Kevättulvista ennakoidaan hieman tavanomaista suurempia Etelä-Savossa

Mäntyharjun reitillä vedenkorkeudet hieman tavanomaista ylempänä Puulaa lukuun ottamatta
Kymijoen vesistöalueeseen kuuluvan Mäntyharjun reitin latvoilla Iso-Naakkiman vedenkorkeus on 2 cm tavanomaista tulvakorkeutta ylempänä. Sen alapuolella sijaitsevalla Kyyvedellä lukema on 6 cm tavanomaista tulvaa korkeammalla. Kyyvedellä tulvahuipun ennakoidaan sijoittuvan touko-kesäkuun vaihteeseen ja nousua kertyvän vielä todennäköisesti noin 5 cm. Kyyveden ja Puulan välillä sijaitsevan Läsäkosken virtaama on noin 25 m3/s, mikä vastaa keskimääräistä tulvavirtaamaa.
Kissakosken voimalaitoksen juoksutukset (35 m3/s) ovat pitäneet Puulan vedenkorkeuden tavanomaista alempana; tällä hetkellä järven vedenpinta on tavanomaista tulvakorkeutta 16 cm alempana (NN+94,62 m) ja tulvahuippukin jäänee tavanomaista alemmas. Puula noussee vielä 5–10 cm kesäkuun alkuun mennessä. Puulan alapuolisen Vahvajärven vedenkorkeus vastaa tavanomaista tulvakorkeutta.
Reittiä alaspäin tultaessa Lahnavesi on tavanomaisessa tulvakorkeudessaan ja Lahnaveteen laskeva Pyhävesi-Kallavesi 9 cm tavanomaista ylempänä. Reitin alaosalla Vuohijärvessä vedenpinta on vielä 28 cm tavanomaista tulvakorkeutta alempana, mutta nousussa. Tulvahuippu jäänee kuitenkin Vuohijärvessä tänä vuonna joitakin senttejä tavanomaista alhaisemmaksi.
Sysmän reitin latvajärvi Suontee on 2 cm tavanomaista tulvakorkeutta ylempänä.
Myös Saimaalla vedenkorkeus ajankohtaan nähden keskimääräistä ylempänä
Vuoksen vesistöalueella Pihlajavesi on ajankohtaan nähden 10 cm keskimääräistä pinnantasoa ylempänä. Saimaa on 10 cm keskimääräistä pinnantasoa ylempänä myös Lappeenrannan Lauritsalan havaintoasemalla (NN+75,80 m). Saimaan vedenpinta on nousussa. Vedenkorkeuden ennakoidaan nousevan tulevista sademääristä riippuen todennäköisesti noin 30–45 cm heinäkuun alkuun mennessä. Savonlinnan Suurijärven vedenpinnan korkeus on jo kääntynyt laskuun ollen 3 cm tavanomaista tulvakorkeutta alempana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesitalousasiantuntija Ari Luukkonen, Etelä-Savon ELY-keskus, ari.luukkonen@ely-keskus.fi, p. 0295 024 204
Vesitalousasiantuntija Petri Nieminen, Etelä-Savon ELY-keskus, petri.nieminen@ely-keskus.fi, p. 0295 024 211
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli
0295 024 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-etela-savo
Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus
ELY-keskus tyytyväinen Huuhtimäen tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiin15.9.2025 15:10:20 EEST | Tiedote
Etelä-Savon ELY-keskus katsoo, että Huuhtimäen tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus täyttää sille asetetut sisältövaatimukset. ELY-keskus yhtyy hankkeesta vastaavan arvioon siitä, että hankkeesta todennäköisesti aiheutuu joitakin merkittäviä vaikutuksia.
Järvi-Suomen luonnon monimuotoisuutta tuetaan 2,3 miljoonalla eurolla9.9.2025 08:53:40 EEST | Tiedote
Järvi-Suomen maaseudun luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen on myönnetty 2,3 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoitusta tänä vuonna ns. JÄSMY-teemahaun kautta.
Sadat yritykset Etelä-Savossa hyötyneet EU:n maaseuturahoituksesta5.9.2025 09:16:41 EEST | Tiedote
EU:n maaseuturahoitus lisää yritysten kasvupotentiaalia, luo uusia työpaikkoja ja tukee yrityksissä tapahtuvia omistajanvaihdoksia. EU:n maaseuturahoituksen ja yrittäjän päivän vuoden 2025 teema nuoret ja kasvu tukevat toisiaan.
Vedet viilenevät ja sinilevätilanne jatkuu rauhallisena Etelä-Savossa28.8.2025 14:21:47 EEST | Tiedote
Kuluvalla viikolla viranomaisten havainnointipaikoilla on havaittu sinilevää hieman Pieksämäen Heiniöllä ja Juvan Murtosella. Edellisellä viikolla kansalaishavaintoja sinilevästä tuli Heiniöltä sekä Saimaan Naistenvedeltä ja Muikunselältä.
ELY-keskus on tukenut Etelä-Savon elinvoimaa alkuvuoden aikana 27 miljoonalla eurolla26.8.2025 13:00:57 EEST | Tiedote
Kesäkuun loppuun mennessä ELY-keskus on sijoittanut Etelä-Savon yritysten kehittämiseen ja toimintaan 27 miljoonaa euroa, käy ilmi rahoituskatsauksesta ajalta 1.1.-30.6.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme