SDP:n Niina Malm: Säätytalolla kaavailtu ay-verovähennyksen poistaminen on suoraan pois suomalaisen duunarin kukkarosta
1.6.2023 15:53:12 EEST | SDP | Tiedote
Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan tuleva hallitus saattaa poistaa oikeuden vähentää ammattiliittojen jäsenmaksut verotuksessa. SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm vaatii, että verovähennystä ei poisteta, koska se nostaisi työntekijöiden verotusta ja pienentäisi palkkoja.

Käytännössä verovähennyksen poisto tarkoittaisi veronkiristystä ammattiliittojen jäsenille, mikä heikentäisi työntekijöiden toimeentuloa.
- Tämä on puhtaasti yritys heikentää palkansaajien asemaa. Muutos heikentäisi suomalaisten järjestäytymisastetta sekä olisi vähennys työntekijöiden tuloista. Varsinkin osa-aikatyötätekeville tai naisvaltaisille aloille verovähennys on ollut oleellinen oikeus. Naisvaltaisilla aloilla on jo nyt pienimmät palkat ja matalin järjestäytymisaste, eli sinnehän tämä ehdotus ensimmäisenä osuu. Valmiiksi heikommassa asemassa olevat olisivat jatkossa vielä ahtaammalla. Onko hallitusohjelmaneuvottelijoiden mielestä siis juuri nyt inflaation ollessa huipussaan oikea aika heikentää ihmisten toimeentuloa? Tämä on veronkiristys pienipalkkaisille, naisvaltaisella alalla työskentelevälle palkansaajalle.
Verovapauden poistosta on keskusteltu aiemminkin, mutta aiemmissa malleissa verovapaus olisi poistettu niin työnantaja- kuin työntekijäjärjestöiltä. Uusin esitys osuisi vain työntekijöihin.
- Epäoikeudenmukaisen mallista tekisi se, että vähemmän yllättäen työnantajajärjestöjen kohdalla verovapaus säilyisi, mikä hyvin osoittaa sen, että kyseessä on oikeiston yritys nujertaa ay-liikettä.
Malm ihmettelee myös valtionvarainministeriön tulkintaa siitä, ettei ay-jäsenmaksu olisikaan työntekijälle tulonhankkimista, kuten sen on aikaisemmin määritelty olevan. Ammattiliitot huolehtivat neuvotellessaan työntekijöiden työehdoista. Valtionvarainministeriön mukaan “joskus on katsottu, että on vähintäänkin kohtuullista, että näin on”.
- Mikä yllätys, että se ei kokoomuksen ja perussuomalaisten mielestä enää olisikaan kohtuullista.
Malmin mielestä esitys on esimakua tulevan hallituksen työmarkkinapolitiikasta.
- Säästöjä ollaan ensimmäisenä etsimässä suomalaisten palkansaajien kukkarosta. Edellisenkin oikeistohallituksen kohdalla säästöjä lähdettin hakemaan työntekijäpuolelta ison kiky-paketin muodossa. Kyyti on kovaa, ja osuu erityisesti palkansaajaan - kuten uumoilimme jo ennen vaaleja. Kokoomuksen kohdalla ei tarvitse yllättyä, mutta perussuomalaisten kohdalla kokoomuslaisten kelkkaan hyppääminen olisi selkärangatonta.
Päätös heikentäisi entisestään neuvottelukulttuuria, jota on muutenkin romutettu viime vuosina. Se on tarkoittanut enemmän pitkittyneitä työmarkkinakeväitä, lakkoja sekä menetyksiä niin yrityksille kuin työntekijöille.
- Nykyisestä mallista on vaikea löytää voittajia. Valitettavasti tulevaisuus näyttää tulevan hallituksen suunnittelemien toimien myötä entistä huonommalta.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:0400588978niina.malm@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Perholehto: Ei enää euroakaan pois sote-järjestöiltä19.9.2026 13:17:31 EEST | Tiedote
SDP vaatii hallitusta perumaan ensi vuodelle esitetyt 84 miljoonan lisäleikkaukset sote-järjestöjen rahoitukseen.
SDP:n puheenjohtaja Lindtman vieraili Ukrainassa13.9.2026 12:20:25 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman vieraili Ukrainassa 11.–12. syyskuuta. Lindtman osallistui Kiovassa Yalta European Strategyn (YES) korkean tason konferenssiin, tapasi Ukrainan pääministeri Sergii Koretskyin ja presidentin kanslian varapäällikön Ihor Zhovkvan sekä tutustui räjähteiden raivaustyöhön Butšan alueella.
SDP:n Näkkäläjärvi: Kokoomus puhuu järjestöjen arvostuksesta, mutta vie niiltä toimintaedellytykset12.9.2026 16:54:19 EEST | Tiedote
Kokoomuslaiset Paula Risikko ja Karoliina Partanen ovat närkästyneet tänään, kun SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar kertoi suoraan mitä Orpon-Purran hallituksen politiikka on aiheuttanut tärkeää työtä tekeville suomalaisille järjestöille. Risikko puhuu kauniisti järjestöjen toiminnan vaikuttavuudesta ja Partanen järjestöjen tekemästä konkreettisesta työstä. – Tällaiset puheet ovat pahimmanlaatuista hurskastelua, kun todellisuudessa hallitus on vaalikauden aikana vienyt sote-järjestöjen rahoituksesta puolet pois, minkä seurauksena esimerkiksi Kehitysvammaliiton toiminta uhkaa loppua kokonaan. Kokoomuslaisten mainostama vaikuttavuustyö tarkoittaa arkitodellisuudessa vähemmän apua ihmisille, jotka sitä todella tarvitsisivat, SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi puuskahtaa. Orpon-Purran hallituksen leikkaukset johtavat Hyvinvointiala Halin ja SOSTE:n kyselyn mukaan siihen, että 80 % sosiaali- ja terveysalan järjestöistä joutuvat lopettamaan jonkin toimintamuodon tai toiminnon, 7
Lindtman ja Näkkäläjärvi seuraamaan Ruotsin vaaleja Tukholmaan 13.9.202611.9.2026 08:54:28 EEST | Tiedote
Ruotsissa järjestetään kunnallis-, alue- ja valtiopäivävaalit sunnuntaina 13.9.2026. SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi matkustavat Tukholmaan seuraamaan Ruotsin vaaleja sekä tapaamaan pohjoismaisia kollegoitaan. Vierailu on osa puolueiden säännöllistä pohjoismaista yhteistyötä. Puoluesihteeri Näkkäläjärvi osallistuu lauantaina 12. syyskuuta myös Tanskan sosialidemokraattien puoluekokoukseen Aalborgissa.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: PISA-tuloksista nousee huoli erityisesti poikien lukutaidosta8.9.2026 12:34:51 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA-tulokset kertovat karua kieltä suomalaisnuorten osaamisen kehityksestä: lasku jatkuu etenkin lukutaidossa ja matematiikassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme