Historian merkittävin sisävesilaivasto soti jatkosodassa Suomen johdolla

Ville Vänskä: Tehtävä Laatokalla – Italian, Saksan ja Suomen laivasto-osasto 1942
Julkaisupäivä 26.6.2023
Suomen sodanjohto yllättyi täysin, kun Saksan yleisesikunta ilmoitti toukokuussa 1942 sähkösanomalla, että ”suomalaisten pyyntöön Johtajalle saada tukea Laatokan järvelle on suostuttu mahdollisuuksien rajoissa”. Merivoimien komentaja joutui selvittämään, mistä pyynnössä oli kyse. Kävi ilmi, että aloite Laatokan monikansallisesta laivasto-osastosta oli tullut kenraaliluutnantti Paavo Talvelan ja saksalaisten epävirallisesta kahvipöytäkeskustelusta.
Maailmanhistoriallisestikin poikkeuksellista sotahistoriaa avaava Tehtävä Laatokalla -tietokirja kertoo, kuinka Laatokalle rahdattiin kesällä 1942 italialaisia moottoritorpedoveneitä miehistöineen, Saksan ilmavoimien massiivisia tykistölauttoja ja saksalaisia rannikkomiinoittajia. Kaluston siirto rautateitse, meritse ja kanavia pitkin oli valtava ponnistus.
Komentajansa Kalervo Kijasen mukaan nimetyn Laivasto-osasto K:n tarkoitus oli tehdä loppu piiritetyn Leningradin huoltokuljetuksista Laatokalla. Kesän ja syksyn 1942 operaatioissa iskettiin Neuvostoliiton saattueisiin, kuljetettiin vakoojia piiritettyyn Leningradiin, jahdattiin sukellusveneitä ja miinoitettiin eteläistä Laatokkaa. Purjehduskausi päättyi Suhon majakkasaareen tehtyyn iskuosastohyökkäykseen, jonka neuvostoliittolaiset torjuivat verisen taistelun jälkeen.
Laatokan monikansallinen laivasto-osasto on heikosti tunnettua Suomen ja Euroopan sotahistoriaa. Sotatapahtumien lisäksi Tehtävä Laatokalla syventää ymmärrystä jatkosodan aseveljien yhteisoperaatiosta, jossa Suomen rinnalla soti Saksan ohella myös Italia.
Ville Vänskä (s. 1974) on merivoimien upseeri. Hän toimii Suomenlinnan rannikkorykmentin komentajana ja sivutoimenaan hän on Kadettikunnan Kylkirauta-lehden päätoimittaja. Vänskä on intohimoinen merihistorian harrastaja ja on julkaissut aiemmin kirjoja merisodankäynnin historiasta ja nykyajasta.
Arvostelukappaleet, haastattelupyynnöt, lisätiedot: hanna-leena.soisalo@atena.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloMarkkinointi- ja viestintäpäällikköOtava
Tietokirjat, harrasteet ja viihdekirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Atena on osa Otava-konsernia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atena
Ainutlaatuinen suomalainen silminnäkijäkertomus paljastaa 1930-luvun Neuvostoliiton houkutuksen ja lohduttomuuden2.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Nuori nainen muuttaa aatteen palosta työläisten paratiisiksi kuvailtuun Neuvostoliittoon. Todellisuus paljastuu vasta rajan takana – kun perääntyminen on jo myöhäistä. Omana aikanaan tiukasti sensuroitu teos on autenttinen historiallinen dokumentti idealismista, propagandasta ja suomalais-venäläisistä suhteista sodan kynnyksellä.
Suomen vähiten populistisen poliitikon elämäkerta29.8.2025 09:56:48 EEST | Tiedote
Tällaista kirjaa ei elävästä kansanedustajasta ole koskaan kirjoitettu. Maria Petterssonin Anna Kontula - Leipää ja ruusuja -kirjassa Kontula kertoo poikkeuksellisesta urastaan, tapaamastaan Jumalasta, tekemästään seksityöstä sekä näkemyksistään, joita paheksutaan eduskunnan kaikilla laidoilla.
Torpededovene S2 upposi 100 vuotta sitten – uusi teos kertoo Suomen laivaston dramaattisesta alkuvaiheesta20.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Torpedovene S2:n kohtalokas tarina kertoo merisodankäynnin kultakaudesta ja Suomen laivaston synnystä. Lokakuussa 2025 tulee 100 vuotta sotalaivan miehistön hukkumisesta.
Upea historiateos näyttää toisen maailmansodan väreissä18.8.2025 09:01:58 EEST | Tiedote
Historiakirjan värikuvat herättävät vanhat valokuvat henkiin ja tuovat toisen maailmansodan aiempaa lähemmäksi.
Viisas tietokirja pohtii erilaisia käsityksiä suomalaisista perheistä14.8.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Meillä kotona -teos tarkastelee miten perheyhteys ja -kulttuuri muotoutuu, perheiden muutoksia sekä perheisiin liittyvää häpeää ja vaiettuja asioita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme