Vihreät julkaisivat tiedepoliittisen ohjelman: Korkeakoulujen perusrahoitusta on vahvistettava ja tutkijoiden vakituisia työsuhteita lisättävä
15.5.2023 13:04:34 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo on tyytyväinen, että hallitusneuvotteluissa olevat puolueet ovat ilmoittaneet pitävänsä kiinni parlamentaarisesti sovitusta TKI-tavoitteesta, mutta muistuttaa, ettei se yksinään riitä.
– Myönteiset uutiset Säätytalolta ovat vähäisiä, mutta yksi sellainen on tulevien hallituspuolueiden sitoumus pysyä jo viime kaudella päätetyssä tutkimus- ja kehitysrahoituksen kasvattamisessa neljään prosenttiin BKT:sta. Tämä yksinään ei kuitenkaan riitä, vaan samalla on kyettävä lisäämään korkeakoulujen aloituspaikkoja ja varmistettava näille riittävä rahoitus. Rahoituksen painopistettä olisi siirrettävä kilpaillusta rahoituksesta ennakoitavan perusrahoituksen puolelle. Ilman riittäviä panostuksia korkeakoulujen perusrahoitukseen ja aloituspaikkoihin, tiede ja tutkimus jäävät vaille osaavia tekijöitä, Ohisalo muistuttaa.
Tiedepoliittisessa ohjelmassa puututaan myös korkeakoulujen liian suureen määräaikaisten työsuhteiden osuuteen.
– Jotta tutkijanuralle saadaan aidosti innostettua kaikista terävimmät mielet, on tutkimusmaailman pätkätyöarkeen saatava muutos. Nyt vain 30 % tutkijoista on vakinaisissa työsuhteissa ja jopa 70 % määräaikaisena. Vihreiden tavoitteena on kääntää tämä toisinpäin siten, että vähintään 70 % työsuhteista olisi vakituisia. Tämä tekisi tiedeyhteisöistä nykyistä insprioivampia ja turvallisempia paikkoja luoda uraa henkilön taustasta riippumatta, toteaa ohjelmatyöryhmän toinen puheenjohtaja Jani Martikainen.
Tieteen rahoituksen ja tutkijoiden työssä jaksamisen lisäksi ohjelmassa nostetaan esiin, että menestyksen ja kilpailukykymme varmistamiseksi meidän on kyettävä houkuttelemaan uusia kansainvälisiä opiskelijoita ja tutkijoita Suomeen.
– Kansainvälisten osaajien houkuttelun ja maassa pitämisen osalta olen hyvin huolestunut siitä, mitä hallitusneuvotteluissa tulee tapahtumaan. Kansainvälisen osaamisen houkuttelemiseksi Suomeen meidän täytyy panostaa yhteiskunnan ja työelämän vastaanottavuuteen, kuten englanninkielisiin ura- ja kouluttautumismahdollisuuksiin. Näistä osaajista on kyettävä myös pitämään kiinni. Yksi käytännöllinen ratkaisu, jota ehdotamme, on pysyvän oleskeluluvan automaattinen myöntäminen Suomessa tutkinnon suorittaneille ulkomaalaisille, Ohisalo sanoo.
Lue koko ohjelma verkkosivuiltamme osoitteesta:
https://www.vihreat.fi/tiedepoliittinen-ohjelma/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria OhisaloVihreiden puheenjohtaja
maria.ohisalo@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hanna Holopainen oikeuskanslerin STEA-ratkaisusta: Tuntuu siltä, että leikkaukset on haluttu toteuttaa tavalla, joka aiheuttaa mahdollisimman paljon tuhoa29.9.2026 17:29:40 EEST | Tiedote
Oikeuskansleri Janne Salmisen mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin linjaamien STEA-avustuskriteerien muotoilu oli omiaan luomaan virheellisen kuvan avustusten myöntämisestä. Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen vaatii hallitusta turvaamaan luottamuksen avustusjärjestelmän oikeudenmukaisuuteen sekä perumaan kohtuuttomat järjestöleikkaukset.
Vihreät esitti epäluottamusta puolustusministeri Häkkäselle – Atte Harjanne: “Ministeri ei voi toimia tavalla, joka on ristiriidassa Suomen ulkopolitiikan linjojen ja arvojen kanssa”29.9.2026 14:40:19 EEST | Tiedote
Epäluottamus Häkkästä kohtaan juontaa juurensa siihen, että puolustusministeri matkusti aiemmin tässä kuussa Israeliin tapaamaan puolustusministeri Israel Katzia. Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanteen mukaan ministeriltä ei olla toistaiseksi kuultu riittäviä perusteluja vierailun välttämättömyydelle.
Hyrkkö kritisoi kokoomuksen leikkausmoukaria: “Kokoomuksen Suomessa köyhät köyhtyvät ja rikkaat rikastuvat myös jatkossa”29.9.2026 12:59:38 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän sekä valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö pitää Kokoomuksen julkisuuteen vuotanutta luonnosta puolueen sopeutuspaketista epäoikeudenmukaisena ja epäuskottavana.
Vihreiden Pitko: Suomi ei saa olla datakeskusten villi länsi26.9.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Vihreät vaatii, että datakeskusbuumi on saatava yhteiskunnan kontrolliin ja toteutuvat hankkeet on tehtävä ekologisesti kestävästi. Vihreiden varapuheenjohtaja sekä ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Jenni Pitko esittelee lauantaina puoluevaltuustolle eduskuntaryhmän linjaamat reunaehdot, jotka suojaavat lähiluontoa ja metsiä sekä turvaavat ilmastotavoitteet.
Vihreiden Tynkkynen puoluevaltuustossa Oulussa: suoraa puhetta ilman syrjintää ja ratkaisuja ilman rasismia26.9.2026 10:40:00 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen moitti hallituksen kylmää maahanmuuttopolitiikkaa, joka on johtanut kohtuuttomiin ihmiskohtaloihin. Hän myös varoitti Ruotsin ja Tanskan tiestä, jolla vanhat puolueet päätyvät toteuttamaan äärioikeiston tavoitteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme