FORTHEM-verkoston rehtorineuvosto kokoustaa Jyväskylän yliopistossa 5.-6.6.2023
2.6.2023 12:27:24 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopisto isännöi historian ensimmäistä FORTHEM Presidency –rehtorineuvoston kokousta Jyväskylä 5.-6.6.2023.

Yhdeksästä eurooppalaisesta yliopistosta muodostuva FORTHEM-verkosto mahdollistaa tiiviin kansainvälisen yhteistyön. FORTHEM-verkostossa ovat Jyväskylän lisäksi mukana Espanja, Italia, Romania, Puola, Latvia, Saksa, Ranska ja Norja. Jyväskylän yliopisto on ollut FORTHEM-verkoston aktiivisena jäsenenä mukana alusta asti, vuodesta 2019. Verkostossa toimiminen on nostanut runsaasti kansainvälisen yhteistyötoiminnan määrää ja laatua. Verkoston myötä luodaan jatkuvasti uusia hankkeita, opiskelija- ja henkilöstöliikkuvuusmäärät ovat kasvussa, ja opiskelijoille ja henkilöstölle voidaan tarjota uusia ja innovatiivisia tapoja kansainvälisten valmiuksien vahvistamiseen. Esimerkiksi FORTHEM-lyhytliikkuvuusjaksoille on kolmessa vuodessa osallistunut jo yli 800 opiskelijaa.
Historian ensimmäinen FORTHEM Presidency -rehtorineuvoston tapaaminen
Jyväskylässä järjestettävä tilaisuus on ensimmäinen kerta, kun FORTHEM-allianssin rehtorineuvosto kokoontuu. Jyväskylän yliopiston kampukselle saapuu noin 30 vierasta partneriyliopistoistamme mukaan lukien partneriyliopistojen rehtorit, vararehtorit, FORTHEM-koordinaattorit ja Student Councilin puheenjohtaja. Kaksipäiväisessä tapahtumassa järjestetään rehtorineuvoston kokouksen lisäksi työpajoja strategia- ja riskienhallintateemoilla, tutustumista Jyväskylän yliopiston toimintakonsepteihin, kaupunginjohtaja Timo Koiviston isännöimä illallinen kaupungintalolla sekä lounasristeily M/S Suomen Suvi -aluksella.
Rehtorineuvosto FORTHEM Presidency perustettiin vuoden 2023 alussa, kun verkoston hallintorakennetta uudistettiin. Jyväskylän yliopiston rehtori on FORTHEM Presidency -ryhmän ensimmäinen puheenjohtaja. Rehtorineuvosto tarjoaa korkean tason verkostoitumismahdollisuuden yliopistolle. Presidency-ryhmä keskustelee allianssin kehittämiseen liittyvistä strategisista kysymyksistä, varmistaa että allianssin strategiset linjaukset ovat yhteneväisiä kunkin yliopiston omien linjausten kanssa, ja että allianssiyhteistyöhön ohjataan riittävät resurssit.
Lisätietoja:
Projektipäällikkö Sanna Väisänen, puh. 050 395 6023, sanna.m.vaisanen@jyu.fi
Kuvat
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Miljoonarahoitus vaihdevuositutkimukseen Jane ja Aatos Erkon säätiöltä2.4.2026 09:31:43 EEST | Tiedote
Jane ja Aatos Erkon säätiö on myöntänyt 1,017 miljoonan euron rahoituksen Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan tutkimukselle. Apulaisprofessori Eija Laakkosen hanke tutkii vaihdevuosien keskeistä mutta vielä puutteellisesti ymmärrettyä ilmiötä: estrogeenin vähenemisen vaikutuksia naisten sydän- ja aineenvaihduntaterveyteen, hermoston ja rasvakudoksen toimintaan, kehonkoostumukseen ja elämänlaatuun.
Muuttolintujen kevät innoittaa luonnonystäviä 8.4. – mukana tapahtumassa myös Pirkka-Pekka Petelius2.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kansalaistieteen Lähde: Muuttolintujen kevät -tapahtuma ke 8.4.2026 klo 12–19.30, Jyväskylän yliopiston päärakennus, juhlasali ja kirjasto Lähde
Jyväskylän Normaalikoulun alakoulu täyttää 160 vuotta – juhlavuosi huipentuu syksyllä31.3.2026 13:22:22 EEST | Tiedote
Suomen vanhin harjoittelukoulu, Jyväskylän normaalikoulun alakoulu, viettää tänä vuonna 160-vuotisjuhlavuottaan. Juhlavuotta vietetään pitkin vuotta oppilaiden projekteilla ja tapahtumilla, ja juhla huipentuu 3. lokakuuta Jyväskylän yliopiston päärakennuksessa ja hotelli Laajavuoressa järjestettävään pää- ja iltajuhlaan, joissa juhlistetaan samalla myös 110 vuotta täyttänyttä yläkoulua ja lukiota.
Jyväskylän yliopiston tilinpäätös ja toimintakertomus 2025: Tutkimuksessa ja koulutuksessa menestystä, korkeakoulukonsernin rakentaminen käyntiin30.3.2026 10:59:55 EEST | Tiedote
Vuosi 2025 oli tutkimuksen ja koulutuksen osalta menestyksekäs. Yliopiston julkaisujen kokonaismäärä pysyi vakiintuneella noin 3 500:n vuositasolla.
Olli Ohtonen lumiurheilun työelämäprofessoriksi vahvistamaan tieteen ja huippu-urheilun yhteistyötä30.3.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Olli Ohtonen aloittaa 1.4.2026 Suomen ensimmäisenä lumiurheilun työelämäprofessorina Jyväskylän yliopiston Vuokatin liikuntateknologian yksikössä. Professuuri vahvistaa tieteen ja huippu-urheilun yhteistyötä ja perustuu yhteistyöhön Suomen Olympiakomitean kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
