Vuoden odotetuin romaani päättää Lucinda Rileyn huippusuositun Seitsemän sisarta -sarjan

Lucinda Rileyn luoma Seitsemän sisarta -kirjasarja kertoo Papa Saltin eri puolilta maailmaa adoptoimista tyttäristä, jotka ovat saaneet kasvaa ylellisessä kodissaan Atlantiksessa Genevenjärven rannalla. Kasvatti-isänsä kuoltua jokainen heistä saa vihjeen, jota seuraamalla he voivat selvittää omat sukujuurensa.
Sarjan seitsemässä ensimmäisessä kirjassa seurataan vuorollaan yhden sisaren tarinaa. Kirjojen tarinat vievät eri puolille maailmaa ja kauas historiaan. Romaanien keskiössä ovat eri aikoina eläneet vahvat, itsenäiset naiset, ja osa sarjan hahmoista perustuu todellisiin historiallisiin henkilöihin.
Seitsemän sisarta -sarjan nyt julkaistu päätösosa, Atlas, Papa Saltin tarina, paljastaa viimein arvoituksellisen Papa Saltin salaisuudet ja punoo koko sarjan tarinat yhteen.
Tähtikuvioon perustuva kirjasarja
Lucinda Riley sai inspiraation kirjasarjan kirjoittamiseen katsellessaan taivaalle tähtikirkkaana tammikuisena yönä vuonna 2013. Hän keksi ajatuksen sarjasta, joka perustuisi Plejadien eli Seulasten tähtikuvioon, jota myös Seitsemäksi sisareksi kutsutaan. Riley päätti käyttää tähtikuvioon liittyviä kreikkalaisia myyttejä pohjana kirjasarjansa henkilöille.
Sarjan aiemmat osat ovat Seitsemän sisarta, Myrskyn sisar, Varjon sisar, Helmen sisar, Kuun sisar, Auringon sisar ja Kadonnut sisar. Kuusi ensimmäistä osaa on suomentanut Hilkka Pekkanen. Seitsemännen ja nyt ilmestyvän Atlas, Papa Saltin tarina -romaanin ovat suomentaneet Hilkka Pekkanen ja Tuukka Pekkanen.
Harry Whittaker viimeisteli päätösosan äitinsä ohjeiden mukaan
Irlantilaissyntyinen Lucinda Riley (1965–2021) oli taiturimainen tarinankertoja, jonka teoksia on käännetty jo lähes neljällekymmenelle kielelle ja myyty kymmeniä miljoonia kappaleita maailmanlaajuisesti. Seitsemän sisarta -sarjan lisäksi häneltä on suomennettu yhdeksän itsenäistä romaania. Syyskuussa 2023 suomeksi ilmestyy Valo ikkunassa.
Atlas, Papa Saltin tarina -romaanin toinen kirjoittaja, Harry Whittaker, vietti lapsuutensa läntisen Irlannin maaseudulla. Äitinsä jalanjäljissä Whittaker on luonut uraa kirjailijana, näyttelijänä ja radiojuontajana.
Lucinda Riley menehtyi syöpään kesäkuussa 2021. Muutama vuosi ennen kuolemaansa hän valtuutti poikansa Harry Whittakerin kirjoittamaan kahdeksannen osan, mikäli ei itse voisi sitä tehdä. Riley ehti kirjoittaa vain osan viimeisestä kirjasta, mutta jätti sarjan salat perinnöksi pojalleen, joka viimeisteli tarinan loppuun.
”Hänen kuolemansa jälkeen ei tullut kysymykseenkään, etten olisi pitänyt sanaani. Monet ovat kyselleet minulta tehtävän aiheuttamista paineista. Viimeisen osanhan luvataan paljastavan salaisuuksia, jotka ovat saaneet lukijat arvailemaan niiden ratkaisua jo kymmenen vuoden ajan. Olen kuitenkin aina ajatellut tätä prosessia kunnianosoituksena”, kertoo Harry Whittaker. ”Papa Saltin tarinan parissa työskenteleminen on ollut elämäni suuri haaste ja etuoikeus. Se on Lucinda Rileyn läksiäislahja, ja olen iloinen, että saan antaa sen.”
Bazar Kustannus on kutsunut kirjailija Harry Whittakerin Suomeen ja vierailun suunnitellaan toteutuvan lokakuussa 2023.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minttu NikkiläViestintäpäällikkö
Arvostelukappaleet, haastattelupyynnöt ja lisätiedot
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Bazar – Parasta lukemista
Bazar Kustannus on vuonna 2002 perustettu yleiskustantamo, joka on osa Werner Söderström Osakeyhtiötä. Bazar julkaisee vuosittain noin 70 uutta kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Bazar Kustannus
Bazarin syksyn 2025 kirjaluettelo on ilmestynyt9.4.2025 08:50:00 EEST | Tiedote
Bazar Kustannuksen syysluettelo esittelee kaikkiaan 51 uutta kotimaista ja suomennettua romaania ja tietokirjaa. Syksyn kirjalistalta löytyy monia kiinnostavia nimiä, kuten Sam Altman, Noora Hautakangas, Elin Hilderbrand, Mika ”Immu” Ilmén, Marie Kondo, Lucinda Riley, Christian Rönnbacka ja Juha Vuorinen. Julkaisuluettelo kattaa heinä–joulukuussa ilmestyvät uutuuskirjat ja pokkarit.
Rohkaisukirja ujoille tarjoaa työkaluja sosiaalisen herkkyyden ymmärtämiseen ja jännittämisen hallintaan12.3.2025 09:11:00 EET | Tiedote
Ujouden tutkimukseen erikoistunut psykologi Joni Martikainen avaa uutuuskirjassaan Rohkaisukirja ujoille (Bazar) sosiaalisten tilanteiden pelkoon liittyviä piirteitä ja antaa käytännön työkaluja siihen, miten suhdetta omaan ujouteen voi muuttaa myönteisemmäksi.
Vuoden johtolanka -dekkaripalkinto Max Mannerille4.2.2025 15:00:00 EET | Tiedote
Kirjailija Max Manner on saanut vuoden parhaalle kotimaiselle jännityskirjalle myönnettävän Vuoden johtolanka -palkinnon viime vuonna ilmestyneestä romaanistaan Harha (Bazar). Kyseessä on Suomen merkittävin dekkaripalkinto, ja sen jakaa vuosittain Suomen dekkariseura ry.
Bazarin kevään 2025 kirjojen luettelo on julkaistu7.11.2024 08:36:39 EET | Tiedote
Ensi keväänä Bazar Kustannus tarjoilee runsaan ja monipuolisen kattauksen kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjallisuutta. Kevään julkaisuluettelo kattaa tammi–kesäkuussa ilmestyvät uutuuskirjat.
Christian Rönnbackan uusin Hautalehto-dekkari näyttää nuorten keskinäisen väkivallan karut seuraukset21.10.2024 09:07:00 EEST | Tiedote
Miljoonan kirjan myyntiä hipovan Christian Rönnbackan uutuusdekkarissa nuoret rikolliset terrorisoivat Porvoota. Tänään ilmestyvä Rafael on 12. osa suosittua Hautalehto-dekkarisarjaa, jonka kahdesta aiemmasta osasta on tehty katsojaennätyksiä rikkoneet tv-sarjat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme