Vihreät julkaisivat tiedepoliittisen ohjelman: Korkeakoulujen perusrahoitusta on vahvistettava ja tutkijoiden vakituisia työsuhteita lisättävä
15.5.2023 13:04:34 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo on tyytyväinen, että hallitusneuvotteluissa olevat puolueet ovat ilmoittaneet pitävänsä kiinni parlamentaarisesti sovitusta TKI-tavoitteesta, mutta muistuttaa, ettei se yksinään riitä.
– Myönteiset uutiset Säätytalolta ovat vähäisiä, mutta yksi sellainen on tulevien hallituspuolueiden sitoumus pysyä jo viime kaudella päätetyssä tutkimus- ja kehitysrahoituksen kasvattamisessa neljään prosenttiin BKT:sta. Tämä yksinään ei kuitenkaan riitä, vaan samalla on kyettävä lisäämään korkeakoulujen aloituspaikkoja ja varmistettava näille riittävä rahoitus. Rahoituksen painopistettä olisi siirrettävä kilpaillusta rahoituksesta ennakoitavan perusrahoituksen puolelle. Ilman riittäviä panostuksia korkeakoulujen perusrahoitukseen ja aloituspaikkoihin, tiede ja tutkimus jäävät vaille osaavia tekijöitä, Ohisalo muistuttaa.
Tiedepoliittisessa ohjelmassa puututaan myös korkeakoulujen liian suureen määräaikaisten työsuhteiden osuuteen.
– Jotta tutkijanuralle saadaan aidosti innostettua kaikista terävimmät mielet, on tutkimusmaailman pätkätyöarkeen saatava muutos. Nyt vain 30 % tutkijoista on vakinaisissa työsuhteissa ja jopa 70 % määräaikaisena. Vihreiden tavoitteena on kääntää tämä toisinpäin siten, että vähintään 70 % työsuhteista olisi vakituisia. Tämä tekisi tiedeyhteisöistä nykyistä insprioivampia ja turvallisempia paikkoja luoda uraa henkilön taustasta riippumatta, toteaa ohjelmatyöryhmän toinen puheenjohtaja Jani Martikainen.
Tieteen rahoituksen ja tutkijoiden työssä jaksamisen lisäksi ohjelmassa nostetaan esiin, että menestyksen ja kilpailukykymme varmistamiseksi meidän on kyettävä houkuttelemaan uusia kansainvälisiä opiskelijoita ja tutkijoita Suomeen.
– Kansainvälisten osaajien houkuttelun ja maassa pitämisen osalta olen hyvin huolestunut siitä, mitä hallitusneuvotteluissa tulee tapahtumaan. Kansainvälisen osaamisen houkuttelemiseksi Suomeen meidän täytyy panostaa yhteiskunnan ja työelämän vastaanottavuuteen, kuten englanninkielisiin ura- ja kouluttautumismahdollisuuksiin. Näistä osaajista on kyettävä myös pitämään kiinni. Yksi käytännöllinen ratkaisu, jota ehdotamme, on pysyvän oleskeluluvan automaattinen myöntäminen Suomessa tutkinnon suorittaneille ulkomaalaisille, Ohisalo sanoo.
Lue koko ohjelma verkkosivuiltamme osoitteesta:
https://www.vihreat.fi/tiedepoliittinen-ohjelma/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria OhisaloVihreiden puheenjohtaja
maria.ohisalo@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Virta: Suomi lipuu kohti tuloerojen eurooppalaista keskitasoa – ja se on Orpon hallituksen tietoinen valinta18.8.2026 14:44:01 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Petteri Orpon hallitus on tietoisella valinnallaan ajanut Suomen kahtia – ja tuore tutkimus vahvistaa tämän. Tutkimuksen mukaan hallituksen vero- ja sosiaaliturvapäätökset ovat siirtäneet Suomen pois pienten tuloerojen maiden kärjestä kohti eurooppalaista keskitasoa.
Kansanedustaja Mari Holopainen: Uusi tutkimus osoittaa hallituksen tehneen kalliin virheen – työttömyysturvan suojaosa on palautettava17.8.2026 12:13:37 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että asumistuen suojaosat lisäsivät työttömien osa-aikatyön tekemistä ilman, että ne heikensivät myöhempää kokoaikatyöllistymistä. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopaisen mukaan tulokset vievät lopullisesti pohjan Orpon hallituksen päätökseltä poistaa suojaosat.
Tiedote Vihreiden Hopsu: Omanin öljykatastrofi on varoitus Suomelle Itämerellä seilaavasta ympäristöpommista, johon on puututtava14.8.2026 15:36:17 EEST | Tiedote
Karille ajanut Venäjän varjolaivaston tankkeri on vuotanut öljyä Omanin edustalla viikkojen ajan, uhaten aiheuttaa yhden pahimmista öljykatastrofeista vuosikausiin. Sama voisi tapahtua koska tahansa Itämerellä, missä Venäjän varjolaivaston tankkereita kulkee viikoittain. Tilanteeseen on puututtava ennen kuin on liian myöhäistä, vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii.
Vihreiden Mari Holopainen: Hallituksen on estettävä Rydmanin tieteen poliittinen valikointi13.8.2026 14:30:48 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Mari Holopainen arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin päätöksiä hylätä Jyväskylän yliopiston oikaisuvaatimukset sosiaalityön tutkimusrahoituksesta. Holopaisen mukaan päätösten perustelut eivät vastaa tapauksen olennaiseen kysymykseen: miksi ministeri ohitti asiantuntija-arvioinnin ja jätti rahoittamatta virkaesitykseen sisältyneitä tutkimushankkeita.
Vihreiden Fatim Diarra jättää lakialoitteen älylasien käytön rajoittamisesta kouluissa13.8.2026 10:12:18 EEST | Tiedote
Älylasien nopean kehityksen seurauksena älylasien hinta on pudonnut ja käyttö yleistynyt. Älylasit voivat olla tulevina vuosina kasvava ongelma kouluissa vilpin ja salakuvaamisen vuoksi. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra jättää lakialoitteen älylasien käytön rajoittamisesta kouluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme