Vihreät julkaisivat tiedepoliittisen ohjelman: Korkeakoulujen perusrahoitusta on vahvistettava ja tutkijoiden vakituisia työsuhteita lisättävä
15.5.2023 13:04:34 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo on tyytyväinen, että hallitusneuvotteluissa olevat puolueet ovat ilmoittaneet pitävänsä kiinni parlamentaarisesti sovitusta TKI-tavoitteesta, mutta muistuttaa, ettei se yksinään riitä.
– Myönteiset uutiset Säätytalolta ovat vähäisiä, mutta yksi sellainen on tulevien hallituspuolueiden sitoumus pysyä jo viime kaudella päätetyssä tutkimus- ja kehitysrahoituksen kasvattamisessa neljään prosenttiin BKT:sta. Tämä yksinään ei kuitenkaan riitä, vaan samalla on kyettävä lisäämään korkeakoulujen aloituspaikkoja ja varmistettava näille riittävä rahoitus. Rahoituksen painopistettä olisi siirrettävä kilpaillusta rahoituksesta ennakoitavan perusrahoituksen puolelle. Ilman riittäviä panostuksia korkeakoulujen perusrahoitukseen ja aloituspaikkoihin, tiede ja tutkimus jäävät vaille osaavia tekijöitä, Ohisalo muistuttaa.
Tiedepoliittisessa ohjelmassa puututaan myös korkeakoulujen liian suureen määräaikaisten työsuhteiden osuuteen.
– Jotta tutkijanuralle saadaan aidosti innostettua kaikista terävimmät mielet, on tutkimusmaailman pätkätyöarkeen saatava muutos. Nyt vain 30 % tutkijoista on vakinaisissa työsuhteissa ja jopa 70 % määräaikaisena. Vihreiden tavoitteena on kääntää tämä toisinpäin siten, että vähintään 70 % työsuhteista olisi vakituisia. Tämä tekisi tiedeyhteisöistä nykyistä insprioivampia ja turvallisempia paikkoja luoda uraa henkilön taustasta riippumatta, toteaa ohjelmatyöryhmän toinen puheenjohtaja Jani Martikainen.
Tieteen rahoituksen ja tutkijoiden työssä jaksamisen lisäksi ohjelmassa nostetaan esiin, että menestyksen ja kilpailukykymme varmistamiseksi meidän on kyettävä houkuttelemaan uusia kansainvälisiä opiskelijoita ja tutkijoita Suomeen.
– Kansainvälisten osaajien houkuttelun ja maassa pitämisen osalta olen hyvin huolestunut siitä, mitä hallitusneuvotteluissa tulee tapahtumaan. Kansainvälisen osaamisen houkuttelemiseksi Suomeen meidän täytyy panostaa yhteiskunnan ja työelämän vastaanottavuuteen, kuten englanninkielisiin ura- ja kouluttautumismahdollisuuksiin. Näistä osaajista on kyettävä myös pitämään kiinni. Yksi käytännöllinen ratkaisu, jota ehdotamme, on pysyvän oleskeluluvan automaattinen myöntäminen Suomessa tutkinnon suorittaneille ulkomaalaisille, Ohisalo sanoo.
Lue koko ohjelma verkkosivuiltamme osoitteesta:
https://www.vihreat.fi/tiedepoliittinen-ohjelma/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria OhisaloVihreiden puheenjohtaja
maria.ohisalo@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Virta Lindtmanille: "Vahva Eurooppa syntyy kunnianhimoisemmalla politiikalla"25.5.2026 16:18:12 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta iloitsee SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin linjapuheessaan muille puolueille esittämästä vetoomuksesta vahvemman Euroopan puolesta. Vihreät ovat aina olleet eurooppamyönteinen puolue ja Virta muistuttaa, että yhtenäinen Eurooppa on mahdollinen vain, jos se rakentuu kunnianhimoisen ilmasto- ja luontopolitiikan, ihmisoikeusperustaisen ulkopolitiikan ja globaalin vastuunkannon varaan.
Vihreiden uusi puolueohjelma asettaa talouden luonnon ja ilmaston rajoihin ja varmistaa hyvän elämän kaikille24.5.2026 13:26:06 EEST | Tiedote
Vihreiden uusi puolueohjelma esittää Suomelle uutta suuntaa, jonka myötä luonnon ja ilmaston asettamat rajat otetaan tosissaan, hyvinvointivaltion tulevaisuus turvataan ja taloudesta rakennetaan oikeudenmukainen kaikille. Ohjelmatyön puheenjohtajina toimivat kansanedustajat Atte Harjanne ja Krista Mikkonen. Vihreät hyväksyi puolueohjelman puoluekokouksessaan Turussa sunnuntaina 24.5.
Oras Tynkkynen puoluekokouksessa: Vihreät voi ottaa vaaleissa takaisin 20 edustajapaikkaa23.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen puhui puoluekokouksessa ilosta vaikeina aikoina ja vihreiden roolista yhteiskunnan muuttamisessa. Tamperelainen Tynkkynen myös myöntyi antamaan tunnustuksen kokouspaikkana toimivalle Turulle.
Sofia Virta Vihreiden puoluekokouksessa: “Pelko on huono johtaja – Suomi tarvitsee jälleen rohkeutta unelmoida”23.5.2026 11:45:00 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta julisti puoluekokouksessa Turussa, että vallalla olevan pelolla johtamisen tilalle tarvitaan rohkeutta. Virran mukaan liian moni vanha valtapuolue pelkää lopulta enemmän oman asemansa, kannatuksensa ja valtansa menettämistä kuin sitä, mitä Suomelle tapahtuu, jos mitään ei uskalleta muuttaa.
Vihreiden Hyrkkö jyrähtää yhteisöverosta: “Ala-arvoinen rimanalitus”22.5.2026 11:35:51 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kommentoi tiedotteella juuri julkaistua yhteisöveron alennukseen liittyvää lakiluonnosta. Hän kuvaa koko päätöstä ala-arvoiseksi ja vaatii hallitusta vetämään esityksen takaisin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme