Suomen välittävin konsulttitalo Klarigo täyttää 20 vuotta: "Myös pehmeillä arvoilla voi tehdä kovaa bisnestä"
20.5.2023 08:35:00 EEST | Vetter Communications Oy | Tiedote

”Myös pehmeillä arvoilla voi tehdä kovaa bisnestä”, Klarigon toimitusjohtaja Jenni Khadr toteaa. Tämän 20 vuotta täyttävän konsulttiyhtiön liikevaihto kasvoi viime tilikaudella reilut 32 prosenttia ja oli yhteensä 2 miljoonaa euroa. Myös nettotulos monikertaistui.
”Hyvinvoivat ihmiset suoriutuvat töistään paremmin, ja se näkyy myös viivan alla tuloksessa”, Khadr paljastaa. Tärkeintä on hänen mukaansa työn ja vapaa-ajan tasapaino, ja että hän itsekin voi omalla toiminnallaan vaikuttaa johtamansa yhtiön arvomaailman ylläpitämiseen – ja vaalia sitä muuttuvassa maailmassa. Khadr ei toimitusjohtajana tee ympäripyöreitä työpäiviä, eikä halua kenenkään alaisensakaan tekevän.
Sama arvomaailma yhdistää sekä Klarigon operatiivista johtoa että omistajia: ”Tavoitteenamme ei ole maksimaalinen tuotto tai pörssiin listautuminen. Haluamme säilyttää Klarigon tasavertaisena yhteisönä, joka tarjoaa inhimillisen vaihtoehdon niin työntekijöille kuin asiakkaillekin”, Khadr kertoo. ”Minulle on tärkeää, että aikaa ja jaksamista jää myös työn ulkopuolisille asioille. Työyhteisön sisällä on myös tärkeää vaalia yhdessä tekemistä – meillä on Klarigolla esimerkiksi oma talviuintikerho!"
Klarigon 20-vuotisjuhlavuosi on yhtiölle tärkeä merkkipaalu. Klarigolla on Khadrin mukaan selkeät kasvutavoitteet: ”Haemme orgaanista, maltillista kasvua. Haluamme pitää kiinni olemassa olevista asiakkuuksista ja kehittää niitä samalla kun hankimme uusia asiakkaita.”
Monet Klarigon asiakassuhteista ovat jatkuneet vuosia tai jopa vuosikymmeniä. ”Toimeksiannoissakin on kyse siitä, että ihminen kohtaa ihmisen. Konsultoinnissa parasta on se, kun tutustuu ihmisiin”, kehitysjohtaja Marketta Iivari summaa. ”Epävakainakin talousaikoina tulevaisuus näyttäytyy valoisana, kunhan vaan jatkamme itsestämme ja toisistamme välittämistä.”
Tietoa Klarigosta
Klarigo Oy on vuonna 2003 perustettu konsulttitalo, joka tarjoaa talouden, henkilöstöhallinnon ja analytiikan palveluita. Yrityksen 20 työntekijän lisäksi Klarigo tekee yhteistyötä laajan asiantuntijaverkoston kanssa. Yhtiön toimisto sijaitsee Helsingin Kalasatamassa.
Klarigo tarjoaa yritysasiakkailleen erilaisia konsulttipalveluja: kokonaisarkkitehtuuria, kehityshankkeita, muutoshallintaa, koordinointia, käyttöönottoa ja integraatioita – asiantuntijapalveluja ja lisäkäsiä niin talouden kuin HR:n puolella. Yhtiö tuottaa myös erilaisia analytiikka- ja raportointipalveluita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Jutta Vetter / Vetter Communications Oy
press@vetter.fi
050 54 66 000
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vetter Communications Oy on tamperelainen viestintätoimisto, joka tarjoaa kokonaisvaltaisia palveluja yritysmaailman viestintä- ja mediatiedotustarpeisiin suomeksi, englanniksi, ruotsiksi, saksaksi, espanjaksi, ranskaksi ja italiaksi.
Yhtiö osallistuu monipuolisesti myös operatiiviseen toimintaan asiakkaidensa kansainvälisissä suhteissa, ja viestintää hoidetaan luonnollisena osana asiakkaiden myyntiprosessia.
Asiakkaina on liike-elämän toimijoita monelta eri sektorilta, muun muassa kotimaisia ja kansainvälisiä IT-taloja, tekniikan ja teollisuuden toimijoita, asianajotoimistoja, ilmailualan edustajia sekä kulttuurialan toimijoita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vetter Communications Oy
Jääkiekkoilija Petri Kontiola etsii töitä yhdeksi päiväksi – fintech-yhtiö wamo kertoo kaupallisesta yhteistyöstä1.9.2026 09:22:00 EEST | Tiedote
Fintech-yritys wamo, joka vahvistaa läsnäoloaan Suomen markkinoilla, toteuttaa nyt ensimmäisen markkinointikampanjansa Suomessa yhteistyössä entisen jääkiekkoilijan Petri Kontiolan kanssa. Kampanja kutsuu yritykset palkkaamaan eläköityneen jääkiekkoilijan palvelukseensa päiväksi.
Suomalaisia koiratuotteita tilataan Australiasta, Etelä-Afrikasta ja Japanista asti17.6.2026 09:18:00 EEST | Tiedote
Suomalaisen, Isokyrössä päämajaansa pitävän SporttiRakki-yhtiön kansainvälinen kasvu on kiihtynyt voimakkaasti: sitä on kertynyt jopa 400 % edellisvuoteen verrattuna. Tuotteita myydään yhtiön verkkokaupasta jo yli 30 maahan ympäri maailmaa. Lisäksi jälleenmyyjiä on 13 maassa. Kovasta kansainvälisestä kasvusta huolimatta tuotteiden valmistus pidetään Suomessa.
Suomalaisen teknologiayhtiö Tuxeran uusi VP EMEA Sales on Tommi Huovinen – yhtiö tavoittelee 100 MEUR liikevaihtoa11.6.2026 09:48:00 EEST | Tiedote
Globaalisti toimiva suomalaisyhtiö Tuxera on nimittänyt VP EMEA Sales -rooliin kokeneen liiketoimintakehittäjä ja kasvuyrittäjä Tommi Huovisen. Huovinen on työskennellyt aiemmin muun muassa Qt Groupilla, Wunderdogilla ja iZettlellä sekä perustanut kaksi teknologia-alan kasvuyritystä.
100 miljoonan euron liikevaihtoa tavoittelevan suomalaisyhtiön katolla mehiläiset juhlistavat tänään kansainvälistä YK:n mehiläispäivää20.5.2026 12:55:29 EEST | Tiedote
Yli 20 eri kansallisuutta työllistävän, suomalaisen teknologiayhtiö Tuxeran merenrannalla olevan pääkonttorin katolla tuhannet mehiläiset ovat heränneet uuteen kesään. Siksi yhtiössä myös huomioidaan tänään 20.5.2026 vietettävää YK:n Maailman mehiläispäivää (World Bee Day). Yhtiö panostaa myös työntekijöiden viihtyisyyteen poikkeuksellisen inspiroivalla työyhteisöllä ja palvelee globaaleja asiakkaita kuten NASAa.
Tulevaisuuden datakeskukset vaativat Suomelta merkittävästi lisää sähköä – pullonkaulaksi uhkaa muodostua sähköverkko-osaaminen24.4.2026 09:18:00 EEST | Tiedote
Datakeskusliiketoiminnan globaali kiihtyminen näkyy vahvasti myös Suomessa. Sähköverkkosuunnittelun asiantuntija Karoliina Tuominen kertoo kysynnän käyvän nyt poikkeuksellisen kuumana paitsi sähkölle myös sähköverkko-osaamiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
