Pölyttäjäpenkin tarhamehiläiset mukana huolehtimassa Tampereen kaupunkiluonnosta
22.5.2023 10:06:54 EEST | A-Insinöörit Oy | Tiedote
Tampereen Eteläpuistossa talvehtineet 50 000 tarhamehiläistä lentävät taas pölyttämässä keskustan puistoja ja istutusalueita. Pesänä toimiva puistonpenkki, pölyttäjäpenkki, on ilahduttanut kaupunkilaisia viime kesästä lähtien. Tänään vietetään YK:n luonnon monimuotoisuuden päivää.

A-Insinöörit jatkaa luonnon pölyttäjäkantaa täydentävän pölyttäjäpenkin hoitoa Tampereen Eteläpuistossa yhdessä Tampereen kaupungin kanssa. Keväällä 2022 alkaneessa kokeilussa tarhamehiläisten pesä on sijoitettu puistonpenkkiin, mikä mahdollistaa mehiläisten tuomisen maan tasolle ihmisten pariin.
– Viime kesä osoitti, miten paljon iloa luontokappaleet tuovat ihmisten arkeen. Tamperelaiset ottivat pölyttäjäpenkin todella positiivisesti vastaan, se sai oikein omat faninsa, ja mehiläiset ovat saaneet rauhassa ahkeroida ja talvehtia penkissä. Pölyttäjäpenkki sopisi virkistämään puistoja ja pihoja muuallakin, vastuullisuus- ja kehitysjohtaja Liisa Jäätvuori A-Insinööreistä sanoo.
– Tiivistyvissä kaupungeissakin voidaan vaalia luontoarvoja ja ylläpitää ihmisten luontosuhdetta, mutta se edellyttää asiaan paneutumista ja myös uusia ideoita.
Tänään 22. toukokuuta vietetään YK:n kansainvälistä luonnon monimuotoisuuden päivää. Mehiläisillä on luontokadon ehkäisemisessä keskeinen tehtävä, sillä ne ovat kimalaisten rinnalla tärkeimpiä luonnon ja viljelykasvien pölyttäjiä.
Tampereen Eteläpuiston 50 000 tarhamehiläisen yhdyskunta on talvehtinut pölyttäjäpenkissä kuningattarensa ympärille kerääntyneenä, ja aloittanut lämpötilojen noustua aktiivikautensa. Mehiläisyhdyskunta pölyttää noin miljoona kukkaa päivässä, ja siitepölyn ja meden keruumatkat ulottuvat jopa parin kilometrin päähän.
– Eteläpuiston mehiläisiä houkuttelevat kesän kulun ja kukintojen mukaan varmasti Pyynikin rinteiden marjamättäät ja Hatanpään Arboretuminin hedelmäpuut. Loppukesällä puoleensa vetävät Hämeenpuistossa kukkivat lehmukset, Tampereen kaupunginpuutarhuri Timo Koski uskoo.
– Upea luontoympäristö kuuluu kaupunkeihinkin. Tampereella hyvä esimerkki on vaikkapa Tammerkosken luontopolku. Moninaisen luonnon ja luontokappaleiden kannalta tärkeintä ovat kaupunkialueiden läpi kulkevat viheralueet, ns. viherkäytävät. Niiden ylläpitämisessä on rooli myös yksityisillä kaupunkikehittäjillä ja asukkailla, Koski muistuttaa.
Ekologisten verkostojen ylläpitämiseen ja kehittämiseen tähdätään Tampereella mm. Luonnon monimuotoisuus eli LUMO-ohjelmassa.
Pölyttäjäpenkki on mehiläistarhaaja Teemu Aittamaan keksintö, ja hänen yrityksensä Korpikuusikon hunaja hoitaa Eteläpuiston mehiläispesää. Mehiläiset lentävät penkin istuimen alla sijaitsevasta pesästä 2,3 metrin korkeudella olevan lentoaukon kautta. Penkin istuinosassa kerrotaan, että penkissä asuu mehiläisiä.
Pölyttäjäpenkin kuulumisia voi tänäkin vuonna seurata sosiaalisessa mediassa aihetunnisteella #pölyttäjäpenkki.
Yhteyshenkilöt
Liisa Jäätvuori, vastuullisuus- ja kehitysjohtaja, A-Insinöörit
puh. 044 300 1358
liisa.jaatvuori@ains.fi
Timo Koski, kaupunginpuutarhuri, Tampereen kaupunki
puh. 050 345 7568
timo.koski@tampere.fi
Teemu Aittamaa, mehiläistarhaaja, Korpikuusikon Hunaja Oy
puh. 040 503 1870
info@korpikuusikonhunaja.fi
Kuvat
Tietoa julkaisijasta
A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton kiinteistö- ja rakennusalan suunnittelu- ja konsulttitalo. Luomme yhdessä parasta rakennettua ympäristöä ja haastamme koko alaa uudistumaan kestävästi. 1 300 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa kiinteistö- ja rakennushankkeisiin kaikki suunnittelu- ja projektijohtopalvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Toimimme 18 toimipisteessä Suomessa ja kansainvälisesti.
A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy
A-Insinöörit jälleen ihannetyönantajien kärkeä tekniikan alalla1.10.2026 11:15:03 EEST | Tiedote
Rakentamisen ja teollisuuden konsulttiyhtiö A-Insinöörit on valittu jälleen Suomen houkuttelevimpien työnantajien joukkoon. Tekniikan ammattilaiset sijoittivat A-Insinöörit kahdeksanneksi Universumin suosikkityönantajien listalla jo toista vuotta peräkkäin. Myös opiskelijat pitävät A-Insinöörejä yhtenä alan ihanteellisimpana työnantajana.
Tomas Norrena johtamaan A-Insinöörien kasvua energiamurroksessa21.9.2026 09:42:00 EEST | Tiedote
DI Tomas Norrena on aloittanut A-Insinöörien teollisuus- ja talotekniikan toimialan kasvujohtajana. Swecosta A-Insinööreihin siirtyneellä Norrenalla on vahva kokemus vetytaloudesta sekä energiamurrokseen liittyvien hankkeiden edistämisestä.
Uusi opas rakennustuotteiden uudelleenkäyttöön: ”Rakennuksissa piilee valtava materiaalivarasto"10.9.2026 09:41:14 EEST | Tiedote
A-Insinöörit on julkaissut rakennuttajille ja kiinteistönomistajille oppaan, joka auttaa ohjaamaan rakennustuotteiden uudelleenkäyttöä osana purku-, korjaus- ja uudisrakennushankkeiden johtamista. Rakennuskanta muodostaa merkittävän materiaalivaraston, jonka arvo jää hyödyntämättä ilman tavoitteellista johtamista.
LVI-Konsultointi J. Vaarala osaksi A-Insinöörejä2.9.2026 11:27:10 EEST | Tiedote
A-Insinöörit vahvistaa Pohjois-Suomen talotekniikan palvelujaan ostamalla LVI-suunnitteluun erikoistuneen rovaniemeläisen LVI-Konsultointi J. Vaaralan. Talotekniikan osaaminen ja projektit vahvistavat A-Insinöörien kykyä palvella monialaisesti Lapin kasvavalla markkina-alueella.
Tuomas Seppänen ONE Architectsin johtajaksi1.9.2026 11:28:01 EEST | Tiedote
Arkkitehti Tuomas Seppänen on nimitetty ONE Architects Oy:n ja A-Insinöörien arkkitehtisuunnittelun johtajaksi 1.9.2026 alkaen. Samalla organisaatio uudistuu tukemaan päivitettyä strategiaa. Uutena johtavana arkkitehtina toimistossa aloittaa Sami Horto.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


