus.
Arinan asiakasomistajat päättävät tuensaajat kesäkuun alussa sähköpostiäänestyksellä. Kutsun saavat kaikki asiakasomistajat, jotka ovat ilmoittaneet sähköpostiosoitteensa, eivätkä ole kieltäneet tutkimuskyselyitä. Tavoitteena on kerätä mahdollisimman paljon ääniä kymmenin pohjoissuomalaisten yhteisöjen hyväksi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pasi Ruuskanenviestintäjohtaja
Puh:+358 50 430 1747pasi.ruuskanen@sok.fiMaria Ylitapioasiakkuuspäällikkö
Puh:044 788 6465maria.ylitapio@sok.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti yli 200 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 538 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina
Osuuskauppa Arinan uusi edustajisto on valittu – Yli 55 000 asiakasomistajaa äänesti Arinan vaaleissa28.4.2026 20:01:50 EEST | Tiedote
S‑vaalilautakunta on julkistanut Osuuskauppa Arinan kevään 2026 osuuskauppavaalien tuloksen. Äänioikeutta käytti 55 708 asiakasomistajaa, ja äänestysprosentti oli 27,6 prosenttia (- 4,6 %). Edustajistoon valittiin 65 jäsentä, jotka toimivat arjen ääninä ja viestinviejinä Arinan hallinnon ja asiakasomistajien välillä. Edustajistoon valitut ja kaikkien ehdokkaiden äänimäärät on julkaistu arina.fi/vaalit vaalisivuilla. S-vaalilautakunta kiittää asiamiehiä, ehdokkaita ja äänestäjiä aktiivisuudesta.
Uusi S-market Levi vahvistaa alueen päivittäispalveluja – moderni myymälä tuo Levin alueelle laajat valikoimat ja helpon asioinnin22.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arina avaa uuden S-market Levin torstaina 23.4.2026. Noin 9,5 miljoonan euron investointi tuo Levin alueelle modernin ja asiakaslähtöisesti suunnitellun päivittäistavarakaupan, jossa sujuva asiointi, arjen helppous ja alueen erityispiirteet ovat keskiössä.
Osuuskauppa Arina mukaan Oulun elämysareena- ja Raksila-hankkeen kehitystyöhön22.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arina on solminut yhteistyösopimuksen SRV:n ja Trevian Asset Managementin kanssa Oulun elämysareenan ja Raksilan alueen kehittämiseen liittyen. Yhteistyö tukee Raksilan alueen kokonaisvaltaista kehittämistä ja tähtää merkittävään Oulun vetovoimaa vahvistavan elinvoimahankkeen edistämiseen.
Hiukkavaaran ja Zeniitin S-marketit vahvistavat kasvavien alueiden päivittäispalveluja– modernit myymälät palvelevat asiakkaita laajoilla valikoimilla ja edullisella hintatasolla10.3.2026 07:56:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Arina avaa torstaina 12.3. klo 10 kaksi uutta S-market-yksikköä: S-market Hiukkavaaran Ouluun ja S-market Zeniitin Kempeleeseen. Uudet, moderneilla palveluilla varustetut myymälät tarjoavat laajat valikoimat, sujuvan asioinnin ja energiatehokkaat ratkaisut kasvavien alueiden asukkaiden arkea helpottamaan.
Arinan vuoden 2025 parhaat työryhmät ja päälliköt palkittiin – Vuoden päällikkö -tunnustus S-market Herkun Niko Pothille19.2.2026 13:42:12 EET | Tiedote
Osuuskauppa Arina palkitsi vuoden 2025 parhaat työryhmät ja esihenkilöt Oulussa järjestetyillä päällikköpäivillä. Osuuskauppa Arinassa palkitaan vuosittain esihenkilöt ja työryhmät, jotka ovat onnistuneet esimerkillisesti asiakaskokemuksen, henkilöstökokemuksen ja sujuvan arjen vahvistamisessa, sekä kaupallisuuden johtamisessa. Arinan vuoden 2025 päälliköksi valittu Niko Poth tunnetaan välittävänä ja läsnä olevana esihenkilönä, joka on johdonmukaisella ja tavoitteellisella otteellaan saavuttanut yhdessä S-market Herkun tiimin kanssa asiakkaiden luottamuksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
