Meluaitojen rakentaminen alkaa Oritlammen kohdalla Ruokolahdella

Meluaitojen rakentaminen aloitetaan Ruokolahden kunnan alueella, valtatien 6:n varrella alkaen Oritlammen kohdalta ja päättyen 300 metriä Puntalan maantien 14833 pohjoispuolelle.
Meluaitoja rakennetaan kolme ja näin vähennetään valtatieliikenteestä asutukselle aiheutuvia meluhaittoja. Ruokolahden kunta on tehnyt vuonna 2020 meluvallirakenteita (5 kpl) ja nyt samalle alueelle rakennetaan 3 lautaverhoiltua meluaitaa. Aidat ovat teräsrunkoisia.
Meluaitojen rakentamisen valmistelevat työt on jo aloitettu ja työ valmistuu syksyllä 2023. Työn ajaksi valtatie 6 varrella kulkeva yhdistetty jalankulku- ja pyöräilyväylä suljetaan. Jalankulkijat ja pyöräilijät ohjataan työmaan ohi Lammintien kautta.
Rakennuttajana toimii Kaakkois-Suomen ELY-keskus.
Urakoitsijana kohteessa toimii Kreate Oy ja urakan valvonnasta vastaa Silta TSV Oy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Matti Ruoti
Kaakkois-Suomen ELY-keskus, puh. 0295 029 043
Valvoja, Harri Keskinen
Silta TSV Oy, puh. 0400 660 052
Vastaava työnjohtaja, Pekka Kiljunen
Kreate Oy , puh. 050 413 3733
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta

Kauppamiehenkatu 4 (PL 1041)
45101 Kouvola
0295 029 000http://www.ely-keskus.fi/kaakkois-suomi
Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Kaakkoisessa Suomessa valmistellaan uutta elinvoimakeskusta, joka aloittaisi toimintansa 1.1.202614.5.2025 12:45:00 EEST | Tiedote
Vuoden 2026 alussa Suomessa on aloittamassa toimintansa 10 alueellista elinvoimakeskusta, joita parhaillaan valmistellaan. Uudistusta koskeva hallituksen lakiesitys on parhaillaan eduskunnan käsittelyssä ja eduskunnan päätöstä odotetaan kesäkuussa.
Valtatien 6 parantaminen välillä Tykkimäki-Kuivala on aloitettu puuston poistolla Kouvolassa13.5.2025 12:55:21 EEST | Tiedote
Kaakkois-Suomen ELY-keskus on aloittanut valtatien 6 parantamisen Tykkimäen ja Kuivalan välillä Kouvolassa. Työt ovat alkaneet puuston poistolla, ja varsinaiset rakennustyöt alkavat touko- kesäkuun vaihteessa.
Ympäristö- ja ilmastoinvestointien teemahaku 12.5.–31.8.202513.5.2025 09:30:08 EEST | Tiedote
Yhteisen ympäristömme hyvinvoinnin edistämiseksi Kaakkois-Suomen ELY-keskus avaa yleishyödyllisten ympäristö- ja ilmastoinvestointien teemahaun ajalle 12.5.–31.8.2025.
Mopoilun ilmiöt ja turvallisuus esillä Kaakkois-Suomen Liikenneturvallisuusfoorumissa7.5.2025 08:29:14 EEST | Tiedote
Kaakkois-Suomen vuosittainen liikenneturvallisuusfoorumi keräsi yhteen liikenneturvallisuuden asiantuntijat ja viranomaiset Lappeenrannan kaupungintalolle 29. huhtikuuta 2025. Tämän vuoden erityisteemana oli mopoilun ilmiöt ja turvallisuus. Lisäksi foorumissa palkittiin Savitaipale ja Lappeenranta ansiokkaasta liikenneturvallisuustyöstä.
Kaakkois-Suomen ELY-keskus korjaa siltoja Kotkassa, Savitaipaleella ja Virolahdella6.5.2025 08:27:19 EEST | Tiedote
Siltojen korjaukset aiheuttavat liikennejärjestelyjä, ja kohteissa on käytössä kiertotiet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme