Oma juttu löytyi kahdessa viikossa suurjänniteosaajakoulutuksesta
5.6.2023 13:35:53 EEST | Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKK | Tiedote

– Alussa lähdin matkaan avoimin mielin, että katsotaan, mikä juttu tämä oikein on. Ensimmäisen viikon jälkeen olin varma: tämä on minun alani.
Näin tuumaa TAKKin suurjänniteosaajakoulutukseen osallistunut, sähkö- ja automaatioalan perustutkintoa OSAO:ssa opiskeleva Ahti Kvist.
Ensimmäistä kertaa järjestetyssä suurjänniteosaajan intensiivikoulutuksessa sähkö- ja automaatioalan opiskelijat pääsivät selvittämään, löytyisikö oma urasuunta sähköasema- tai voimajohtotöiden parista. Kahden viikon aikana osallistujat perehtyivät suurjänniteasennuksen perusteisiin teoriassa ja käytännössä TAKKin harjoitussähkökentällä. Sisältöinä olivat muun muassa sähkötyöturvallisuus, maadoitukset, kunnonhallinta, sähköasema ja voimajohdot.
Idea koulutuksen järjestämisestä lähti alun perin liikkeelle Suomen kantaverkkoyhtiö Fingridiltä.
– Siirtoverkkoalan tarjoamia loistavia työmahdollisuuksia ei ole tiedostettu, mikä on näkynyt alan urakoitsijoille vaikeuksina rekrytoida uusia osaajia. Tilanteen korjaamiseksi kokosimme voimamme TAKKin sekä sähköasemien ja voimajohtojen kunnossapitosopimuskumppaniemme kanssa, kertoo Fingridin kunnonhallintapäällikkö Timo Heiskanen.
Myös sähkö- ja automaatioalan koulutussuunnittelija Jaana Harju sekä kone- ja sähkötekniikan koulutuspäällikkö Jari Hietanen TAKKista uskovat, ettei sähköverkkoalaa tunneta riittävän hyvin – edes sähkö- ja automaatioalan opiskelijoiden keskuudessa.
– Sähkö- ja automaatioalan perustutkintoon ei kuulu monessakaan oppilaitoksissa lainkaan opintokokonaisuuksia suurjänniteasennuksiin liittyen, Harju harmittelee.
TAKKin suurjänniteosaajan intensiivikoulutus on ongelmaan yksi ratkaisu. Oppilaitokset voivat itse päättää, kuinka koulutus hyväksiluetaan tai sisällytetään opiskelijan opintoihin.
– Toivomme, että ammatilliset oppilaitokset pitävät esillä myös siirtoverkkoalaa. Tueksi voi pyytää esimerkiksi vierailevia luennoitsijoita siirtoverkonhaltijoilta ja alan urakoitsijoilta, Heiskanen huomauttaa.
– Työllisyysnäkymät sähköverkkoalalla ovat hyvät muun muassa vihreän siirtymän, verkkojen ikäperusteisen uusimisen ja jakeluverkkojen maakaapeloinnin vuoksi
Tavoitteena tutustuttaa opiskelijat ja yritykset
Suurjänniteosaajan intensiivikoulutuksen tärkeimpänä tavoitteena oli avata sähkö- ja automaatioalan opiskelijoille sähköverkkoalan työmahdollisuuksia sekä tutustuttaa heitä yrityksiin. Fingridin lisäksi mukana oli viisi yritystä, jotka kertoivat alalla työskentelystä ja pitivät työnäytöksiä TAKKin sähkökentällä. Näytöksissä päästiin näkemään muun muassa vaikuttava 110 kilovoltin räjäytysliitoksen teko.
– Ilman näitä yhteistyökumppaneita koulutus ei olisi ollut mahdollinen, kiittelee koulutuspäällikkö Jari Hietanen.
Vierailujen aikana opiskelijat ja yritysten edustajat pääsivät tutustumaan puolin ja toisin. Jo koulutuksen aikana kolmelle opiskelijalle vahvistui kesätyö- tai harjoittelupaikka mukana olleista yrityksistä. Paikan itselleen nappasi muiden muassa Emilia Rihtniemi, joka opiskelee sähkö- ja automaatioalaa ensimmäistä vuotta Vantaan ammattiopisto Variassa. Sähköverkkoalassa Emiliaa innostaa erityisesti monipuolinen työ ja joustavat työajat.
– Näissä hommissa voi tehdä paljon enemmän esimerkiksi keikkaluontoista työtä, lähteä ajaksi x tekemään projektia uuteen paikkaan. Tietysti kokemusta ja tietoa täytyy löytyä enemmän kuin sähköasentajan hommissa, mutta silloin on enemmän myös mahdollisuuksia, Emilia toteaa.
Halutessaan opiskelijat voivat koulutuksen päätteeksi laajentaa osaamistaan suorittamalla sähkö- ja automaatioalan tai energia-alan ammatti- tai erikoisammattitutkinnon tai hakeutumalla työhön tai oppisopimusopiskelemaan alan yrityksiin.
Intensiivikoulutus teki vaikutuksen
Kahden viikon suurjänniteosaajakoulutuksen jälkeen sekä Emilia Rihtniemi että Ahti Kvist kertovat löytäneensä ”oman juttunsa”.
– Kun saan sähkö- ja automaatioalan perustutkinnon paperit taskuun, aion hakea töihin johonkin niistä firmoista, joihin olen täällä tutustunut. Firmat olivat kannustavia jokaista opiskelijaa kohtaan, Ahti kiittelee.
– Parasta on, että koulutus ei sido mihinkään. Kaikki on järjestetty valmiiksi, ja sitä voi tulla vain katsomaan, että voisiko tämä olla minun juttuni. Jos ei ole, niin nou hätä, toteaa Emilia.
Koulutukseen osallistui yhteensä yhdeksän sähkö- ja automaatioalan perustutkinto-opiskelijaa eri puolilta Suomea. Opiskelijoille järjestettiin ruokailut ja majoitus Ahlmanin opistolla TAKKin toimesta.
TAKKin koulutuspäällikkö Jari Hietanen kertoo, että koulutusta suunnitellaan järjestettäväksi jatkossakin.
– Näin saamme TAKKin sähkökenttää tutummaksi muillekin oppilaitoksille. Oppimisympäristönä se on ainutlaatuinen, Hietanen toteaa.
– Oletimme saavamme hieman enemmän hakemuksia, mutta opiskelijoiden antaman loistavan palautteen ja käymiemme keskustelujen perusteella hakemuksia on lupa odottaa jatkossa paljon enemmän. Luotamme siihen, että hyvä kello kuulu kauas, Timo Heiskanen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jari HietanenkoulutuspäällikköKone- ja sähkötekniikka
Puh:044 7906 540jari.hietanen@takk.fiJaana Harjukouluttaja, koulutussuunnittelija
Puh:044 7906 610jaana.harju@takk.fiKuvat







Tietoja julkaisijasta
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKKTampereen valtatie 15
33100 TAMPERE
Vaihde 03 2361 111, info@takk.fihttp://www.takk.fi
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKK on monialainen ammatillinen kouluttaja ja työelämän kehittäjä. Vuosittain TAKKissa opiskelee noin 11 000 aikuista ja henkilöstöä on n. 250. TAKKia ylläpitää Tampereen Aikuiskoulutussäätiö sr. Tarjolla on ammatillisia perustutkintoja, ammatti- ja erikoisammattitutkintoja sekä ammatillista lisä- ja täydennyskoulutusta yli 20 ammattialalta. Koulutuksia, toimintaa ja oppimisympäristöjä kehitetään tiiviissä yhteistyössä työelämän ja yritysten kanssa. Yrityksille ja organisaatioille on tarjolla joustavat ja yksilölliset henkilöstön osaamisen ja liiketoiminnan kehittämisen palvelut.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKK
Suosittu talotarkastajan koulutus avaa nyt reitin kuntotarkastajan pätevyyteen1.7.2026 13:30:19 EEST | Tiedote
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKKin talotarkastajan koulutusohjelma on nyt FISEn hyväksymä Asuntokaupan kuntotarkastajan (AKK) -pätevyyskoulutus. Kuntotarkastajille ei ole Suomessa lakisääteisiä pätevyysvaatimuksia, minkä vuoksi koulutuksen ja osaamisen osoittamisen merkitys korostuu.
Tampereen Aikuiskoulutussäätiö lahjoittaa puoli miljoonaa euroa ammattikasvatuksen professuurien perustamiseen16.6.2026 14:27:35 EEST | Tiedote
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKKia ylläpitävä Tampereen Aikuiskoulutussäätiö lahjoittaa 500 000 euroa Tampereen yliopiston ja Tampereen ammattikorkeakoulun ammattikasvatuksen professuureihin. TAKKin tavoitteena on vahvistaa ammattikasvatuksen tutkimusta ja saada tutkittua tietoa ammatillisen koulutuksen kehittämisen pohjaksi.
Hoitajat tapaavat kotihoidon asiakkaita yhä useammin etänä - TAKKin uusi koulutus vahvistaa vuorovaikutustaitoja etähoivassa2.6.2026 10:55:26 EEST | Tiedote
Etähoiva on noussut yhdeksi sote-alan keskeisimmistä kehityssuunnista. Väestön ikääntyminen, resurssipaine ja tuleva hoitajapula kasvattavat etähoivan roolia tulevaisuudessa merkittävästi. Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKK vastaa tähän ajankohtaiseen tarpeeseen koulutuksella, joka yhdistää etähoivan ja voimavaralähtöisen vuorovaikutuksen.
Lukuvuosimaksut käyttöön ammatillisessa koulutuksessa kolmansista maista tuleville elokuussa 202619.5.2026 09:38:00 EEST | Tiedote
Suomessa otetaan käyttöön lukuvuosimaksut ammatillisessa koulutuksessa 1.8.2026 alkaen. Lukuvuosimaksu koskee opiskelijoita, jotka tulevat EU- ja ETA-alueen ulkopuolelta opiskelijan oleskeluluvalla ja aloittavat opintonsa elokuussa tai sen jälkeen.
TAKKille ja Tredulle tulee yhteinen konetekniikan oppimisympäristö Nirvaan22.4.2026 18:30:30 EEST | Tiedote
Tampereen Aikuiskoulutuskeskus TAKKin ja Tampereen seudun ammattiopisto Tredun kone- ja tuotantotekniikan oppimisympäristöt tuodaan saman katon alle TAKKin Nirvan kampukselle. Tampereen Aikuiskoulutussäätiön hallitus hyväksyi muutoksen maaliskuussa ja Tampereen kaupungin osalta asia käsiteltiin elinvoima- ja osaamislautakunnan kokouksessa 22.4.2026. Tavoitteena on keskittää alan koulutus yhteiseen oppimisympäristöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme