Amurin museokortteli avautuu kesäksi

Museokorttelissa on viisi alkuperäisillä paikoillaan olevaa asuinrakennusta sekä neljä piharakennusta. Alueelta löytyvät myös yleinen sauna, leipomo, suutarinverstas, osuuskauppa sekä paperi- ja lyhyttavarakauppa.
Museossa järjestetään yleisöopastuksia kaikkina aukiolopäivinä tiistaista sunnuntaihin. Opastukset vaihtelevat lyhyistä johdannoista noin tunnin mittaisiin korttelikierroksiin. Tarjolla on myös toiminnallisia lastenkierroksia: Pyykinpesukierros tai Ulkoleikkikierros. Yleisöopastukset sisältyvät museon pääsymaksuun. Kaikkia kierroksia järjestetään ryhmille tilauksesta.
Museokahvila Amurin Helmessä on mukava istahtaa museokäynnin lomassa. Siellä voi nauttia kahvia tai vanhanajan limonadia sekä perinteisiä oman leipomon tuotteita. Kahvila myy tuotteitaan myös mukaan.
Museokaupasta löydät mukaasi nostalgiset tuliaiset ja pienet lahjat! Tampereen suosituimpiin kahviloihin kuuluva Amurin Helmi palvelee asiakkaita kesällä ma–pe klo 7–18, la–su klo 8–18
Museo on avoinna 16.5–3.9. tiistaista sunnuntaihin klo 10–18.
Tapahtumia pitkin kesää
Amurin museokorttelissa on kesällä luvassa useita kiinnostavia tapahtumia. Ohjelmassa on mm. kasvienvaihtoa (10.6.) ja perinnerakentamista (17.6.). Tapahtumien yönä (10.8.) museokorttelissa katsellaan ulkoilmaelokuvia ja Kansallispukupäivänä (5.8.) tuuletetaan kansallispukuja yhdessä Tampereen Kalevalaisten kanssa. Lasten museosunnuntai (23.7.) ja Seniorikeskiviikot (14.6., 12.7. ja 23.8.) kuuluvat vakio-ohjelmaan. Sunnuntai-iltapäivisin korttelin uudella esiintymislavalla kajahtavat Puistokonserttien sävelet.
Katsoaksesi videon lähteestä youtu.be, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Amurin museokortteli
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari Lind
Intendentti, Amurin museokortteli
puh. 040 801 6547
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Finlayson 200 – tehtaasta brändiksi -näyttely päättyy Vapriikissa13.11.2025 13:36:20 EET | Tiedote
Finlaysonin 200-vuotista taivalta juhlistava vuonna 2020 avautunut näyttely Finlayson 200 – tehtaasta brändiksi päättyy 23.11.2025. Näyttely seuraa Tammerkosken rannalle syntyneen tehtaan kehittymistä Pohjoismaiden suurimmaksi teollisuusyritykseksi ja lopulta sen sopeutumista uuteen, savupiipputeollisuuden jälkeiseen aikaan. Esillä on runsaasti esineistöä ja etenkin tekstiilejä Tampereen historiallisten museoiden laajasta Finlayson-kokoelmasta. Näyttelylle voi jättää jäähyväiset 19.–23.11., jolloin tarjolla on teemaopastuksia sekä mielenkiintoisia luentoja.
Muinais-DNA-tapahtumapäivä Vapriikissa 16.11.10.11.2025 10:29:30 EET | Tiedote
Sunnuntaina 16.11. Vapriikissa vietetään Muinais-DNA: Avain menneisyyteen -näyttelyn tapahtumapäivää. Nyt voi ottaa selvää siitä, miten on perinyt isän leuan tai äidin silmät. Entä mikä tekee saimaannorpasta erityisen? Sekin selviää, mikä on Suomen kansallisloinen!
Tampereen museot julkistivat ohjelmansa vuodelle 20264.11.2025 10:15:00 EET | Tiedote
Museo Milavidassa Tampereella kuultiin tänään Tampereen museoiden tulevista näyttelyistä. Vapriikissa avautuu huhtikuussa jalkapallon MM-kisoja kautta aikojen esittelevä näyttely ja Museo Milavidassa esitellään herrain muotia helmikuun lopulta alkaen. Postimuseo avaa Postia ja bittejä -näyttelyn toukokuussa sekä Erik Bruunin linnut helmikuussa. Encore! – Tampereen taidemuseon viimeinen näyttely Puutarhakadulla ennen peruskorjausta – tuo ihailtavaksi rakastetut klassikot, isot nimet ja nykytaiteen helmet museon omista kokoelmista. Muumimuseon syksyllä avautuva vaihtuva näyttely syventyy muumimukeihin ja niiden keräilyn filosofiaan. Sara Hildénin taidemuseon kevään näyttely on laaja katsaus suomalaisen taidegrafiikan mestarin Pentti Kaskipuron tuotantoon. Kesänäyttely Vastamaalattua – Freshly Painted esittelee nuorta maalaustaidetta.
Vapriikki tarjoilee vuonna 2026 huikeaa jalkapallon juhlaa sekä nostalgista Tamperetta4.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Museokeskus Vapriikki Tampereella osallistuu vuonna 2026 jalkapallon MM-kisahuumaan. Huhtikuussa avautuva Jalkapallon MM-kisat kautta aikojen -näyttely esittelee tähdet, tapahtumat ja tarinat miesten ja naisten MM-kisojen historiasta. Kesäkuussa avautuva Mennyt maailma – Tampere 1900-luvun alussa vie matkalle aikaan, jolloin moderni maailma vasta alkoi muuttaa kaupunkikuvaa. Syksyllä päästään pelailemaan täysin uudistuneeseen Pelimuseoon. Lisäksi Postimuseo avaa toukokuussa Vapriikissa uuden pysyvän näyttelyn, Postia ja Bittejä.
KUTSU: Tampereen museot julkistavat 2026 ohjelmansa21.10.2025 08:39:36 EEST | Tiedote
Tampereen museot kutsuvat median edustajia museonjohtajien tarjoamalle aamiaiselle Museo Milavidaan Tampereelle tiistaina 4.11. klo 8.30–10.00. Aterioinnin lomassa kuullaan, mitä Tampereen museoissa nähdään vuonna 2026. Samalla kuullaan muista museoiden ajankohtaisista asioista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
