Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Maanviljelijät ja metsänomistajat osoittivat tyytymättömyytensä EU-komissiolle - Europarlamentaarikot ottivat suomalaisten huolet vastaan Brysselissä

1.6.2023 17:08:55 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote

Jaa

MTK oli mukana torstaina 1.6. Brysselissä järjestetyssä mielenilmauksessa, jossa Euroopan maataloustuottajien järjestöt osoittivat tyytymättömyytensä EU-komission sekavaa lainsäädäntö- ja asetusvalmistelua kohtaan. Päivän aikana europarlamentaarikot kuulivat myös suoraan tuottajilta, miten Brysselin päätökset erityisesti ennallistamislainsäädännöstä heijastuvat suoraan Euroopan huoltovarmuuden selkärankaan, eli ruuantuotantoon ja metsätalouteen.

Brysselissä järjestettyyn mielenilmaisuun osallistui lukuisia europarlamentaarikkoja tukemaan tuottajärjestöjen viestiä. Kuva: Juho Hämäläinen
Brysselissä järjestettyyn mielenilmaisuun osallistui lukuisia europarlamentaarikkoja tukemaan tuottajärjestöjen viestiä. Kuva: Juho Hämäläinen

EU-komission kuluneen toimikauden maa- ja metsätaloutta koskeva lainsäädäntötyö on tuottajien ja metsänomistajien näkökulmasta lyhytnäköistä. Huolensa kotimaisille europarlamentaarikoille kertoivat myös suomalaiset tuottajat ja metsänomistajat MTK:sta.

”Tilatasolla EU:n lakien ja asetuksien valmistelut näyttävät hyvin epävarmoilta ja pysäyttävät pahimmassa tapauksessa tilojen kehittämisen. Maatilojen lisäksi metsänomistajien omaisuus on liikaa EU-politiikan pelinappulana”, vieremäläinen maitotilallinen Jouko Åkerlund kertoi Brysselin mielenilmauksessa.

Tuottajat tapasivat mielenilmaisun jälkeen suomalaisia europarlamentaarikkoja, joista Åkerlund tapasi Nils Torvaldsin (r.). Sulkavalainen metsänomistaja Kaisa Ralli lounasti Petri Sarvamaan (kok.) ja maanviljelijä Susanna Valtonen Pirkko Ruohonen-Lernerin (p.) kanssa.

Torstain mielenilmaisun järjestäjinä toimivat EU:n viljelijä ja maatalousosuuskuntien järjestö Copa-Cogeca ja Belgian flaaminkielinen viljelijäjärjestö Boerenbond. Mielenilmaisu kohdistui erityisesti valmisteilla olevaa ennallistamisasetusta vastaan.

Jos koko ennallistamisasetusehdotuksen hylkäämiselle ei löydy kesällä riittävää tukea, suomalaiset maa- ja metsätilat voivat kohdata valtavia kustannuksia ja rajoituksia elinkeinolleen.

”Komission ajamat ilmastoasiat ovat tärkeitä, mutta tarkoitus ei saa pyhittää keinoja. Ennallistamisasetusta ei voi nykymuodossa viedä eteenpäin”, EPP-ryhmän MEP Petri Sarvamaa ja Renew-ryhmän MEP Elsi Katainen (kesk.) totesivat ykskantaan parlamentin tulevista äänestyksistä.

Ennallistamisasetuksesta äänestetään ympäristövaliokunnassa kesäkuussa ja EU-parlamentin täysistunnossa heinäkuussa.

Lisätietoja:

Hanna Leiponen-Syyrakki, MTK, Brysselin toimiston johtaja, +358 40 094 7633

Marko Mäki-Hakola, MTK, metsäjohtaja, +358 40 502 6810

null
Kuva: Juho Hämäläinen
null
Belgian flaaminkielinen viljelijäjärjestö Boerenbond oli näyttävästi esillä parlamenttirakennuksen läheisyydessä. Kuva: Juho Hämäläinen

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK ja SLC vaativat valtiolta nopeita toimia afrikkalaisen sikaruton torjumiseksi13.8.2026 11:15:03 EEST | Tiedote

MTK ja SLC keskustelevat tänään torstaina 13. elokuuta maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahin kanssa Suomen afrikkalaisen sikaruton (ASF) aiheuttamasta kriisitilanteesta, sen hoidosta ja välttämättömistä jatkotoimista. Keskustelun pohjana oli järjestöjen valtioneuvostolle toimittama kirje, jossa vaaditaan riittäviä toimia sikaruton leviämisen estämiseksi ja vaikutusten kohteeksi joutuneiden elinkeinojen tukemiseen.

Reilu kilpailu kunniaan – Brasilialaiselle lihalle tuontikielto EU:ssa12.8.2026 14:54:52 EEST | Artikkeli

Miksi Brasilialle on asetettu tuontikielto? Euroopan unioni – ja erikseen myös Suomi – sääntelee tarkasti, millaista lihaa täällä saa tuottaa ja millä ehdoilla sitä saa saattaa markkinoille. Säännösten takana on Euroopassa ja Suomessa yleisesti merkittävinä pidettyjä arvoja: kuluttajien turvallisuus, eläinten terveys ja hyvinvointi sekä huolenpito yhteisestä ympäristöstämme. On kunnia-asia saada tuottaa ruokaa, jossa nämä seikat ovat kohdallaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye