Europarlamentaarikko Alametsä kommentoi parlamentin päätöslauselmaa häirintään puuttumisesta: “Europarlamentti ei voi sulkea silmiään häirinnältä.”
1.6.2023 14:50:40 EEST | Vihreät Euroopan parlamentissa | Tiedote

“Seksuaalinen häirintä ja väkivalta Euroopassa ja parlamentissa on järkyttävää. Olen puhunut aiheesta aiemminkin, ja nyt se on koko parlamentin käsittelyssä. MeTooEP-sivustolla monet uhrit ovat kertoneet häirintäkokemuksistaan Euroopan parlamentissa. Näiden kokemusten lisäksi on lukemattomia tapauksia, joista kukaan ei uskalla puhua. Tälle on tultava loppu”, vaatii Alametsä.
“Häirintää täytyy myös ehkäistä. Vihreä ryhmämme on ainoa, jossa häirinnän vastainen koulutus on pakollinen mepeille. Mutta ensiaskeleena jokainen MEP täytyy velvoittaa edes osallistumaan siihen. Tällä hetkellä lähes kaksi kolmasosaa mepeistä ei osallistu koulutukseen”, lisää Alametsä.
“Lisäksi haluan, että törkeään kohteluun ja häirintään syyllistyneitä meppejä rangaistaan. Meppi pitäisi erottaa määräajaksi valiokunnista, katkaista päiväraha, ja rahoittaa sillä mieluummin psyykkistä apua häirinnän uhreille”, toteaa Alametsä.
“Olen itsekin kohdannut parlamentissa häirintää ja sovinismia. Pahimpia tilanteet ovat aloitteleville työntekijöille tai harjoittelijalle. Ihmiset ovat pääosin asiallisia, mutta en edes voi kuvitella, millaisia arkipäivät ovat täällä heille, joihin mepeillä on suora valta-asema.
Europarlamentti ei voi sallia ja sulkea silmiään häirinnältä. Parlamentin tulee olla hyvä työpaikka kaikille, myös nuorille naisille, jotka erityisesti kokevat häirintää täällä. Kaikki 705 meppiä eivät äänestäneet lisätoimien puolesta, mikä on surullista. Mutta minä ja 467 muuta äänestimme”, päättää Alametsä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Alviina AlametsäEuroopan parlamentin jäsen
Puh:+358 407294597alviina.alametsa@europarl.europa.euwww.alviina.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
Vihreät mepit: Euroopan unionin ei tule osallistua Trumpin rauhanneuvostoon18.2.2026 17:31:04 EET | Tiedote
Kansainvälisessä mediassa on uutisoitu laajasti viime päivinä, että tiiviisti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin johtaman Gazan rauhanneuvoston osana toimiva, Suomen entisen pääministerin Sanna Marininkin työnantajana tunnettu Tony Blair Institute for Change on vaikuttanut Euroopan komissioon, jotta EU osallistuisi laajaa kritiikkiä herättäneen rauhanneuvoston toimintaan. Vihreiden europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo tekivät kirjallisen kysymyksen komissiolle vaatien selvitystä komission kytköksistä ja mahdollisesta EU-rahoituksesta instituutille sekä tietoa komission näkemyksestä Trumpin rauhanneuvostoon.
Vihreiden MEP Ohisalo: Kokoomukselta ei löydy ratkaisuja asuntokriisin torjuntaan myöskään EU-tasolla10.2.2026 09:27:51 EET | Tiedote
Euroopan parlamentin eurooppalaisya asuntokriisiä käsittelevä erityisvaliokunta äänesti eilen raportistaan, joka käsittelee asumiseen liittyviä haasteita Euroopassa, ja tekee siihen liittyviä suosituksiaan. Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo toimii valiokunnan ainoana suomalaisjäsenenä ja Vihreiden neuvottelijana raportin osalta. Ohisalo on pettynyt raportin sisältöön ja syyttää kokoomuksen euroryhmä EPP:tä kyvyttömyydestä löytää ratkaisuja ihmisten arjen keskeisiin ongelmiin.
Vihreiden MEP Ohisalo: Asunto on ihmisoikeus, ei kauppatavaraa16.12.2025 19:37:35 EET | Tiedote
Euroopan komissio julkaisi tänään EU:n ensimmäisen kohtuuhintaisen asumisen suunnitelman. Se on europarlamentin oman raportin ohella tärkein aloite eurooppalaisen asuntokriisin ratkaisemiseksi. Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo näkee suunnitelmassa monia hyviä elementtejä, mutta kokonaisuutena konkreettisten toimenpiteiden kunnianhimo jättää toivomisen varaa.
Vihreiden mepit Niinistö ja Ohisalo: “Hallituksen susientappolain valmistelu on luokattoman huonoa, EU:n täytyy puuttua asiaan”10.12.2025 13:43:05 EET | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo tekivät kirjallisen kysymyksen Euroopan komissiolle eduskunnassa valmisteltavasta suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamisesta. Susivihaan nojaava lakimuutos on hyvin todennäköisesti ristiriidassa EU-oikeuden kanssa.
Ville Niinistö: "Pääministeri Orpo pettää taas luonnon lobbaamalla ennallistamista vastaan"8.12.2025 13:04:42 EET | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr) tuomitsee Orpon hallituksen viimeisimmän pyrkimyksen heikentää EU:n ennallistamisasetuksen sitovia velvoitteita. Mediatietojen mukaan Suomen hallitus kerää pääministeri Orpon nimissä tukea kirjeelle EU-komissioon, jossa vaaditaan ennallistamisasetuksen “yksinkertaistamista” ja osin sen seurantavaatimusten poistamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

