10 000 euro i stipendier till unga

- Med hjälp av Vasa Elektriska-stipendierna vill vi motivera unga till att studera och utveckla sig själva, men också öka intresset för energibranschen. Inom branschen finns det mångsidiga och bra möjligheter till arbete. Stipendierna är ett sätt för oss att stöda regionens barn och unga, berättar Olli Arola, direktör för strategi- och samhällsansvar.
Summan på tio tusen euro delas ut i gott samarbete med läroanstalterna.
- Vi har tagit fram specifika utdelningsgrunder, men valet av stipendiater gör givetvis skolorna själva.
En grund är förmåga till växelverkan och samarbete.
- Gemenskap syns i vårt dagliga arbete och är också en av vår organisations värderingar. Förmågan att samarbeta är en av de viktigaste färdigheterna i arbetslivet, fortsätter Arola.
Vasa Elektriska önskar att med hjälp av utdelningsgrunderna hitta de elever och studerande som visar intresse för energibranschen eller klarar sig bra i sina studier inom teknik eller elteknik.
Följande läroverk får pengar till stipendier:
Vamia/Tekniikka
VAMK/Tekniikka ja liikenne
Yrkeshögskolan Novia/sektorn för teknik
Yrkesakademin i Österbotten
Vaasan yliopistosäätiö/Smart energy
Åbo Akademi/Energiteknik
Helsingin yo Vaasan oikeustieteellinen
Hanken Svenska handelshögskolan i Vasa
Vaasan lyseon lukio
Vasa gymnasium
Vasa övningsskolas gymnasium
Vasa svenska aftonläroverk
Merenkurkun koulu
Savilahden yhtenäiskoulu/Yläaste
Variskan koulu
Korsholms gymnasium
Mustasaaren keskuskoulu/Pilotti
Korsholms högstadium
Laihian lukio
Laihian yläkoulu
Gymnasiet i Petalax
Högstadiet i Petalax
Vörå samgymnasium
Tegengrenskolan
Borgaregatans skola
Vasa övningsskola
Onkilahden yhtenäiskoulu
Nyckelord
Kontakter
Olli ArolaDirektör för strategi- och samhällsansvarVasa Elektriska Ab
Anträffbar 2.6 kl. 10-11
Bilder
Länkar
Om
Vasa Elektriska är en stark energikoncern inom elhandel, elöverföring och fjärrvärme. Till koncernen hör dotterbolaget Vasa Elnät Ab. Koncernen sysselsätter ungefär 135 personer och omsättningen år 2022 utgjorde ca 330 milj. euro. År 2022 fyllde Vasa Elektriska 130 år.
Följ Vasa Elektriska Ab
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vasa Elektriska Ab
Lång process klar: Vasa Elektriskas prishöjning 2022 är slutbehandlad24.6.2025 17:55:08 EEST | Pressmeddelande
Högsta domstolen beslutade den 24 juni 2025 att inte bevilja konsumentombudsmannen besvärstillstånd i en process som redan har pågått i över ett par år och som handlat om Vasa Elektriskas prishöjning år 2022. Vasa Elektriska har därmed fått slutgiltig bekräftelse på att prishöjningen gjordes rätt. – Det här är ett viktigt budskap till oss och våra kunder. Saken har varit välrepresenterad i media, och Vasa Elektriskas namn har figurerat i rubrikerna i samband med ärendet. Jag hoppas att även detta viktiga beslut från Högsta domstolen kommer att väcka uppmärksamhet på samma sätt, säger Stefan Damlin, verkställande direktör för Vasa Elektriska.
Vasa Elnät har inlett ett omfattande leveranssäkerhetsprojekt – 440 elstolpar ska bort30.5.2025 07:06:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa Elnät har startat ett tvåårigt kabeldragningsprojekt från Vallvik till Vassor i Korsholm. I projektet ersätts cirka 44 kilometer luftledning med jordkabel för att skydda elnätet från stormvindar. Samtidigt kommer automationsgraden av elnätet att ökas och felavhjälpningen förbättras.
Nya energimätare till våra fjärrvärmekunder15.5.2025 07:03:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa Elektriska har startat ett projekt där bolagets fjärrvärmekunder kommer att få nya energimätare. De nuvarande mätarna kommer att sluta fungera när 2G-nätet körs ner i Finland under de närmaste åren.
Den milda vintern sänkte marknadspriset på el och omsättningen i alla affärsområden12.5.2025 08:15:00 EEST | Pressmeddelande
Under januari–mars uppgick koncernen Vasa Elektriskas omsättning till 61,0 miljoner euro (76,1 M€). Omsättningen minskade med nästan en femtedel jämfört med föregående år på grund av milda temperaturer och lägre marknadspriser. Vädrets inverkan återspeglades i alla affärsverksamheter. Koncernens rörelsevinst för det första kvartalet var 7,2 miljoner euro (13,8 M€). Bolagets soliditetsgrad steg till 54,0 procent (51,9 %). Under årets första kvartal uppgick investeringarna till 4,5 miljoner euro.
Framgångsrik skyddsstrategi gav gott resultat – Nytt säljbolag skapar transparens26.2.2025 07:00:00 EET | Pressmeddelande
År 2024 uppgick koncernen Vasa Elektriskas omsättning till 218,2 miljoner euro (198,7 M€). Koncernen lyckades klart förbättra rörelsevinsten, som steg till 44,5 miljoner euro (13,6 M€). Framför allt baserades det goda resultatet på en framgångsrik skyddsstrategi. I rörelsevinsten ingår också en försäkringsersättning på 11 miljoner euro. Koncernens rörelsevinstprocent uppgick till 20,4 % (6,8 %). Bolagets soliditetsgrad ökade till 51,9 procent (49,0 %). Bruttoinvesteringarna ökade också med över 50 procent från året innan och uppgick till 37,2 miljoner euro.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum