Savonlinnan Original Sokos Hotel Seurahuoneen upea huoneuudistus valmistuu kesäsesonkiin 2023
29.5.2023 08:00:00 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote
Savonlinnan hotelli Seurahuoneen huoneuudistus valmistuu 1.6.2023, sopivasti kaupungin vilkkaaksi odotettuun kesäsesonkiin. Uudistuksessa hotellin 55 huonetta saavat kauniin, maanläheisen ilmeen. Tyylikkään huonevalikoiman, monipuolisten ravintola- ja tapahtumatilojen sekä upean saunaosaston kokonaisuus tekevät hotelli Seurahuoneesta houkuttelevan elämyskokonaisuuden Saimaan rannalla.

Nyt valmistuvan uudistuksen myötä myös hotellin huonevalikoima monipuolistuu entisestään. Hotellinjohtaja Kati Vihma kertoo, että isoja, usean henkilön huoneita ja ylellisiä sviittejä kysytään aiempaa enemmän. Asiakkaiden tarpeita on uudistuksessa kuunneltu.
”Tämän päivän matkailijat arvostavat tilan tuntua ja pientä luksusta. Uudistuksen myötä saamme lisää saunallisia huoneita ja Junior-sviittejä sekä täysin uusia, kerrossängyllisiä perhehuoneita. Luksusta hakeville meillä on jatkossa tarjota kaksi sviittiä ja kolme Junior-sviittiä päärakennuksessa sekä Apartments -rakennuksen hulppea Penthouse Suite ja kauniit huoneistot”, Vihma listaa.
“Laadukkaan majoituksen ohella tavoitteenamme on kehittää hotelli Seurahuonetta yhä houkuttelevammaksi tapahtumataloksi. Ravintola- ja tapahtumatiloihimme ideoidaan koko ajan uutta, viimeisimpänä Luodon teemaillalliset ja kesäiset oopperabuffetit. Ne täydentävät hyvällä tavalla suositun Muikkuterassin ja ravintola Perlina di Castellon tarjontaa”, Kati Vihma jatkaa.
Vastuullisuus uudistuksen kivijalkana
Nyt valmistuva huoneuudistus jatkaa vuonna 2018 valmistuneen uudistuksen vastuullista linjaa. Vastuullisuusnäkökulma on huomioitu niin materiaalivalinnoissa kuin energiatehokkuudessa ja paikallisten yrittäjien käyttämisessä. Pääurakoitsijana toimi savonlinnalainen SSP Group.
”Myös talotekniikka uudistettiin vastaamaan tätä päivää. Esimerkiksi valaistuksen ohjausjärjestelmällä pystytään säästämään energiaa 20-30%, ja jäähdyttävä ilmastointi on energiatehokas sekin”, linjaa Vihma.
Original Sokos Hotel Seurahuone sai viime vuonna Sustainable Travel Finland-sertifikaatin tunnustuksena hotellin vastuullisuuden eteen tekemästä työstä.
Savonlinnaan odotetaan vilkasta matkailukesää
Hotellinjohtaja Kati Vihma kertoo, että Savonlinnan alueelle odotetaan vilkasta matkailusesonkia ja että ulkomaalaisten ryhmien osuus on aiempaa suurempi.
”Tänä vuonna erityisesti Hollannista ja Saksasta tulevat charter-lennot pidentävät matkailukautta elo-syyskuulle. Myös kotimaisten ryhmien osuus on ollut kasvussa ja varaustilanne näyttää hyvältä. Toki tilaa vielä löytyy”, Vihma sanoo.
Savonlinnan kesään kuuluu paljon kiinnostavia tapahtumia. Oopperajuhlien ohella Olavinlinnassa järjestetään heinäkuussa kaksi ainutlaatuista keikkaa, Samu Haberin sekä brittilaulaja Katie Meluan.
”Meidän kauttamme voi varata majoitus- ja konserttipaketit näihin tapahtumiin. Oopperakävijät on huomioitu myös Luodon oopperamenulla ja italialaisravintola Perlina di Castellon uudella antipasti-buffetilla, joka on tarjolla oopperailtoina klo 22 alkaen”, vinkkaa Vihma.
Original Sokos Hotel Seurahuone Savonlinna tarjoaa myös pitkäaikaismajoitusta Seurahuone Apartments -huoneistoissa.
Nyt valmistuvan uudistuksen arvo on vajaa 2,5 miljoonaa euroa.
Lisätietoja: Kati Vihma, hotellinjohtaja, Original Sokos Hotel Seurahuone, Savonlinna, kati.vihma@sok.fi, puh. 050 371 4530
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kati VihmahotellinjohtajaOriginal Sokos Hotel Seurahuone, Savonlinna
Puh:050 371 4530kati.vihma@sok.fiKuvat
Original Sokos Hotel Seurahuone, Savonlinna
Original Sokos Hotel Seurahuone sijaitsee Savonlinnan sydämessä, Kauppatorin ja matkustajasataman laidalla Saimaan rannassa. Hotellissa on 79 huonetta ja 48 Seurahuone Apartments -huoneistoa. Ravintola Perlina di Castellossa paistetaan pizzoja Suomen suurimmassa puu-uunissa, kesäisin katolle avautuu suosittu Muikkuterassi. Hotellissa on myös viihtyisiä CoWork- ja kokoustiloja sekä saunatilat talon katolla Saimaa-näkymin. Hotellia operoi Osuuskauppa Suur-Savo.
https://www.sokoshotels.fi/fi/savonlinna/sokos-hotel-seurahuone-savonlinna
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
SOK:n pääjohtaja vaihtuu7.10.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
SOK:n pääjohtaja Hannu Krook jää eläkkeelle tämän vuoden lopussa. SOK:n hallintoneuvosto on tänään 7.10.2026 valinnut uudeksi pääjohtajaksi Arttu Laineen. Laine toimii tällä hetkellä kenttäjohtajana ja SOK:n pääjohtajan varahenkilönä. Hän aloittaa SOK:n pääjohtajana 1.1.2027.
Laura Tarkka S-ryhmän matkailu- ja ravitsemiskaupan johtajaksi1.10.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Laura Tarkka on nimitetty matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjujohtajaksi 5.10.2026 alkaen.
Prisma.fi kasvaa miljoonien tavaroiden kotimaiseksi markkinapaikaksi30.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Prisma.fi haastaa globaalit verkkokauppajätit tarjoamalla suomalaisille kuluttajille entistäkin laajemman käyttötavaroiden valikoiman tutussa kotimaisessa verkkokaupassa.
Joka viides S-ryhmän bonusosto kirjataan nyt puhelimella – mobiilibonustelu ohitti maksukortin sirun24.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Puhelimessa olevasta S-Etukortista on tullut S-ryhmän asiakasomistajille toiseksi suosituin tapa kerryttää Bonusta. Yleisempää on enää vain maksukortin lähimaksu.
Kauppojen hävikki kutistuu, ruoka-apu kärsii – S-ryhmä avaa uuden tavan lahjoittaa jokaisella kauppareissulla21.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Ruoka-avun tarve Suomessa kasvaa samaan aikaan, kun jaettavan ruoan määrä vähenee. Monen ruoka-aputoimijan pääasiallinen jaettavan ruoan lähde on ruokakaupan hävikki. Jaettavaksi riittävä ruoka on vähentynyt vuosi vuodelta, kun hävikkiä on onnistuttu vähentämään tavoitteiden mukaisesti. Nyt S-ryhmä avaa asiakkailleen uuden, helpon tavan auttaa: pullonpalautusrahat voi lahjoittaa ruoka-apuun yli 1200 pullonpalautusautomaatilla ympäri Suomen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

