Antilooppi jatkaa investointeja uusiutuvaan energiaan – kaksi uutta aurinkovoimalaa käynnistetty
24.5.2023 11:00:00 EEST | Antilooppi Ky | Tiedote

Antilooppi on ottanut käyttöön kaksi uutta aurinkovoimalaa ja nostaa näin aurinkovoimaloidensa lukumäärään kuuteen. Aurinkovoimalat käynnistyivät Tallberginkatu 2:ssa Ruoholahdessa ja Valimotie 21:ssä Pitäjänmäellä. Tallbergintalon aurinkovoimala käynnistettiin 10.5.2023 ja Valimo 21:n 22.5.2023. Voimalat ovat jatkoa Antiloopin aurinkovoiman tuotantoon tekemille investoinneille kiinteistöjensä hiilineutraaliuden saavuttamiseksi. Yhtiön ensimmäiset neljä aurinkovoimalaa valmistuivat vuonna 2022.
”Oma uusiutuvan energian tuotanto on energiatehokkuuden parantamisen ohella yksi keskeisimmistä hiilineutraaliustiekarttamme mukaisista toimista. Aurinkovoimalat lisäävät energiaomavaraisuuttamme ja tuottavat puhdasta ja päästötöntä sähköä kiinteistöjemme tarpeisiin, ja on hienoa, että nyt myös Tallbergintalo ja Valimo 21 ovat saaneet omat voimalansa. Tämä on jälleen yksi konkreettinen askel kohti vastuullisuusstrategiamme mukaisia hiilineutraaliustavoitteita. Näin tuemme myös asiakkaidemme vastuullisuustavoitteita ja kasvavia odotuksia liittyen ilmastonmuutoksen hillintään ja vastuullisiin toimitiloihin”, Antiloopin vastuullisuusjohtaja Hannamari Koivula sanoo.
Sähköyhtiö Helenin tuottamat kattorakenteiset voimalat vahvistavat Antiloopin kiinteistöjen energiaomavaraisuutta ja vähentävät tarvittavan ostosähkön määrää. Tallbergintalon voimalassa on yhteensä 70 kattopaneelia ja sen kokonaisteho on 29 kWp. Ensimmäisen vuoden arvioitu energiantuotto on noin 25 MWh. Valimo 21:n voimalassa paneeleita on 85 kpl ja se on kokonaisteholtaan 35 kWp. Voimalan energiantuotto ensimmäisen vuoden aikana on arviolta 32 MWh. Kaikkien tähän mennessä rakennettujen Antiloopin aurinkovoimaloiden vuosituotantoarvio on yhteensä noin 284 MWh.
Kunnianhimoisin tavoittein kohti hiilineutraaliutta
Antilooppi aikoo käynnistää vähintään kuusi uutta aurinkovoimalaa vuonna 2023. Näistä Verkkosaaressa sijaitsevan Hermannin Rantatie 10 voimalan odotetaan valmistuvan lähiaikoina. Voimaloiden toteuttamista koskevat selvitykset etenevät kovaa vauhtia Hakaniemen Siltasaari 10:ssä, Ruoholahden Itämerentalossa ja Punavuoren Merikorttelissa.
Aurinkovoimainvestoinnit heijastavat Antiloopin sitoutumista vihreän siirtymän vauhdittamiseen ja ilmastonmuutoksen hillitsemiseen. Yhtiö tunnetaan pitkäjänteisestä vastuullisuustyöstään ja halustaan edistää kiinteistöalan kestävää kehitystä edelläkävijöiden joukossa. Tavoitteena siintää täysin hiilineutraali kiinteistöportfolio vuoteen 2030 mennessä.
Yhtiö etenee määrätietoisesti vastuullisuustyössään. Kaikki Antiloopin kiinteistöt käyttävät 100 % uusiutuvaa sähköä, ja jo kymmenen kohteen lämmitys on peräisin uusiutuvista energialähteistä. Tallbergintalostakin löytyvät Antiloopin POOL-joustotilat lanseerattiin äskettäin täysin hiilineutraalina konseptina. Lisäksi yhtiö aikoo ympäristösertifioida koko kiinteistökantansa arvostetuilla BREEAM- tai LEED-sertifioinneilla vuoden 2023 aikana. Valimo 21:lle on jo aiemmin myönnetty BREEAM In-Use Very Good -sertifikaatti, ja seuraavaksi yhtiö tähtää sen nostamiseen Excellent-tasolle. Tallbergintalo on juuri toukokuussa saavuttanut BREEAM -sertifioinnin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hannamari Koivula, Head of Sustainability and Property Management
puh. +358 40 581 9921
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Antilooppi on suomalainen toimistokiinteistöihin keskittynyt vastuullinen kiinteistönomistaja. Kehitämme omistamiamme kohteita vastuullisesti ja pitkäjänteisesti yhdessä asiakkaiden kanssa. Kiinteistö on aina tiiviissä vuorovaikutuksessa lähiympäristönsä kanssa – meille on erityisen tärkeää kehittää paitsi kiinteistöä myös sen palveluja ja lähialueita entistä toimivammaksi. Tunnetuimpia Antiloopin kiinteistöistä ovat Ympyrätalo ja historiallinen entinen HOK Elannon kiinteistö Siltasaari 10 ja muut Hakaniemen ja Hämeentien maamerkkirakennukset, Merikortteli Punavuoressa sekä Kiilakortteli Ruoholahdessa. Kaikkiaan meillä on vuokrattavaa tilaa noin 400 000 m2. Antiloopin omistavat suomalainen eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen ja ruotsalainen eläkevakuutusyhtiö AMF Tjänstepension AB.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Antilooppi Ky
BasBas-perhe laajenee – Sirkus avaa ovensa Hakaniemessä19.5.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Nicolas "Niki" Thieulon ja Kalle Kiukainen ovat luoneet BasBasista kolmen ravintolan ilmiön, joka ei juuri esittelyjä kaipaa. Pian he tekevät maankuuluja taikojaan myös Pitkänsillan toisella puolella, kun ravintolaperheen kuopus avaa ovensa Paasivuorenpuistikossa syyskuussa 2026.
Antiloopin vastuullisuuden vuosi 2025: Merkittäviä päästövähennyksiä, Aina Valmis ja POOL -tilakonseptien kasvua asiakkaiden tarpeita kuunnellen sekä 100-prosenttisesti ympäristösertifioidun kiinteistökannan määrätietoista kehittämistä21.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Antilooppi julkaisi vastuullisuusraporttinsa vuodelta 2025. Yhtiö eteni vuoden 2030 hiilineutraaliustavoitetta kohti aikataulua edellä ja saavutti jo 84 prosentin päästövähennyksen vertailuvuoteen 2021 nähden. Vuoden aikana 100-prosenttisesti ympäristösertifioitua kiinteistökantaa kehitettiin entistä vähäpäästöisemmäksi ja yhtiön 12:s aurinkovoimala käynnistettiin. Vuokrausliiketoiminta jatkui vahvana, Aina Valmis -toimistoja valmistui ennätysmäärä ja uudistettu korttelikeskus Ruohis avautui entistä eläväisempänä. Vuoden kohokohtiin lukeutuu myös 520 miljoonan euron vastuullisuussidonnainen jatkorahoitus.
Korttelikeskus Ruohis jatkaa kasvuaan – uudistus vahvisti viihtyisyyttä ja kaupallista vetovoimaa13.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Korttelikeskus Ruohiksen viime syksynä valmistunut uudistus paransi viihtyisyyttä ja monipuolisti kaupallista tarjontaa. Uudistukset näkyivät heti myös luvuissa: sekä kävijämäärät että myynti kasvoivat selvästi, ja kehitys luo vahvan pohjan tulevalle kasvulle.
Antiloopin tilakonseptit kasvattivat suosiotaan – yritykset arvostavat helppoutta, joustavuutta ja laatua28.1.2026 15:00:00 EET | Tiedote
Antiloopilla on jo vuosia tehty määrätietoista työtä sen eteen, että yritykset voivat löytää tarvitsemansa tilat helposti ja nopeasti. Vuonna 2025 tämä näkyi erityisesti Antiloopin tilakonseptien kasvavassa suosiossa: muuttovalmiit ja laadukkaat Aina Valmis -toimistot varattiin usein jo ennen valmistumistaan, ja POOL-joustotilaverkosto laajeni uudistettuun korttelikeskus Ruohikseen. Samalla asiakkaiden suositteluhalukkuus nousi ennätyslukemiin.
Korttelikeskus Ruohis juhlii odotettuja avajaisiaan tulevana viikonloppuna22.10.2025 15:34:18 EEST | Tiedote
Ruoholahdessa sijaitsevan korttelikeskus Ruohiksen keväällä alkanut remontti on valmistunut ja palveluvalikoima täydentynyt. Avajaisviikonloppuna kävijöitä hemmotellaan tapahtumien ja tarjousten merkeissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



