Kysely kertoo: Suomalaiset kaipaavat pankilta tukea elämän käännekohdissa
16.5.2023 08:51:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote

Kun elämässä tapahtuu isoja muutoksia, niin iloisia kuin surullisiakin, kaivataan pankilta tukea. S-Pankin teettämän kyselytutkimuksen mukaan 31 prosenttia suomalaisista toivoo pankilta tukea ja yhteydenpitoa, kun on asunnon hankinnan aika.
Asunnonosto on monivaiheinen prosessi ja iso taloudellinen päätös. On luonnollista, että sen yhteydessä pankin neuvoja kaivataan, toteaa S-Pankin valmennuspäällikkö Emilia Simola.
”Kokemukseni mukaan pankilta toivotaan nopeutta ja saavutettavuutta, kun asunnon oston aika on käsillä. Asiakkaan kannattaa olla yhteydessä pankkiin hyvissä ajoin, kun oma asunto alkaa olla ajankohtainen. Näin jää hyvin aikaa keskustella lainasta ja myös esimerkiksi siitä, miten toimitaan, kun rahoitus on neuvoteltu ja täydellinen asunto löytyy”, Simola sanoo.
Tukea kaivataan pankilta myös silloin, kun elämä koettelee. Vastaajista kolmasosa toivoo pankin tukea ja yhteydenpitoa, kun läheinen menehtyy ja kun koittaa taloudellisesti tiukka tilanne. Nämä ovat tilanteita, joita voi harvoin ennakoida ja joihin liittyy paitsi haastavia taloudellisia kysymyksiä myös suuria tunteita.
”Ikäviin uhkakuviin voi varautua ennakoimalla. Esimerkiksi läheisen äkillisen poismenon varalta kannattaa tarkistaa, että yhteisten pankkitilin käyttäjät ovat kaikki tilin omistajia. Taloudellisesti haastavien tilanteiden varalle suositellaan puskurirahaston säästämistä”, Simola vinkkaa.
Rahakysymykset ovat ajankohtaisia myös naimisiinmenon tai saman katon alle muuttaessa. Kuitenkin vain 4–5 prosenttia suomalaisista haluaa pankilta tukea ja yhteydenpitoa näiden elämänmuutosten yhteydessä.
Kyselytutkimuksessa selvitettiin myös, keiden kanssa suomalaiset keskustelevat raha-asioistaan. Vastaajista puolet kertoi keskustelukumppaniksi oman puolison. Seuraavaksi eniten rahasta puhutaan ystävien ja omien vanhempien kanssa. Vastaajista 14 prosenttia pitää raha-asiat itsellään, eikä puhu niistä kenenkään kanssa.
Entä mitä suomalaiset arvostavat eniten pankin toiminnassa? Ylivoimaisesti tärkeimmäksi ominaisuudeksi nousee luotettavuus, joka oli 81 prosentille vastaajista tärkeää. Lähes 60 prosenttia vastaajista taas pitivät vaivattomuutta pankkiasioissa tärkeänä. Puolet vastaajista arvostaa pankin ammattitaitoisuutta. Kansainvälisyydellä oli merkitystä vain kahdelle prosentille vastaajista.
Tutkimuksen tulokset S-Pankin sivuilla
Tutkimuksen toteutti S-Pankin toimeksiannosta Kantar. Tutkimusaineisto kerättiin Kantarin internet-paneelissa 25.–30.11.2022. Tutkimukseen vastasi 1 018 suomalaista. Vastaajajoukko edustaa 18–79-vuotiasta väestöä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emilia Simolavalmennuspäällikkö, päivittäiset pankkiasiat ja arjen talousS-Pankki
Puh:040 132 6494emilia.simola@s-pankki.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Enkät: Lite mer än hälften av finländarna har en sommarstuga till sitt förfogande – alla är dock inte beredda att betala underhållskostnader16.7.2026 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Stugägarnas åsikter om underhållskostnaderna för stugan är delade. En fjärdedel är beredd att betala mindre än 100 euro i månaden, men en del är inte beredda att betala något. S-Bankens expert uppmanar till att granska kostnaderna för sommarstugan som en helhet för att den egna ekonomin ska vara i balans. Den lättnad som införts för tillbyggnad har lockat stugägare att överväga och genomföra särskilt byggandet av gäststuga och bastu.
Tutkimus: Hieman yli puolella suomalaisista on mökki käytössään – kaikki eivät kuitenkaan ole valmiita maksamaan ylläpitokuluja16.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Mökin ylläpitokulut jakavat mökkikansaa. Neljännes olisi valmis alle 100 euron kuluihin kuukausittain, mutta osa ei ole valmis maksamaan mitään. S-Pankin asiantuntija kehottaa tarkastelemaan mökkiin liittyviä kuluja kokonaisuutena oman talouden pitämiseksi tasapainossa. Lisärakentamiseen tullut kevennys on houkutellut mökkiläisiä harkitsemaan ja toteuttamaan etenkin vierasmaja ja saunan rakentamista.
Veronpalautukset tuovat suomalaisille keskikesällä lisäeuroja – näin moni voi hyödyntää rahat fiksummin3.7.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Veronpalautukset alkavat jälleen näkyä suomalaisten tileillä heinäkuusta lähtien. Monelle veronpalautus on edelleen kesän ylimääräinen käyttöraha, mutta osa hyödyntää summan myös säästämiseen tai sijoittamiseen. S-Pankin asiantuntija muistuttaa, että ylimääräinen rahasumma on normaaleja arkituloja helpompi irrottaa säästämiseen ja sijoittamiseen.
Färsk undersökning: Bastu och kylskåp är de viktigaste bekvämligheterna i sommarstugan – strand är viktigare än el eller rinnande vatten30.6.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Bastu är fortfarande den viktigaste bekvämligheten i sommarstugan - mer än nio av tio finländare anser den vara viktig. Nästan en femtedel av stugägarna tillbringar mer än 100 dagar per år i sommarstugan, medan man tillbringar betydligt mindre tid i gemensamma sommarstugor, framgår det av S-Bankens enkät om livet på sommarstugan. Bankens expert uppmanar dem som överväger en sommarstuga att förhålla sig realistiska till sina drömmar om en sommarstuga och till den tid som ska tillbringas i stugan, när man ska hitta en lämplig stuga.
Tuore tutkimus: Sauna ja jääkaappi ovat mökkimukavuuksista tärkeimmät – ranta tärkeämpi kuin sähkö tai juokseva vesi30.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Sauna pitää pintansa mökin tärkeimpänä mukavuutena, kun jopa yli yhdeksän kymmenestä suomalaisesta pitää sitä tärkeänä. Mökin omistajista lähes viidennes viettää mökillä yli 100 päivää vuodessa, kun taas yhteisillä mökeillä vietetään selvästi vähemmän aikaa, selviää S-Pankin Mökkikyselystä. Pankin asiantuntija kehottaa mökkiä harkitsevia puntaroimaan mökkihaaveitaan ja mökillä vietettävää aikaa realistisesti sopivan mökin löytämiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

