MessukeskusMessukeskus

Habitaren Yhdessä/Together-teemanäyttely tuo näkyviin erilaisia yhdessä olemisen tapoja ja arkea kohottavia yksityiskohtia

Jaa
Habitaren uusi teemanäyttely nostaa esiin tapahtuman Yhdessä/Together-teemaa monista näkökulmista – ihmisten yhdessäolon tapojen, mutta myös esineiden. Studio Plentyn suunnittelemassa näyttelyssä keskustelevat monumentaalisuus ja arjen pienet detaljit. Näyttely sisältää päivittäin muuttuvan osion, jossa arkea kohottavat, usein huomaamattomiksi jäävät esineet nousevat keskiöön ja vaihtavat omistajaa. Habitare järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 13.–17.9.2023.
Studion Plentyn suunnittelema teemanäyttely nähdään Habitaressa trendinäyttelyn sijaan. Toisin kuin trendinäyttelyssä, nyt erityishuomiota saavat pienet arkiset elementit.
Studion Plentyn suunnittelema teemanäyttely nähdään Habitaressa trendinäyttelyn sijaan. Toisin kuin trendinäyttelyssä, nyt erityishuomiota saavat pienet arkiset elementit.

Kuvittele näyttelytila, jonka sisällä on pienempi tila, johon menet istumaan tuntemattoman ihmisen kanssa. Mitä tapahtuu? Miltä tuntuu? ”Voit tutustua uuteen ja tuntemattomaankin asiaan ja huomata, että ei olekaan niin kauheaa kohdata uutta tai olla lähellä ihmistä, jota ei tunne”, Studio Plentyn Anna Pirkola vastaa.

Habitaressa syyskuussa nähtävä teemanäyttely tutkii ja tuo näkyviin tapahtuman Yhdessä/Together-teemaa useista kulmista: ihmisten ja erilaisten yhdessä olemisen tapojen, mutta yhtä lailla esineiden. Anna Pirkolan ja Kirsikka Simbergin luotsaaman Studion Plentyn suunnittelema näyttely nähdään Habitaressa trendinäyttelyn sijaan. Toisin kuin trendinäyttelyssä, nyt erityishuomiota saavat pienet arkiset elementit.

”Olemme lähteneet liikkeelle siitä, miten Habitaren Yhdessä-teema konkretisoituu pienissä asioissa. Kun teema julkistettiin, ajattelin itse sen tarkoittavan tiettyjä asioita, mutta keskustelut ihmisten kanssa ovat tuoneet esiin sen, että aihe voi näyttäytyä eri ihmisille ihan eri tavoin. Se herättää hirveästi erilaisia ajatuksia. Toivomme toki, että näyttely resonoi ihmisissä jollain tavalla”, Pirkola sanoo ja lisää:

”Olemme halunneet säilyttää kokonaisuudessa simppeliyden esteettisen tykityksen sijaan ja tarjota tilaa ajatuksille. Näyttelyssä on hengähdystiloja ja pohdintaa siitä, miten montaa eri asiaa yhdessäolo voi olla ja tarkoittaa.”

Monumentaalinen tila houkuttelee sisään ja tarjoaa kokemuksia eri aisteille. Värimaailma puhuu vaaleilla sävyillä yhdistettynä aktivismin väriin, rohkeaan ja provosoivaankin punaiseen. Äänimaailma tuo vastapainoa näyttelyn ulkopuoliselle elämälle. Luvassa on lisäksi pieniä yllätyksellisiä elementtejä.

”Sellaisia voivat olla pienten ja nöyrien arkisten juttujen kohottaminen yllättävään arvoon. Kaiken yllättävän ei tarvitse olla lähtökohdaltaan suurta ja näyttävää, vaan pienet jokapäiväiset jutut voivat olla yllättäviä. Nehän usein ovatkin arjen kohottajia. Näyttelyssä keskustelevat suuret linjat ja pienet arjen detaljit.”

Kiertotalouden teema nousee esiin näyttelyn muuttuvassa osiossa, jossa voi olla yhtenä päivänä vaikkapa vanhoja tärkättyjä keittiöpyyhkeitä ja toisena kaksikymmentä erilaista kastelukannua. Messukävijät voivat merkitä täpällä varaamansa esineen taidegallerioista tuttuun tapaan.

Teemanäyttelyn kumppaneita ovat Bolon, Cover Story, Essis by Lasilinkki, Grado ja Lapuan Kankurit.

Lisätiedot:

Laura Sarvilinna, luova johtaja, Habitare, laura.sarvilinna@messukeskus.com

Pia Sievinen, viestinnän asiantuntija, Helsingin Messukeskus, pia.sievinen@messukeskus.com

 

Suomen suurin huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 13.–17.9.2023. Habitare tarjoaa elämyksiä ja ideoita sisustamiseen sekä kodin ja tilojen toiminnallisuuteen ja visuaalisuuteen. Habitare tuo esiin uuden suunnittelijapolven ajatuksia ja töitä sekä herättää keskustelua. | habitare.fi | @habitarefair | facebook.com/habitare | #habitare2023 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Laura Sarvilinna, luova johtaja, Habitare, laura.sarvilinna@messukeskus.com


Pia Sievinen, viestinnän asiantuntija, Helsingin Messukeskus, pia.sievinen@messukeskus.com

Kuvat

Studion Plentyn suunnittelema teemanäyttely nähdään Habitaressa trendinäyttelyn sijaan. Toisin kuin trendinäyttelyssä, nyt erityishuomiota saavat pienet arkiset elementit.
Studion Plentyn suunnittelema teemanäyttely nähdään Habitaressa trendinäyttelyn sijaan. Toisin kuin trendinäyttelyssä, nyt erityishuomiota saavat pienet arkiset elementit.
Lataa
Lataa
Habitaren uuden teemanäyttelyn värimaailma puhuu vaaleilla sävyillä yhdistettynä aktivismin väriin, rohkeaan ja provosoivaankin punaiseen.
Habitaren uuden teemanäyttelyn värimaailma puhuu vaaleilla sävyillä yhdistettynä aktivismin väriin, rohkeaan ja provosoivaankin punaiseen.
Lataa
Lataa
Studio Plentyn Anna Pirkola ja Kirsikka Simberg tiimeineen haluavat luoda messuille näyttelykokemuksen, joka tarjoaa iloa, kauneutta, yllätyksiä ja kohottavia kokemuksia kaikille aisteille.
Studio Plentyn Anna Pirkola ja Kirsikka Simberg tiimeineen haluavat luoda messuille näyttelykokemuksen, joka tarjoaa iloa, kauneutta, yllätyksiä ja kohottavia kokemuksia kaikille aisteille.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Messukeskus
Messukeskus
Messuaukio 1
00520 HELSINKI

+358 40 450 3250http://www.messukeskus.com

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions/ for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. |  Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Tämän hetken sormusmuotoilu yllättää monimuotoisuudellaan ja rohkeudellaan28.9.2023 09:00:00 EEST | Tiedote

Vuoden Kaunein Sormus 2023 -kilpailun finaalin yleisöäänestys on alkanut. Korumuotoilijoille suunnatussa, nyt 16. kertaa järjestettävässä kilpailussa katsotaan tulevaisuuteen ja etsitään sormusta, jossa on viitteitä huomisen kauneudesta. Finalistisormusten esittely ja muotoilijoita nähdään I love me -messuilla Helsingin Messukeskuksessa 20.–22.10.2023. Kilpailun voittaja julkistetaan marraskuussa.

Vuoden herkullisin tapahtuma Viini & Ruoka rantautuu Helsingin Messukeskukseen26.9.2023 10:12:24 EEST | Tiedote

Viini & Ruoka kokoaa ruoasta ja viinistä kiinnostuneet Helsingin Messukeskukseen 26.-29.10.2023. Suosittu ja odotettu tapahtuma tarjoaa kävijöille runsaasti monipuolista koettavaa, kuten mielenkiintoisia näytteilleasettajia, suosittuja viinitastingeja, inspiroivia kirjailijavieraita sekä muita makunystyröitä hiveleviä kokemuksia. Tapahtumassa kilpaillaan myös Vuoden Kokki -ja Vuoden Tarjoilija -kilpailujen finaalit. Viini & Ruoka järjestetään Messukeskuksessa samaan aikaan Helsingin Kirjamessujen kanssa.

Helsingin Kirjamessujen ohjelma entistä laajempi, teemakeskusteluissa esillä valta26.9.2023 00:01:00 EEST | Tiedote

Helsingin Kirjamessut 2023 tarjoaa jälleen monipuolisen ohjelman kirjallisuuden ystäville. Tänä vuonna järjestetään yli 900 keskustelua ja kirjailijahaastattelua, joihin osallistuu yli 1000 kirjailijaa, vaikuttajaa, tutkijaa, taiteilijaa ja poliitikkoa. Paikalla on kotimaisten huippukirjailijoiden lisäksi noin 30 kansainvälisiä kirjailijavieraista kymmenestä maasta. Teemakeskustelujen aiheena on valta kirjallisuudessa. Uutta kirjamessujen ohjelmassa ovat keskustelut kirjailijoiden tuotannoista ja kirjasomen entistä vahvempi läsnäolo. Helsingin Kirjamessut järjestetään 26.–29.10.2023 Helsingin Messukeskuksessa nyt 23. kerran.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme