"Harvinaista herkkua" – Tampere järjestää miesten MM2026- ja Turku naisten MM2027-kisat
Asialle saatiin sinetti viime viikonvaihteessa, kun salibandyn kansainvälisen kattojärjestön IFF:n hallitus päätti lähivuosien arvokisojen järjestäjämaista ja -paikkakunnista kokouksessaan Ruotsin Malmössä.
Salibandyliiton tekemän kisahakemuksen mukaisesti miesten kisat järjestetään Tampereella ja naisten MM-tittelistä kamppaillaan Turussa. Alustavat päivämäärät miesten tapahtumalle ovat 4.–13.12.2026 ja naisten MM-kisoille 3.–12.12.2027.
– Todella mahtavaa, että molemmat hakemuksemme menestyivät täydellisesti! On harvinaista herkkua päästä tarjoamaan suomalaiselle urheiluväellä aikuisten arvokisat peräkkäisinä vuosina kotimaassa. Tästä lähdetään rakentamaan ennennäkemätön salibandyjuhlaa, iloitsee Salibandyliiton puheenjohtaja Kaarina Vuori.
Suomi sai miesten MM-kisat hiukan ”etuajassa”, sillä yleensä sama maa on saanut kisat aikaisintaan 8–10 vuoden välein. Edellisen kerran miesten MM-tapahtuma järjestettiin joulukuussa 2021, kun koronapandemian vuoksi tapahtuman piti alun perin toteutua 2020. Viimeksi naisten maailmanmestaruudesta on pelattu Suomessa ja Tampereella vuonna 2015.
– Tapahtumien välille on tarkoitus rakentaa vahva jatkumo ja side faneille, yhteistyökumppaneille ja muille sidosryhmille. Iso kiitos kuuluu myös yhteistyökaupungeille Tampereelle ja Turulle, jotka osoittivat suurta halukkuutta isännöidä ja emännöidä MM-tapahtumia. MM-kisat rakentuvat vahvasti pääareenan ympärille ja kummassakin kaupungissa MM-ottelut päästään pelaamaan isoilla areenoilla ja kaikin puolin huippuolosuhteissa, kertoo toiminnanjohtaja Pekka Ilmivalta.
Tampereen miesten MM2026-kisat huipentuvat uudenkarheassa Nokia Arenassa, jossa pelataan puolivälieristä eteenpäin. Lohkovaiheessa halleina toimivat Hakametsän jäähalli ja Hakametsän uusi palloiluhalli tai Kaupin urheiluhalli. Kaupissa pelataan, jos Hakametsän uusi palloiluhalli ei ehdi valmistua. Nokia Arenan kapasiteetti on yli 13 000 katsojaa, Hakametsän jäähalli vetää noin 7 000 katsojaa ja Kaupin urheiluhalli 1300 katsojaa.
– Onnittelen Salibandyliittoa onnistuneesta hakuprosessista. Tampere on valmiina isännöimään kisoja 2026, ja uskon, että kaksien kisojen putki Suomessa vahvistaa lajia entisestään. Joulukuiset kisat ja niiden imagollinen hyödyntäminen niin kaupunkien, lajin kuin kumppanien eduksi on myös kansallisesti iso askel, sillä normaalisti tuohon aikaan Suomesta näytetään kuvia vain lumesta, poroista ja joulupukista. Salibandy voi tätäkin kansallista kuvitusta kehittää, kun fanit täyttävät kisakaupunkimme. Hienoja tapahtumia tulossa ja odotan yhteistyötämme täällä jo lapa matossa, luottaa Tampereen tapahtumajohtaja Perttu Pesä.
Vuonna 2027 naisten MM-tittelistä mitellään Turussa. Tapahtumien keskipisteenä on lähes 12 000 katsojaa vetävä Gatorade Center. Toisena areenana on lähes 3000 katsojakapasiteetin omaava Kupittaan palloiluhalli.
– Salibandy on Turussa erittäin suosittu ja vahva laji, ja Turku onkin yksi Suomen menestyneimmistä salibandykaupungeista. On hienoa, että MM-kisahuuman myötä pystymme kasvattamaan kiinnostusta lajia kohtaan vielä entisestään. Turku on kuitenkin myös vahva kulttuurikaupunki, ja uskon, että tunnelmallinen joulunaika Turussa tarjoaa MM-kisojen osallistujille poikkeuksellisen kokonaisvaltaisen elämyksen, Turun pormestari Minna Arve lausuu.
MM-tunnelmaa Suomessa on luvassa jo vajaan vuoden päässä, kun Lahdessa järjestetään U19-naisten MM-kisat 1.-5.5.2024.
Suomi ja Helsinki on isännöinyt miesten MM-kisat kolme kertaa aiemmin, vuosina 2002, 2010 ja 2021. Historian ensimmäinen naisten salibandyn MM-turnaus vuonna 1997 järjestettiin Ahvenanmaalla ja Tampereen Hakametsässä miteltiin vuoden 2015 MM-mitaleista. Turussa on vuonna 2009 pelattu U19 miesten MM-turnaus.
IFF valitsi myös naisten MM2025-kisojen järjestäjän. Tapahtuma järjestetään Tšekissä 5.–14.12.2025. Kisakaupunkeina toimivat Brno ja Ostrava.
Yhteyshenkilöt
Pekka IlmivaltaToiminnanjohtaja
Puh:050 596 7906pekka.ilmivalta@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Salibandy on yksi Suomen suurimmista urheilulajeista. Haluamme luoda liikettä, joka synnyttää elämyksiä, hyvinvointia ja menestystä. Salibandyllä ja sählyllä on Suomessa yhteensä noin 400 000 harrastajaa. Rekisteröityneitä pelaajia ja harrastajia on yli 50 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Salibandyliitto ry
Suomen nuorille toinen MM-voitto – Tanskan vuoro taipua kaksinumeroisin lukemin30.4.2025 22:18:14 EEST | Tiedote
Suomen U19-miesten salibandymaajoukkue jatkoi Zürichin MM-turnausta odotetusti toisella selvällä voitolla, kun Tanska taipui vappuaaton iltaottelussa maalein 13-5.
Haamumaali ei hämmentänyt – Suomen nuoret jyräsivät MM-avausvoittoon29.4.2025 19:09:01 EEST | Tiedote
Suomen U19-miehet aloittivat Zürichin MM-turnauksen varmalla 12–2-voitolla Slovakiasta. Suomea ei hämmentänyt edes Slovakian avauserän johtomaali, jossa erotuomarit videotarkistuksen jälkeenkin tulkitsivat pallon käyneen yli maaliviivan.
U19-miesten MM-turnaus vauhtiin tiistaina: Näin seuraat kisoja28.4.2025 19:03:46 EEST | Tiedote
U19-miesten MM-turnaus käynnistyy tiistaina Zürichissä, jossa Suomi hakee viidettä ikäluokan maailmanmestaruuttaan. Kisojen välierät ja mitalipelit nähdään suorina Yle Areenassa. Suomen alkusarjan ottelut näyttää puolestaan SalibandyTV. Kaikkiin on luvassa suomenkielinen selostus, ja lähetykset ovat maksuttomia.
Kauden parhaisiin uusi kategoria – Salibandyliitto valitsee myös vuoden parapelaajan16.4.2025 09:03:22 EEST | Tiedote
Salibandyliiton kauden parhaiden palkintojuhlallisuudet saavat tänä keväänä uuden kategorian, kun valitaan ensi kertaa myös vuoden parapelaaja.
Kesällä tehdään salibandyhistoriaa: Suomen miehet kohtaavat kaukalossa Kiinan8.4.2025 10:38:00 EEST | Tiedote
Ensi kesänä Chengdussa miteltävän The World Gamesin salibandyturnauksen lohkot ovat varmistuneet, ja Suomen miehet tekevät lajihistoriaa kohtaamalla ensi kertaa koskaan kaukalossa Kiinan. Suomen alkulohkon muut joukkueet ovat Tshekki ja Kanada.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme