Maanviljelijät ja metsänomistajat osoittivat tyytymättömyytensä EU-komissiolle - Europarlamentaarikot ottivat suomalaisten huolet vastaan Brysselissä
1.6.2023 17:08:55 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK oli mukana torstaina 1.6. Brysselissä järjestetyssä mielenilmauksessa, jossa Euroopan maataloustuottajien järjestöt osoittivat tyytymättömyytensä EU-komission sekavaa lainsäädäntö- ja asetusvalmistelua kohtaan. Päivän aikana europarlamentaarikot kuulivat myös suoraan tuottajilta, miten Brysselin päätökset erityisesti ennallistamislainsäädännöstä heijastuvat suoraan Euroopan huoltovarmuuden selkärankaan, eli ruuantuotantoon ja metsätalouteen.

EU-komission kuluneen toimikauden maa- ja metsätaloutta koskeva lainsäädäntötyö on tuottajien ja metsänomistajien näkökulmasta lyhytnäköistä. Huolensa kotimaisille europarlamentaarikoille kertoivat myös suomalaiset tuottajat ja metsänomistajat MTK:sta.
”Tilatasolla EU:n lakien ja asetuksien valmistelut näyttävät hyvin epävarmoilta ja pysäyttävät pahimmassa tapauksessa tilojen kehittämisen. Maatilojen lisäksi metsänomistajien omaisuus on liikaa EU-politiikan pelinappulana”, vieremäläinen maitotilallinen Jouko Åkerlund kertoi Brysselin mielenilmauksessa.
Tuottajat tapasivat mielenilmaisun jälkeen suomalaisia europarlamentaarikkoja, joista Åkerlund tapasi Nils Torvaldsin (r.). Sulkavalainen metsänomistaja Kaisa Ralli lounasti Petri Sarvamaan (kok.) ja maanviljelijä Susanna Valtonen Pirkko Ruohonen-Lernerin (p.) kanssa.
Torstain mielenilmaisun järjestäjinä toimivat EU:n viljelijä ja maatalousosuuskuntien järjestö Copa-Cogeca ja Belgian flaaminkielinen viljelijäjärjestö Boerenbond. Mielenilmaisu kohdistui erityisesti valmisteilla olevaa ennallistamisasetusta vastaan.
Jos koko ennallistamisasetusehdotuksen hylkäämiselle ei löydy kesällä riittävää tukea, suomalaiset maa- ja metsätilat voivat kohdata valtavia kustannuksia ja rajoituksia elinkeinolleen.
”Komission ajamat ilmastoasiat ovat tärkeitä, mutta tarkoitus ei saa pyhittää keinoja. Ennallistamisasetusta ei voi nykymuodossa viedä eteenpäin”, EPP-ryhmän MEP Petri Sarvamaa ja Renew-ryhmän MEP Elsi Katainen (kesk.) totesivat ykskantaan parlamentin tulevista äänestyksistä.
Ennallistamisasetuksesta äänestetään ympäristövaliokunnassa kesäkuussa ja EU-parlamentin täysistunnossa heinäkuussa.
Lisätietoja:
Hanna Leiponen-Syyrakki, MTK, Brysselin toimiston johtaja, +358 40 094 7633
Marko Mäki-Hakola, MTK, metsäjohtaja, +358 40 502 6810


Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Koulumaidon rooli on suurempi kuin luulet29.9.2026 09:20:00 EEST | Tiedote
Koulumaito mielletään usein pelkäksi lasilliseksi maitoa lounaspöydässä, mutta sen merkitys on paljon suurempi. Kansainvälistä koulumaitopäivää vietetään vuosittain syyskuun viimeisenä keskiviikkona, tänä vuonna 30. syyskuuta. Päivä muistuttaa, että koulumaito liittyy lasten ravitsemuksen lisäksi myös ruokakasvatukseen ja ymmärrykseen siitä, mistä ruoka tulee.
MTK vetoaa metsästäjiin: ASF-tartuntavyöhykkeeltä jahteihin lähdettäessä tärkeää huolehtia, ettei virusta levitetä uusille alueille25.9.2026 14:01:33 EEST | Tiedote
MTK muistuttaa metsästäjiä erityisestä huolellisuudesta afrikkalaisen sikaruton (ASF) leviämisen estämiseksi metsästyskauden aikana. Erityisen tärkeää on, että Kaakkois-Suomen ASF-tartuntavyöhykkeeltä tai sen lähialueelta muualle Suomeen metsästämään matkustavat puhdistavat ja desinfioivat huolellisesti metsästysvarusteensa. Virus voi levitä maaperän, mudan ja muun orgaanisen aineksen mukana ihmisten, varusteiden ja kaluston välityksellä.
Alueellinen tieverkko rapautuu – MTK varoittaa kasvun ja investointien pullonkaulasta25.9.2026 09:51:16 EEST | Tiedote
Suomen tieverkosta 96 prosenttia koostuu seutu-, yhdys- ja yksityisteistä. Niiden heikkenevä kunto uhkaa maaseudun yritystoimintaa, kotimaista ruoantuotantoa, metsätaloutta, huoltovarmuutta ja vihreän siirtymän investointeja. MTK vaatii alueelliselle tieverkolle pitkäjänteistä rahoitusohjelmaa, jolla korjausvelan kasvu saadaan pysäytettyä.
Omena kuuluu myös pääruokaan: kotimaisen omenan satokausi on huipussaan24.9.2026 13:06:16 EEST | Tiedote
Omenaviikkoa vietetään 28.9.–4.10. Kotimainen omena on nyt parhaimmillaan, ja se sopii paljon muuhunkin kuin piirakkaan. Omena on raikas pari possulle ja kalkkunalle, antaa kastikkeeseen makeutta ja happamuutta, ja sen voi useimmiten käyttää kuorineen.
Villisikahavaintojen uusi verkkopalvelu tukee afrikkalaisen sikaruton torjuntaa24.9.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK, Suomen Sikayrittäjät ry, Suomen Metsästäjäliitto ja Suomen Metsästäjäliiton Kymen piiri ovat avanneet valtakunnallisen villisikahavaintojen verkkopalvelun. Palvelun tarkoituksena on nopeuttaa villisikahavaintojen välittymistä metsästäjille ja tukea villisikakannan tehokasta hallintaa tilanteessa, jossa afrikkalainen sikarutto (ASF) on levinnyt Suomeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme