Kesän päällystystyöt painottuvat Lapissa valta- ja kantateille

Valtatiellä 21 tehdään rakenteenkorjauksia ja uudelleen päällystetään Käsivarressa Maunun ja Ailakkalahden välistä tieosuutta noin 21 kilometrin matkalla. Kittilässä uudelleen päällystetään kantatiellä 79 Alakylä-Kaukonen ja Kittilä-Sirkka väliset tieosuudet. Rovaniemellä päällystyksiä tehdään kantatiellä 81 Oikarainen-Vanttauskoski välillä, maanteille 951 Lentoasema ja 9523 Norvatie. Tervolassa päällystyksiä tehdään maantielle 927 Arpela-Yli-Paakkola ja Torniossa päällystetään maantietä 19541 Raumo-Kalkkimaa välillä sekä parannetaan kävely- ja pyöräilytietä Kivirannassa. Posiolla levennetään ja uudelleen päällystetään kantatietä 81 välillä Mourusalmi-Pohjois-Pohjanmaan raja.
Urakoitsijoina toimii Asfalttikallio Oy.
Vuoden 2023 pisimmät päällystyskohteet Lapin maakunnan alueella ovat:
- Valtatie 21 Maunu-Ailakkalahti, 21 km, josta täsmäkorjauksia noin 6 km
- Kantatie 79 Alakylä-Kaukonen, 18 km
- Kantatie 79 Kittilä-Sirkka, 16 km
- Kantatie 81 Oikarainen-Vanttauskoski, täsmäkorjauksia noin 17 km
- Kantatie 81 Mourusalmi-Pohjois-Pohjanmaan raja, 10 km
Päällystämiseen, urapaikkauksiin ja tiemerkintöihin käytetään tänä vuonna yhteensä noin 15,5 M€ . Rakenteen korjaustöitä eli tien kantavuuden ja tasaisuuden parantamista tehdään tieverkolla noin 50 kilometrin matkalla. Tiestöllä paikataan myös uria ja reikiä sekä tehdään tiemerkintöjä. Päällystetyllä maantieverkolla oleviin urien ja reikien korjauksiin käytetään rahoituksesta noin miljoona euroa.
Vuosittain ylläpidetään valta- ja kantateiden ajoratamerkintöjä noin 1900 kilometrin matkalla ja kaikki pienmerkinnät. Tiemerkintöihin käytettävä määräraha on tänä vuonna n. 1,2 M€.
Päällystys- ja tiemerkintäkohteissa noudatettava erityistä varovaisuutta
Päällystys- ja tiemerkintätyöt tehdään yleensä liikenteen seassa, joten autoilijoiden toivotaan noudattavan työmailla erityistä varovaisuutta ja huomioimaan kohteen nopeusrajoitukset. Päällystystyömaiden liikenneturvallisuutta parannetaan käyttämällä saattoautoa pisimmillä päällystyskohteilla. Tietyömaiden liikennevalojen ollessa punaisena, saattoauto ajaa autoletkan eteen ja valon vaihduttua vihreäksi saattoauto ajaa sallittua nopeutta tietyömaan ohi autoletka perässään. Työkohteen ohittamisen jälkeen saattoauto ajaa tien sivuun ja päästää autoletkassa olevat jatkamaan matkaansa.
Tiemerkintäkone on ohitettava riittävän etäältä ja erityistä varovaisuutta noudattaen. Tiellä olevat itsestään haihtuvat vaahtohattarat tai tielle asetetut muovikeilat varoittavat autoilijaa tuoreesta tiemerkinnästä. Vastamaalatulle viivalle ei saa ajaa, sillä tuore maali tarttuu helposti auton kylkiin ja on vaikeasti poistettavissa. Autoilijan tulee muistaa noudattaa myös tiemerkintäajoneuvojen valo-opasteita.
Tietoa päällystys- ja muista tietöistä saa Liikennetilanne-palvelusta https://liikennetilanne.fintraffic.fi/pulssi sekä Tienkäyttäjän linjalta numerosta 0200 2100.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
projektipäällikkö Jaakko Luiro, puh. 050 440 3381 ja ylläpitovastaava Ari Kärkkäinen, puh. 0295 037 237
Sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat

Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Rovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28
0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Pk-yritysbarometri: isojen kriisien jälkeen Lapin suhdannenäkymät ovat tasaantuneet14.9.2023 10:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden 2023 toinen pk-yritysbarometri kertoo, että mikro- ja pk-yrittäjien suhdanneodotukset ovat neutraaleja. Valtaosa arvioi oman yrityksen tilanteen säilyvän ennallaan. Positiiviseksi suhdanneodotukset ovat kääntyneet palvelualoilla, joista etenkin ravitsemistoiminnan tilanne on voimakkaasti parantunut.
Kutsu: Kirjailija Satu Rämön viisi vinkkiä Suomelle islantilaisesta työelämästä14.9.2023 08:53:18 EEST | Kutsu
Tule mukaan ”Houkutteleva työelämä – mikä avuksi kun työnhakija ja työpaikka eivät kohtaa?” -seminaariin keskiviikkona 20.9.2023 klo 9.00-15.30 Paasitornissa (Paasivuorenkatu 5 A) Helsingissä sekä verkkotapahtumana. Työmarkkinamme kärsivät kohtaanto-ongelmasta ja työvoimapulasta. Tarvitsemme nyt ja tulevaisuudessa lisää osaajia niin korkeasti koulutettuihin kuin ammatillista pätevyyttä vaativiin tehtäviin. Tänä päivänä työntekijät kaipaavat työelämältä joustoa ja työtyytyväisyyteen vaikuttaa merkittävästi myös työyhteisö, työhyvinvointi ja yhteinen arvomaailma työnantajan kanssa. Tule kuulemaan työelämän kiinnostavia asiantuntijoita. Kirjailija Satu Rämö kertoo viisi esimerkkiä, jotka Suomi voisi oppia islantilaisesta työelämästä. Lisäksi puhujina ovat mm. alivaltiosihteeri Elina Pylkkänen työ- ja elinkeinoministeriöstä, organisaatiopsykologi Jaakko Sahimaa, startup-kasvun neuvonantaja Mari Luukkainen ja Teknologiateollisuus ry:n johtaja Paula Varpomaa. Tapahtuman verkkosivuilta löydät
Revontulitunneli suljetaan pelastusharjoituksen vuoksi 13.9.202311.9.2023 08:57:56 EEST | Tiedote
Revontulitunnelissa valtatiellä 4 Rovaniemellä järjestetään pelastusharjoitus keskiviikkona 13. syyskuuta kello 12:30–15:30. Tunneli on suljettuna liikenteeltä 9.30 alkaen ja liikenne ohjataan kiertotielle. Kiertotienä toimii Rovaniemen kaupungin katuverkko.
Kutsu Lapin Pk-yritysbarometrin julkistamistilaisuuteen8.9.2023 12:13:08 EEST | Kutsu
Miltä Lapin pk-yritysten kehitysodotuksen näyttävät tänä syksynä? Tervetuloa kuulemaan ja keskustelemaan Yrittäjien, Finnveran ja työ- ja elinkeinoministeriön teettämän pk-yritysbarometrin tuloksista torstaina 14.9.2023 klo 10.00 Kittilään tai etäyhteyksin.
Kutsu: Harva arvaa -seminaari kokoaa opit ja tähtää tulevaisuuden tekemiseen8.9.2023 10:36:07 EEST | Kutsu
Harvaan asuttujen alueiden (hama) matkailuhankkeiden loppuseminaari kerää Ylläkselle 13. syyskuuta hama-hankkeiden aktiiviset kehittäjät ja muun verkoston ympäri Suomen. Harva arvaa millaisia kehittämistoimenpiteitä luonto-, ruoka-, metsästys- ja kalastusmatkailuhankkeiden rahoitus on mahdollistanut!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme