HSL Helsingin seudun liikenne

HSL:n uusiksi johtajiksi Tuomas Savikangas ja Reija Taiha

Jaa

HSL:n hallitus valitsi ylimääräisessä kokouksessaan 9.5. kaksi uutta johtajaa. Teknologia-tulosalueen uusi johtaja on valtiotieteiden maisteri Tuomas Savikangas. Uuden Ihmiset ja kulttuuri -tulosalueen johtajana aloittaa kasvatustieteen maisteri Reija Taiha. Molempien työ HSL:ssä alkaa elokuussa.

“HSL:n tuloksellisuus asiakas- ja datalähtöisessä liiketoiminnassa edellyttää meiltä kehittymisen askeleita ja eri osaamisalueiden yhteensovittamista kunnianhimoisella otteella. Reija ja Tuomas tuovat tähän lisää tukea ja kykyä. Toivotan Reijan ja Tuomaksen lämpimästi tervetulleeksi HSL:n joukkueeseen”, HSL:n toimitusjohtaja Mika Nykänen sanoo.

Tuomas Savikangas toimii tällä hetkellä CGI Suomessa liiketoimintajohtajana digitaalisen palvelukehityksen parissa. Aiemmin urallaan hän on työskennellyt erilaisissa digitaalisen kehittämisen ja datan ja analytiikan johtotehtävissä mm. VR:llä, Mandatum Lifessä ja Raha-automaattiyhdistyksessä.

”Koen HSL:n roolin yhteiskunnassa merkitykselliseksi ja tärkeäksi ja olen innoissani päästessäni viemään kunnianhimoista strategiaa eteenpäin. Kustannustehokas ja päästötön joukkoliikenne on keskeinen osa hyvin toimivaa arkea ja teknologialla on tässä keskeinen rooli. On upeaa päästä osaksi HSL:n organisaatiota”, Tuomas Savikangas sanoo.

Reija Taiha työskentelee Kassiopeia Hotels & Restaurants -konsernin toimitusjohtajana. Aiemmin hän on työskennellyt TA-yhtiöiden ja Kassiopeia Hotels & Restaurantsin henkilöstöjohtajana sekä henkilöstöpäällikkönä TA-yhtiöissä ja Kansallisgalleriassa.

”Olen innostunut päästessäni osaksi HSL:n muutosmatkaa ja edistämään kunnianhimoista strategiaa. Menestys syntyy ihmisistä ja odotan innolla yhteistyötä koko henkilöstön kanssa. Yhdessä rakennamme HSL:stä entistä vahvemman ja kilpailukykyisemmän”, Reija Taiha sanoo.

HSL:ssä on elokuusta alkaen seitsemän tulosaluetta: Hallinto (johtaja Jussi Saarinen), Strategia (johtaja Sini Puntanen), Liikenne (johtaja Johanna Wallin), Markkinat (johtaja Mari Flink), Teknologia (johtaja Tuomas Savikangas), Viestintä (johtaja Päivi Alakuijala) ja Ihmiset ja kulttuuri (johtaja Reija Taiha).

Yhteyshenkilöt

Helsingin seudun liikenne HSL vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta, tilaamisesta ja lipuista sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on noin 400 työntekijää. Vuonna 2022 HSL:n toimintakulut olivat 734 miljoonaa euroa ja toimintatuotot 815 miljoonaa euroa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehtiin 304 miljoonaa nousua, mikä on suurin osa Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne

HSL-lippukaupan avaaminen siirtyy, automaatit ja haltijakohtaiset kortit säilyvät käytössä pidempään5.5.2025 13:03:00 EEST | Tiedote

HSL siirtää uuden taustajärjestelmän käyttöönottoa aiemmin ilmoitetusta, alustavasta ajankohdasta kolmella viikolla. Tämä vaikuttaa myös HSL-lippukaupan aukeamisen, isojen automaattien sulkemisen ja yhteiskäyttöisten eli haltijakohtaisten korttien poistumisen aikatauluun. Isot lippuautomaatit suljetaan ja haltijakohtaiset HSL-kortit jäävät pois käytöstä 2.6., kun HSL aloittaa palveluidensa siirron uuteen taustajärjestelmään. HSL-lippukauppa aukeaa siirron jälkeen 4.6.

HSL:n selvitys: Jopa joka toinen voisi tehdä enemmän lähitöitä, jos työmatkaa tuettaisiin – etenkin nuorille hybridityö tärkeää2.5.2025 10:00:02 EEST | Tiedote

Monella työpaikalla keskustellaan nyt työnteon paikoista ja hybridityön sujuvoittamisesta. HSL:n tuoreen kyselytutkimuksen mukaan työmatkaetu voisi ratkaista yhden hybridityön kipukohdista. Kyselyn mukaan jopa yli puolet työntekijöistä voisi olla valmis tulemaan useammin toimistolle, jos työmatkakuluja tuettaisiin. Nuorista lähes 90 prosenttia arvostaa työmatkan tukemista.

HSL:n tavoitteena on avata HSL-kortin nettilataus 14.5. – samassa yhteydessä muitakin muutoksia lippujen ostamiseen16.4.2025 13:10:00 EEST | Tiedote

HSL-lippukaupan on tarkoitus avautua 14.5., minkä jälkeen HSL-korttia voi jälleen ladata netissä. Tämänhetkisen suunnitelman mukaan HSL alkaa siirtää palveluitaan uuteen taustajärjestelmään maanantaina 12.5., jolloin myös osa lippuautomaateista suljetaan ja yhteiskäyttöisten eli haltijakohtaisten HSL-korttien käyttö päättyy. Aikataulun toteutuminen edellyttää, että järjestelmien testaukset saadaan tehtyä onnistuneesti. Muutokset eivät koske HSL-sovelluksen käyttäjiä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye