SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Kansalaisopistoilta leikkaaminen vähentäisi työttömien mahdollisuuksia laajentaa osaamistaan

23.5.2023 15:16:16 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

STT:n tietojen mukaan hallitusneuvotteluissa pöydällä olisi myös merkittäviä, 20-70 miljoonan euron, leikkauksia kansanopistojen, kansalaisopistojen ja kesäyliopistojen valtiontukeen. SDP:n kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta pitää mahdollisia leikkauksia erittäin haitallisina erityisesti jatkuvan oppimisen näkökulmasta. Eloranta korostaa kansalaisopistojen tarjoamien monipuolisten kurssien merkitystä erityisesti työikäisten osaamisen kehittämisen kannalta.

- Säätytalolla olisi tärkeää pohtia, millaisista kursseista ja opintomahdollisuuksista oikeastaan puhutaan. Vapaata sivistystoimintaa pidetään helposti pelkkänä hyvätuloisen keskiluokan harrastustoimintana, mutta 74 prosenttia kansanopistojen opiskelijoista on suorittanut enintään toisen asteen tutkinnon. Niiden tarjonnassa kyse on muun muassa ikääntyneiden digitaitojen kehittämisestä, asiakaspalvelukoulutuksesta, työturvallisuuskorttikoulutuksista, korkeakoulutukseen valmistavista kursseista sekä ammatillisesta ja lukio koulutuksesta. Näistäkö oikeiston mielestä on muka varaa leikata, kun tavoitteena on nostaa työllisyyttä ja osaamistasoa, Eloranta ihmettelee.

– Työllistymisen esteenä on usein puuttuvat taidot ja kansalaisopistot tarjoavat monille erittäin hyvän, joustavan ja edullisen keinon kehittää omaa osaamistaan. Vähenevä kurssivalikoima ja nousevat maksut tulevat vaikeuttamaan monien työttömien työllistymistä entisestään. Vapaasta sivistystoiminnasta leikkaaminen ei ole siis hyväksi työllisyydellekään, Eloranta huomauttaa.

Kansanopistot tarjoavat myös lukio- ja ammatillista koulutusta ja ovat usein ammatillisen koulutuksen opiskelijoiden omien arvioiden mukaan koulutuksen järjestäjien parhaimmistoa. Laadukkaan opetuksen pohjana pidetään kohtaamista lähiopetuksessa ja yhteisöllisyyttä.

- Kansanopistojen merkitystä ammatillisen koulutuksen tarjoajina ja nuorten syrjäytymisen ehkäisijöinä ei pidä myöskään vähätellä. Ne tarjoavat monille turvallisen ja yhteisöllisen ympäristön asua ja oppia, Eloranta lisää.

- Vapaasta sivistystyöstä leikkaaminen olisi siis monesta näkökulmasta huono päätös. Suomi tarvitsee kaikkien osaamista ja panosta ja jokaisella tulee olla mahdollisuus laajentaa omaa osaamistaan. Myös vapaan sivistystyön leikkaukset ovat koulutusleikkauksia, Eloranta toteaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Kutsu SDP:n taustatilaisuuteen20.2.2026 16:48:40 EET | Kutsu

Hyvä median edustaja, tervetuloa SDP:n taustatilaisuuteen parlamentaarisesta finanssipoliittisesta sovusta tiistaina 24.2. klo 16.00 sd-ryhmähuoneessa eduskunnassa. Tilaisuudessa teemaa avaa parlamentaarisen finanssipoliittisen työryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joona Räsänen. Kyseessä on vapaamuotoinen taustakeskustelu, Chatham House -periaatetta noudattaen. Mahdollisista myöhemmistä haastatteluista (on the record) voidaan sopia tilaisuuden yhteydessä. Aika: tiistai 24.2. klo 16 Paikka: sd-ryhmähuone, eduskunta Ilmoitathan saapumisestasi ennakkoon: emilia.tervonen@eduskunta.fi

Sote-valiokunnan oppositio: Alkoholin etämyyntiä koskevien asiakirjojen julkistaminen mahdollistaa käänteen hallituksen alkoholilakiesitykseen19.2.2026 17:37:02 EET | Tiedote

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on saanut sosiaali- ja terveysministeriöltä asiakirjat, jotka koskevat Suomen ja Euroopan komission välistä Pilot-menettelyä alkoholin etämyyntiä koskevan Suomen lainsäädännön EU-oikeuden yhteensopivuudesta. Ministeriö oli esittänyt asiakirjojen salaamista, mutta valiokunta päätyi tänään arvioinnissaan siihen, että tiedot tulee julkistaa.

SDP:n Juha Viitala: Ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähyys vaikeuttaa valmistumista – toimia tarvitaan19.2.2026 12:17:37 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on huolissaan ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähäisyydestä ja opiskelijoiden valmistumisen viivästymisestä. Viitala jätti asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen tänään (19.2.) ja toivoo hallitukselta toimia erityisesti sosiaali- ja terveysalan harjoittelupaikkojen riittävyyden varmistamiseksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye