SDP:n Helena Marttila: Ilmasto- ja luontokestävä politiikka on taloutemme etu
5.6.2023 09:50:56 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) muistuttaa, ettei ilmasto- ja ympäristöasioita saa unohtaa Säätytalolla kaikesta leikkausinnosta huolimatta. Marttila vaatii Petteri Orpolta ja tulevalta hallitukselta jämeriä toimia puhtaan ja kestävän tulevaisuuden puolesta.

– Ilmastonmuutos ja luonnon köyhtyminen ovat globaaleja ongelmia, jotka eivät odota. Suomi ei voi näissä asioissa katsoa peruutuspeiliin, kun muu maailma menee eteenpäin. Ilmasto- ja luontokestävä politiikka on myös Suomen talouden etu. Me tarvitsemme vihreää siirtymää ja siihen liittyviä uusia mahdollisuuksia. Toivottavasti Säätytalolla ei katsota tässä asiassa menneisyyteen, Marttila peräänkuuluttaa.
Tänään vietetään Maailman ympäristöpäivää, jota on järjestetty vuodesta 1972 lähtien. Vuosittainen teemapäivä tarjoaa mahdollisuuden keskusteluun ympäristön merkityksestä ja tarpeesta suojella luontoa, jotta sekä nykyiset että tulevat sukupolvet voisivat nauttia siitä. Tänä vuonna teemana on muovisaasteen vähentäminen.
– Ihmisen toiminta kuormittaa nykyisellään kestämättömällä tavalla luontoa. Muovisaaste on yksi konkreettinen esimerkki seuraamuksista. Muovi on levinnyt kaikkialle ympäristöön ja mikromuoveja löytyy jopa juomavedestä. Etenkin mikromuovin siivoaminen luonnosta on mahdotonta, joten tarvitsemme lisätoimia muovisaasteen estämiseksi ja siihen puuttumiseksi, Marttila vaatii.
Yhteyshenkilöt
Helena MarttilaKansanedustaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Kokoomuksen tasa-arvolain uudistus on pinkkipesun Suomen ennätys14.2.2026 13:36:49 EET | Tiedote
”On sekä loukkaavaa että historiaamme halventavaa väittää, että SDP vastustaisi tasa-arvon edistämistä. Demarinaiset juhlistivat viime vuonna 120-vuotista taivaltaan Suomen vanhimpana poliittisena naisjärjestönä, ja tasa-arvo on kirjaimellisesti osa puolueemme DNA:ta. Samaan aikaan oikeistohallitus kokoomuksen johdolla on toimillaan luonut tilanteen, jossa syrjinnän kitkeminen työelämässä on entistäkin akuutimpaa”, muistuttaa kansanedustaja, Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Suomi tarvitsee kestävää talouspolitiikkaa, ei lisää velkaa ja katteettomia veronalennuksia14.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Eduskunta käsitteli tällä viikolla hallituksen ensimmäistä lisätalousarviota. Sen luvut ovat musertavat. Uutta velkaa ehdotetaan otettavaksi nyt 13 miljardia kuluvan vuoden aikana samalla, kun verotuloarviota joudutaan pienentämään lähes miljardilla. Samaan aikaan hallitus toteaa, että rahaa on – hyödyttömään yhteisöveron alennukseen. Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd) pitää tätä vastuuttomana.
SDP:n Piritta Rantanen: Hankintalain uudistus voi heikentää kotimaisen ruoan kysyntää13.2.2026 11:26:42 EET | Tiedote
– Hallitus on jo vaikeuttanut kotimaisen ruoan suosimista julkisissa ruokapalveluissa leikkaamalla hyvinvointialueilta ja kuntien valtionosuuksista. Hankintalain uudistus merkitsee kunnille lisää kustannuksia, kilpailutuksia ja hallinnollista työtä samalla kun Orpon hallitus jättää muutoksen uhkat ja mahdollisuudet nyt hyvin erilaisissa taloustilanteissa olevien kuntien varaan, kritisoi maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Ojala-Niemelä vaatii opettajarekisterin perustamista13.2.2026 11:04:29 EET | Tiedote
Suomessa ei ole ajantasaista ja kattavaa tietoa opettajien, rehtorien ja johtajien kelpoisuuksista, määristä tai alueellisesta tarpeesta, SDP:n kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä muistuttaa.
SDP:n Elisa Gebhard: Kokoomuksen puhe raskaussyrjinnän torjumisesta on tekopyhää12.2.2026 14:56:38 EET | Tiedote
Kansanedustaja Elisa Gebhard (sd.) moittii kokoomusta tekopyhyydestä: samaan aikaan kun puolue puhuu raskaussyrjinnän torjumisesta, se ajaa uudistuksia, joiden se itse myöntää lisäävän syrjintää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme