Maidontuotannon myyntitulot maitotiloilla Suomessa yli miljardi euroa – vastuullisuus maidontuotannossa korostuu
1.6.2023 07:45:00 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Tänään 1.6. vietetään Maailman maitopäivää. Suomen maaseudun elinvoiman kannalta 4500 maitotilalla on merkittävä rooli. Viime vuonna maidontuotannon myyntitulot maitotiloilla ylittivät miljardin euron rajan. Maitoalalla vastuullisuus nähdään pitkän aikavälin menestystekijänä, ja eläinten hyvinvointi on yksi keskeisimmistä vastuullisuuden osatekijöistä. Esimerkkinä jo toteutetusta vastuullisuustyöstä mainittakoon maailmanlaajuisesti ainutlaatuinen nautojen terveydenhuollon seurantajärjestelmä, Naseva, joka kattaa yli 95 % maitotiloista.

Suomalaiset naudat eivät syö soijaa, vaan nurmesta tehtävä säilörehu muodostaa ruokinnan perustan. Tuotannon hyvä hygieniataso ja vähäinen lääkkeiden käyttö sekä maidon erinomainen laatu ovat myös suomalaisen maidontuotannon vahvuuksia.
Maitosektorilla on vahva tahtotila edistää nautojen hyvinvointia mahdollistamalla niiden ulkoilu, laiduntaminen ja jaloittelu. Ulkoilu edistää nautojen hyvinvointia mm. lihaskunnon, sorkkaterveyden ja lajityypillisen laumakäyttäytymisen vahvistumisen myötä.
Laidunnus lisää luonnon monimuotoisuutta, sillä monipuolinen laidunkasvillisuus ja lehmät houkuttelevat erilaisia eliölajeja, kuten pääskysiä ja lantakuoriaisia. Lanta vilkastuttaa maan pieneliötoimintaa sekä parantaa multavuutta. Laiduntavat eläimet tuovat myös vaihtelua maaseutumaisemaan ja ovat ensi arvoisen tärkeitä harvinaistuvien perinnebiotooppien säilyttämisessä.
Maitotilojen määrä laskenut
Vuonna 2022 maitoa tuotettiin Suomessa 2 193 miljoonaa litraa eli tuotanto väheni reilut pari prosenttia edellisvuodesta. Luomumaitoa tuotettiin vajaa 81 miljoonaa litraa, lähes saman verran kuin vuonna 2021.
Eniten maitoa tuotettiin Pohjois-Pohjanmaalla, 371 miljoonaa litraa ja Pohjois-Savossa 310 miljoonaa litraa. Edellisvuoden tapaan paikkakunnista eniten maitoa tuotettiin Kuopiossa, 69 miljoonaa litraa. Seuraavina olivat Kurikka, 60, Kiuruvesi 53 ja Kokkola 50 miljoonalla litralla.
Maitotilojen määrä väheni viime vuonna noin 400 tilalla. Vuoden 2022 lopussa Suomessa maitotiloja oli yhteensä 4572, kun vielä kymmenen vuotta sitten niitä oli kaksi kertaa enemmän.
Lypsylehmien määrä väheni viime vuonna reilulla 5000:lla ja lypsylehmiä oli Suomessa 243 200. Keskimäärin 52 lehmää per tila.
Maailman maitopäivänä 1.6. lasketaan lehmät laitumelle
Maailman maitopäivänä 1.6. lasketaan lehmät laitumelle Mäntysaaren tilalla, Valtimolla. Lehmien kesäkauden aloitusta voi tulla seuraamaan paikan päälle tai etänä. Lue lisää täältä: https://www.mtk.fi/-/lehmatlaitumelle_valtimo
Maailman maitopäivä 1.6. on YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO:n alulle panema juhla, jota vietetään eri puolilla maailmaa.
Lisätietoja:
Marjukka Mattio, asiantuntija, maito, MTK 050 533 8924
Luonnonvarakeskus Luken tilastot:
https://www.luke.fi/fi/uutiset/lihan-maidon-ja-kananmunien-tuotanto-vaheni-viime-vuonna https://www.luke.fi/fi/tilastot/maito-ja-maitotuotetilasto/alueittainen-maidontuotanto-2022
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaija Stormbomviestinnän suunnittelija
- maatalous, elinkeinopolitiikka, maaseutuyrittäjyys,
elintarvikkeet ja suomalainen ruoka
Marjukka Mattioasiantuntija, maitoasiamies/ maitovaltuuskunta
Puh:+358 50 533 8924marjukka.mattio@mtk.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK vetoaa metsästäjiin: ASF-tartuntavyöhykkeeltä jahteihin lähdettäessä tärkeää huolehtia, ettei virusta levitetä uusille alueille25.9.2026 14:01:33 EEST | Tiedote
MTK muistuttaa metsästäjiä erityisestä huolellisuudesta afrikkalaisen sikaruton (ASF) leviämisen estämiseksi metsästyskauden aikana. Erityisen tärkeää on, että Kaakkois-Suomen ASF-tartuntavyöhykkeeltä tai sen lähialueelta muualle Suomeen metsästämään matkustavat puhdistavat ja desinfioivat huolellisesti metsästysvarusteensa. Virus voi levitä maaperän, mudan ja muun orgaanisen aineksen mukana ihmisten, varusteiden ja kaluston välityksellä.
Alueellinen tieverkko rapautuu – MTK varoittaa kasvun ja investointien pullonkaulasta25.9.2026 09:51:16 EEST | Tiedote
Suomen tieverkosta 96 prosenttia koostuu seutu-, yhdys- ja yksityisteistä. Niiden heikkenevä kunto uhkaa maaseudun yritystoimintaa, kotimaista ruoantuotantoa, metsätaloutta, huoltovarmuutta ja vihreän siirtymän investointeja. MTK vaatii alueelliselle tieverkolle pitkäjänteistä rahoitusohjelmaa, jolla korjausvelan kasvu saadaan pysäytettyä.
Omena kuuluu myös pääruokaan: kotimaisen omenan satokausi on huipussaan24.9.2026 13:06:16 EEST | Tiedote
Omenaviikkoa vietetään 28.9.–4.10. Kotimainen omena on nyt parhaimmillaan, ja se sopii paljon muuhunkin kuin piirakkaan. Omena on raikas pari possulle ja kalkkunalle, antaa kastikkeeseen makeutta ja happamuutta, ja sen voi useimmiten käyttää kuorineen.
Villisikahavaintojen uusi verkkopalvelu tukee afrikkalaisen sikaruton torjuntaa24.9.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK, Suomen Sikayrittäjät ry, Suomen Metsästäjäliitto ja Suomen Metsästäjäliiton Kymen piiri ovat avanneet valtakunnallisen villisikahavaintojen verkkopalvelun. Palvelun tarkoituksena on nopeuttaa villisikahavaintojen välittymistä metsästäjille ja tukea villisikakannan tehokasta hallintaa tilanteessa, jossa afrikkalainen sikarutto (ASF) on levinnyt Suomeen.
MTK ja SLC pyytävät KKV:tä selvittämään S-ryhmän ketjuyhteistyön kielteisiä vaikutuksia kilpailuun24.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Tuottajajärjestöt MTK ja SLC ovat jättäneet Kilpailu- ja kuluttajavirastolle päivittäistavarakaupan suurinta toimijaa S-ryhmää koskevan toimenpidepyynnön. Sen perusteena on S-ryhmän epäilty kilpailulain vastainen menettely, jolla itsenäisten alueosuuskauppojen välinen kilpailu on poistettu ja joka on vahvistanut S-ryhmän ostajavoimaa päivittäistavaroiden hankintamarkkinoilla kilpailulle haitallisella tavalla. Menettely heikentää sekä kuluttajien että tavarantoimittajien asemaa markkinoilla, järjestöt katsovat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme