Päivi Alasalmen Häkkilinnut on vahva Tampere-dekkari poliiseista, rikollisista ja kaksosista – Kesän käännöstrillereissä kohdataan perhesalaisuuksia ja yllättävä paluu
17.5.2023 10:59:17 EEST | Gummerus | Tiedote

Pitkän kirjailijanuran tehneen Päivi Alasalmen Häkkilinnuissa rikoskonstaapeli Hallavainen ja nuorempi konstaapeli Sirkiä saavat tutkittavakseen hyytävän silpomismurhan. Sosionomi Anu Murtovuon kaksoissisar Karla Kuusivaara istuu Hämeenlinnan naisvankilassa, mutta onnistuu tekemään tuhoja telkien takaakin. Päivi Alasalmen kolmenkymmenenviiden vuoden kirjailijanura pitää sisällään jo lähes 30 teosta, ja kirjoittaminen jatkuu. Storytel Original -menestyssarjan toinen osa Häkkilinnut ilmestyy kovissa kansissa kesälukemiseksi 22.5.
Salaisuuksia, syyllisyyttä ja yllättäviä paluita
Douglas Prestonin ja Lincoln Childin Laavalasikammiossa FBI:n erikoisagentti Pendergastin oletetaan kuolleen. Pendergastin henkivartija Proctor ei voi aavistaakaan, että Pendergast on yhä elossa ja kamppailee vapautensa puolesta.
Suljettujen ovien takana -hittiromaanista tunnetun B. A. Parisin uutuus Valheiden verkko on tiheätunnelmainen perhetrilleri täynnä salaisuuksia ja syyllisyyttä. Adam on luvannut järjestää vaimolleen Livialle täydelliset juhlat, mutta pinnan alla kuohuu. Adamilla ja Livialla on kummallakin oma järistyttävä salaisuutensa, jota he varjelevat antaakseen toiselle vielä viimeisen mahdollisuuden onneen.
Keväällä ilmestynyt, ruotsalaissuosikki Anna Janssonin toinen Kristoffer Bark -dekkari Menneisyyden paino vie Kristofferin tutkimaan vanhan mielisairaalan karmivaa menneisyyttä. Camilla Greben yhdessä psykologisisarensa Åsa Träffin kanssa kirjoittama Karvas kuin kuolema puolestaan on ansiokas jännitysromaani naisten kokemasta väkivallasta.
Anna Jansson: Menneisyyden paino
Ilmestynyt painettuna, e- ja äänikirjana
Suomentanut Sirkka-Liisa Sjäblom
Äänikirjan lukija: Ville Tiihonen
Camilla Grebe ja Åsa Träff: Karvas kuin kuolema
Ilmestynyt painettuna, e- ja äänikirjana
Suomentanut Markus Myllyoja
Äänikirjan lukija: Karoliina Niskanen
Douglas Preston ja Lincoln Child: Laavalasikammio
Suomentanut Antti Autio
Ilmestynyt painettuna, e- ja äänikirjana
Äänikirjan lukija: Jarkko Pajunen
B. A. Paris: Valheiden verkko
Suomentanut Satu Leveelahti
Ilmestyy e- ja äänikirjana 11.6.
Äänikirjan lukija: Karoliina Kudjoi
Lisätietoja ja arvostelukappaleet:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Pietilä
Tuottaja
pauliina.pietila@gummerus.fi
040 7792942
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Miksi masentuneiden läheisten tarinoita ei kerrota? Tärkeä ja kaivattu tietokirja ilmestyy 5.3.10.2.2026 08:40:25 EET | Tiedote
”En alkanut kirjoittaa tätä kirjaa siksi että ajattelisin tarinani olevan ainutlaatuinen tai erityisen traaginen – päinvastoin. Uskon, että se on hyvin tavanomainen, loputtoman arkinen ja tilastollisesti jopa naurettavan yleinen. Silti se on harvoin kuultu. Siitäkin huolimatta, että mielenterveydestä puhutaan yhä enemmän. Olen masentuneen ihmisen puoliso.”
Kiitetyn ja palkitun runoilijan kokoelmassa puhkeaa täysi kukoistus9.2.2026 10:30:00 EET | Tiedote
Milka Luhtaniemen kolmannessa runokokoelmassa luonnon ja havaitsemisen kerroksellisuudet avautuvat häikäisevinä säkeinä. Kalevi Jäntin palkinnon edellisestä teoksestaan Tauoton (Gummerus 2024) saaneen Luhtaniemen tuotannossa luontoteemat nousevat keskeisiksi. Nyt ilmestyvän Häikäisy-kokoelman (Gummerus) runot vievät niitylle loppukesän kukoistukseen ja runsauteen. Kirkas ja riisuttu ilmaisu kurottaa kohti leikillisyyttä ja puheenpaloa.
Kiinalainen kirjailmiö 19:stä hanttihommasta kysyy, mikä tuo elämään merkityksen5.2.2026 14:15:36 EET | Tiedote
Kirjailija Hu Anyanin muistelmateos Pikalähettinä Pekingissä – Duunarielämää 2000-luvun Kiinassa (Gummerus) avaa ikkunan nyky-Kiinaan, kuvaa näkymättömiin jäävien työläisten rankkaa arkea, ja kasvaa pohtimaan universaaleja, mielekkään elämän kysymyksiä. Viraalista blogikirjoituksesta alkunsa saanut esikoisteos on noussut Kiinassa todelliseksi sukupolvi-ilmiöksi, ja kirjan käännösoikeudet on myyty 19 kielialueelle.
Riko Saatsille ensimmäinen Karelia-kirjallisuuspalkinto31.1.2026 14:30:00 EET | Tiedote
Lieksasta kotoisin olevan Riko Saatsin suistamolaisesta evakkoperheestä kertova romaani Yönistujat (Gummerus) saa nyt ensimmäistä kertaa jaettavan Karelia-kirjallisuuspalkinnon. Kirjailijan oman suvun kohtaloista ammentava romaani tekee näkyväksi uhanalaisen karjalan kielen ja kulttuurin, jolle ei ollut tilaa 1950-luvun Suomessa. Karelia-palkinnon, 20 000 euroa, myöntää Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö.
Kaarlen palkinnot kirjailija Juha Itkoselle, tietokirjailija Noora Vaaralalle ja suomentaja Antero Tiittulalle30.1.2026 21:00:00 EET | Tiedote
Kaarlen palkinnon kaunokirjailijalle saa Juha Itkonen romaanistaan Huomenna kerron kaiken. Kaarlen tietokirjapalkinto myönnetään Noora Vaaralalle taiteilija Reidar Särestöniemen elämäkerrasta Sarviini puhkeaa lehti. Suomentaja Antero Tiittula palkitaan vuonna 2025 ilmestyneistä laatukäännöksistä Barbara Kingsolverin romaanille Demon Coppperhead ja Richard Powersin romaanille Alkumeri. Kaarlen palkinnot on nimetty Gummeruksen perustajan Kaarle Jaakko Gummeruksen mukaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme






