Villi itä on tarina nuoruudesta, vapaudesta ja niiden menettämisestä.

Kolmekymppiset oman elämänsä antisankarit ovat jääneet elelemään kotiseudulleen Pohjois-Karjalaan. Kilpailuyhteiskunnan moniosaajiksi heistä ei ehkä olisikaan.
Miehet samoavat rajaseudun saloilla nauttien rajavyöhyketerapiasta. Autiotuvan hiljaisuus tuo hetkellisen rauhan ja tyhjästä viinipussista saa tyynyn yöksi. Luovuus metsässä ei tarkoita, että pärjäisi ihmisten ilmoilla.
Ajan kuluessa ymmärtää, ettei menneisyyttä pääse pakoon. On hyväksyttävä myös tuleva, millainen se sitten onkin. Nuoruuden seikkailut jäävät kuitenkin elämään. Katkeratkin muistot löytävät paikkansa elämänmittaisella matkalla – se raskainkin.
Miika Nuutinen on 45-vuotias sirkustaiteilija ja runoilija. Hänen esikoisromaaninsa Villi itä on lempeän huumorin sävyttämä kertomus elämästä syrjässä, rakkaudesta luontoon ja miesten välisestä ystävyydestä. Aikaisemmin häneltä on julkaistu kolme runokirjaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet:
Frida Wikblad
frida@basambooks.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Basam Books on riippumaton helsinkiläinen yleiskustantamo. Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaan hyvinvointi- ja työelämäkirjallisuuden, kaunokirjallisten klassikoiden sekä runouden kustantajana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Hannele Pohjanmiehen ihana perinteinen satukirja18.9.2023 09:22:00 EEST | Tiedote
Kauniit ja herkät nallesadut ihastuttavat niin lapsia kuin aikuisiakin
Hölmöläiset seikkailevat digimaailmassa uudessa lastenkirjassa!5.9.2023 09:22:00 EEST | Tiedote
Nerokas ja helppolukuinen lastenkirja valloittaa huumorillaan. Kirjan teemoja ovat mm. ilmastonmuutoksen torjuminen ja älypuhelimen vastuullinen vuorovaikutus.
Kokeneen ammattilaisen parhaat vinkit kasvojoogaharjoitteluun15.8.2023 12:19:56 EEST | Tiedote
Kasvojoogan avulla voit saavuttaa upean muodonmuutoksen. Päivi Salmisen uudesta kasvojoogakirjasta löydät helpot ja selkeät ohjeet kasvojoogaharjoitteluun kotona.
Jan-Christer Wahlbecks hisnande tvåspråkiga verk omfattar hela tre diktsamlingar31.7.2023 09:22:00 EEST | Tiedote
Om allting, ingenting och någonting - Kaikesta, ei mistään ja jostakin - Tre diktsamlingar - Kolme runokokoelmaa är redan den tredje av Wahlbecks tvåspråkiga böcker
Jan-Christer Wahlbeckin huikeassa kaksikielisessä teoksessa yhdistyy jopa kolme runokokoelmaa27.7.2023 09:56:00 EEST | Tiedote
Om allting, ingenting och någonting - Kaikesta, ei mistään ja jostakin — Tre diktsamlingar - Kolme runokokoelmaa on jo kolmas Wahlbeckin kaksikielisistä kirjoista
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme