Europarlamentaarikko Alametsä kommentoi parlamentin päätöslauselmaa häirintään puuttumisesta: “Europarlamentti ei voi sulkea silmiään häirinnältä.”

“Seksuaalinen häirintä ja väkivalta Euroopassa ja parlamentissa on järkyttävää. Olen puhunut aiheesta aiemminkin, ja nyt se on koko parlamentin käsittelyssä. MeTooEP-sivustolla monet uhrit ovat kertoneet häirintäkokemuksistaan Euroopan parlamentissa. Näiden kokemusten lisäksi on lukemattomia tapauksia, joista kukaan ei uskalla puhua. Tälle on tultava loppu”, vaatii Alametsä.
“Häirintää täytyy myös ehkäistä. Vihreä ryhmämme on ainoa, jossa häirinnän vastainen koulutus on pakollinen mepeille. Mutta ensiaskeleena jokainen MEP täytyy velvoittaa edes osallistumaan siihen. Tällä hetkellä lähes kaksi kolmasosaa mepeistä ei osallistu koulutukseen”, lisää Alametsä.
“Lisäksi haluan, että törkeään kohteluun ja häirintään syyllistyneitä meppejä rangaistaan. Meppi pitäisi erottaa määräajaksi valiokunnista, katkaista päiväraha, ja rahoittaa sillä mieluummin psyykkistä apua häirinnän uhreille”, toteaa Alametsä.
“Olen itsekin kohdannut parlamentissa häirintää ja sovinismia. Pahimpia tilanteet ovat aloitteleville työntekijöille tai harjoittelijalle. Ihmiset ovat pääosin asiallisia, mutta en edes voi kuvitella, millaisia arkipäivät ovat täällä heille, joihin mepeillä on suora valta-asema.
Europarlamentti ei voi sallia ja sulkea silmiään häirinnältä. Parlamentin tulee olla hyvä työpaikka kaikille, myös nuorille naisille, jotka erityisesti kokevat häirintää täällä. Kaikki 705 meppiä eivät äänestäneet lisätoimien puolesta, mikä on surullista. Mutta minä ja 467 muuta äänestimme”, päättää Alametsä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Alviina AlametsäEuroopan parlamentin jäsen
Puh:+358 407294597alviina.alametsa@europarl.europa.euhttps://www.alviina.fi/Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
Alametsä & Hautala: kriittisten raaka-aineiden asetus ongelmallinen14.9.2023 13:40:10 EEST | Tiedote
Parlamentin kantaa vastaan äänestäneet vihreät mepit Alviina Alametsä ja Heidi Hautala pitävät kriittisten raaka-aineiden asetusta ongelmallisena Natura-alueiden suojelun ja saamelaisten maaoikeuksien kannalta. Euroopan parlamentin kanta asetukseen hyväksyttiin tänään äänin 515 puolesta ja 34 vastaan. 28 edustajaa äänesti tyhjää.
Europarlamentaarikko Alametsä Unionin tila -puheesta: “Puheesta puuttui täysin itsetutkiskelu niistä lupauksista, jotka ovat jääneet täyttämättä.”13.9.2023 17:22:07 EEST | Tiedote
Tämän vuoden komission puheenjohtajan vuosittainen “State of the Union” puhe oli puheenjohtajan viimeinen puhe ennen eurovaaleja. Puhe tähtäsi tuleviin vaaleihin, mutta puheesta uupui itsekriittisyys, ihmisoikeudet ja mielenterveys.
Europarlamentaarikko Alviina Alametsä ja Jaakko Mustakallio avioituvat 29.7.202327.7.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Alviina Alametsä (vihr.) ja Tampereen kaupunginvaltuuston varapuheenjohtaja Jaakko Mustakallio (vihr.) menevät naimisiin.
MEP Ville Niinistö ennallistamisesta: Luonto voitti, pelottelu hävisi12.7.2023 15:11:53 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentin jäsen Ville Niinistö on tyytyväinen, että ennallistamislakiesitys sai tänään europarlamentin tuen. Euroopan parlamentti hyväksyi kantansa Strasbourgissa äänin 336-300.
Heidi Hautala jäseneksi Ukrainan ympäristötuhoja selvittävään ryhmään29.6.2023 19:53:02 EEST | Tiedote
Presidentti Zelenskyin kokoon kutsuman korkean tason ryhmän tehtävänä on arvioida sodan aiheuttamia ympäristötuhoja, tutkia Venäjän saattamista vastuuseen ympäristörikoksista sekä selvittää Ukrainan vihreää jälleenrakennusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme