George Floydin elämä ja kuolema voitti parhaan tietokirjan Pulitzer-palkinnon
9.5.2023 15:22:01 EEST | Like Kustannus | Tiedote

Pulitzer-palkinto on yksi maailman arvostetuimmista tunnustuksista.
Tänä vuonna parhaan tietokirjan tittelin napannut, amerikkalaistoimittaja Robert Samuelsin ja Toluse Olorunnipan tietokirja George Floydin elämä ja kuolema on vaikuttava kuvaus turhasta kuolemasta ja sen synnyttämästä, kaikkien aikojen laajimmasta kansalaisoikeusliikkeestä. Teos antaa kasvot paitsi amerikkalaisen rasismin historialle myös sen nykytilanteelle. Sen kuvaus rakenteellisesta eriarvoisuudesta puhuttelee kaikissa yhteiskunnissa.
George Floyd kuoli 25.5.2020. Hänen kuolemastaan tulee pian kuluneeksi tasan kolme vuotta.
"George Floyd oli tavallinen afroamerikkalainen keski-ikäinen mies. Hänen kamppailunsa olivat henkilökohtaisia ja hänen nimensä tuttu vain niille, jotka hänet tunsivat. Kuolema – oikeuden tuomion mukaan murha – teki hänestä kuitenkin maailmanlaajuisesti tunnetun ihmisen. Hänestä tuli symboli kamppailulle, jota jo hänen isoisovanhempansa kävivät mutta jonka he hävisivät – kamppailun oikeudesta elää ja nauttia lain edessä samoista oikeuksista kuin saman yhteiskunnan valkoiset ihmiset", kommentoi teoksen toinen suomentaja Maryan Abdulkarim esipuheessaan.
Poikkeuksellisen laajaan lähdemateriaaliin ja yli 400 haastatteluun pohjautuva George Floydin elämä ja kuolema piirtää väkevän kuvan miehestä, joka oli isä, veli, elämänkumppani, ystävä ja lapsi, ja joka onnistui kuollessaan siinä, mitä hän niin vimmaisesti halusi eläessään: muuttaa maailmaa.
Kirjaan on haastateltu valtava määrä Floydin sukulaisia, ystäviä, hänet kohdanneita henkiköitä sekä viranomaisia ja asiantuntijoita. Siinä pureudutaan kysymykseen: miksi juuri Floydin tarina nousi maailman tietoisuuteen?
Robert Samuels ja Toluse Olorunnipa ovat Washington Postin tutkivia toimittajia. Englanninkielinen alkuteos ilmestyi 17.5.2022. Teoksen ovat suomentaneet Maryan Abdulkarim ja Peter Stenman. Suomennos ilmestyi kesäkuussa 2022.
Teos on julkaistu myös e-kirjana sekä Jani Toivolan lukemana äänikirjana.
Painetut ja sähköiset arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@like.fi
Pdf-vedokset ja lisätiedot: adele.couavoux@like.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Auschwitzin naisorkesterin tarina avaa uuden näkökulman keskitysleiritodellisuuteen22.1.2026 15:14:04 EET | Tiedote
Auschwitzin naisorkesteri perustettiin vuonna 1943 ja se toimi reilun vuoden verran. Orkesterin tehtävänä oli soittaa marssimusiikkia keskitysleirin portilla, kun vangit lähtivät aamulla töihin ja saapuivat sieltä illalla. Naiset soittivat myös yksityisesti korkea-arvoisille natseille. Orkesterissa soittaneet 50 naista olivat nuoria, suuri osa juuri ja juuri teinityttöjä. Orkesteri pelasti heidän henkensä, sillä he eivät joutuneet pakkotyöhön vaan olivat leirin parempiosaisia. Tästä syntyi konflikteja sekä orkesterin jäsenten välillä että muiden leirivankien kanssa. Osa tytöistä tuhosi soittimensa leiriltä vapauduttuaan eikä soittanut säveltäkään enää koskaan. Kirjassa on suuri määrä henkilöitä, mutta keskiöön nousee mm. orkesterin johtaja Alma Rosé. Hänet passitettiin aluksi "ihmiskoeosastolle" muka-lääketieteellisiin hedelmällisyyskokeisiin, mutta kun selvisi, että Rosé oli ”musiikkimaailman kuninkaallinen” eli ammattiviulisti, jonka eno oli itse säveltäjä Gustav Mahler, Rosésta teht
Karl Ove Knausgårdin Yökoulu on sysimusta kertomus ihmisen noususta ja tuhosta21.1.2026 14:15:00 EET | Tiedote
Omaelämäkerrallisella Taisteluni-romaanisarjalla maailmanmaineeseen nousseen Karl Ove Knausgårdin uusi romaani Yökoulu sukeltaa syvälle ihmisen ahneuteen. Se on kehutun Aamutähti-sarjan neljäs, itsenäinen osa. Ensimmäiseen osaan perustuva Morgonstjärnan – Aamutähti -ooppera saa maailmanensi-iltansa Kansallisoopperassa 30.1.2026.
Totuudenetsijän muotokuva – Maaliskuussa julkaistava Alkemisti avaa A.W. Yrjänän sisäisen kartaston21.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
A.W. Yrjänä, Alkemisti on katsaus sukupolvensa merkittävimpiin kuuluvan taiteilijan ajattelun ja olemisen syviin pohjavireisiin ja niiden taustalla vaikuttaviin salattuihin aatevirtauksiin. Kirjan on kirjoittanut Hippo Taatila ja se julkaistaan 6.3.2026.
Jeneva Rosen läpimurtoteos Täydellinen avioliitto on täydellinen lukukokemus psykologisten jännäreiden ystävälle16.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Täydellinen avioliitto – vai täydellinen murha? Jeneva Rosen vauhdikas ja vastustamaton bestseller-jännäri ilmestyy suomeksi 23.1.2026.
Sara Al Husainin romaani Kenelle maa kuuluu voitti Toisinkoinen-palkinnon8.12.2025 14:07:21 EET | Tiedote
Toisinkoinen-palkinto on myönnetty tänä vuonna Sara Al Husainin romaanille Kenelle maa kuuluu. Se on kertomus sodasta, ikuisesta pakenemisesta, kodittomuudesta ja toivon hauraista säikeistä. Al Husainin esikoisromaani Huono tyttö julkaistiin vuonna 2023, ja se voitti BookBeatin Vuoden tulokas -palkinnon ja oli ehdolla myös Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinnon ja Savonia-kirjallisuuspalkinnon saajaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


