Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Valtatien 27 ja Asematien liittymän parantaminen käynnistyy Nivalassa

Jaa
Hankealueen yleiskartta.
Hankealueen yleiskartta.

Nivalassa rakennetaan uudet liikennevalot Asematien ja Valtatien 27 liittymään. Samassa urakassa rakennetaan myös kääntymiskaistoja. Ajoradat erotetaan toisistaan korotetulla ja kivetyllä keskialueella. Urakassa uusitaan myös nykyiset linja-autopysäkit ja tievalaistus.

Hankkeen tavoitteena on parantaa alueen liikenneturvallisuutta sekä liikenteen sujuvuutta.

Työt alkavat toukokuussa 2023.

Urakan tilaajina ovat ELY-keskus, Nivalan kaupunki ja Finntrafic Tie Oy. Urakoitsijana toimii Peab Industri Oy.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Projektipäällikkö Juha Typpö, ELY-keskus, p. 0295 038 028
Tekninen johtaja Ville Repo, Nivalan kaupunki, p. 040 344 7301
Valvoja Tuomas Vulli, Infracon Oy, p. 040 5957440

Kuvat

Hankealueen yleiskartta.
Hankealueen yleiskartta.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Veteraanikatu 1
90130 Oulu

0295 038 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-pohjanmaa

Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Leväseuranta käynnistyi – Pohjois-Pohjanmaalla ei havaintoja sinilevistä5.6.2025 15:25:12 EEST | Tiedote

Valtakunnallinen sinileväseuranta on käynnistynyt kesäkuun alussa ja jatkuu syyskuun loppuun. Pohjois-Pohjanmaalla sinileväseurannassa on 27 havaintopaikkaa eri puolilla maakuntaa. Merialueella on kuusi havaintopaikkaa. Oulujoen pohjoispuolella seurantaa on yhdessätoista järvessä ja eteläpuolella kahdeksassa järvessä. Rotareiden kesällä 2022 Pohjois-Pohjanmaalla aloittama sinileväseuranta jatkuu Sanginjokisuussa ja Montanlammessa.

Työttömien määrä jatkoi laskua Pohjois-Pohjanmaalla22.5.2025 08:07:51 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaalla oli huhtikuun lopussa noin 23 800 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 600 enemmän kuin vuosi sitten ja 600 vähemmän kuin maaliskuussa. Kokoaikaisesti lomautettuja oli noin 2 300, mikä on 300 lomautettua vähemmän kuin vuosi sitten. Työttömien määrä laskee tyypillisesti kevään edetessä, kun monia tehtäviä jatketaan talvikauden jälkeen. Merkittävää talouden nousua ei ole vielä toteutunut, mikä vireyttäisi isosti työvoimakysyntää. Huhtikuussa avoimia työpaikkoja oli selvästi vähemmän tarjolla kuin vuosi sitten.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye