Petri Kankaan Harhautus on kylmäävä trilleri, jossa venäläiset vakoilevat Suomen maaperällä – ja joka voisi olla totta
5.6.2023 12:55:39 EEST | Atena | Tiedote

Salossa tehdään röyhkeä ryöstö kultasepänliikkeeseen. Poliisi pääsee nopeasti rikollisten jäljille, sillä rikoskomisario Ville Rush on saanut nimettömän vihjeen. Sitä Rush ei kuitenkaan tiedä, että vihje on tullut Venäjän tiedustelupalvelulta. Pian hänet on vedetty mukaan vakoojien likaiseen peliin. Pian hänet on vedetty mukaan vakoojien likaiseen peliin.
Venäjälle on erittäin tärkeää saada rakennettua Perämeren rannalle ydinvoimala. Sillä on myös muita tarkoituksia kuin sähkönvalmistus ja myynti. Yksi Suomen hallitus myöntää luvat, toinen hallitus oivaltaa mistä on kyse ja alkaa hidastaa prosessia. Venäjä hermostuu ja ryhtyy painostamaan Suomea omanlaisella logiikallaan, kuten tuhotöillä, ilmatilaloukkauksilla – ja terrori-iskulla.
Ylikomisario Petri Kangas (s. 1963) on työskennellyt uransa aikana niin hälytyspartiossa ja kenttäjohtajana kuin rikostiedustelun ja huumerikostutkinnan tutkinnanjohtajana. Hän on myös poliisina vastannut ydinvoimala-alueen turvallisuudesta. Harhautus on Kankaan ensimmäinen romaani. Kirjan illegaalit agentit, terrorioperaatio Turun keskustassa ja Eurajoen ydinvoimalan sabotointi voisivat kaikki olla myös totta, ja Kangas on itsekin ollut käyttämässä tai päättämässä vastaavanlaisista menetelmistä ja käytännöistä kuin kirjassa.
Teos on arvosteluvapaa 5.6.2023.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: jenni.heiti@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Atena on osa Otava-konsernia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atena
Mikko Porvali: Putinin pelikirja kirjoitettiin jo tsaarin Ohranassa18.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Kremlin näkymätön sota on ensimmäinen länsimaissa kirjoitettu kokonaisesitys Venäjän tiedusteluviranomaisten historiasta. Teos kattaa venäläisen ulkomaantiedustelun ja turvallisuuspalveluiden pitkän kaaren yli viiden vuosisadan ajalta.
Rutger Bregman haastaa autoritaariset johtajat ja luo uskoa muutokseen.11.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Bestseller-kirjailijan ajankohtainen ja toiveikas teos osoittaa, miten moraalinen kunnianhimo ja yhteinen päämäärä voivat kääntää historian suunnan.
Emerituspiispan avoin puheenvuoro urastaan ja kirkon murroskohdista25.8.2026 12:30:00 EEST | Tiedote
Emerituspiispa Samuel Salmi on Suomen evankelisluterilaisen kirkon merkittävimpiä uudistajia ja hengellisiä johtajia. Elämäkerrassa Salmi kertoo, millaista vastustusta ja henkilökohtaisia seurauksia hän kohtasi ajaessaan kirkossa muutoksia sekä ottaessaan julkisesti kantaa naispappeuteen, ympäristöasioihin, kaivostoimintaan ja saamelaisten oikeuksiin.
Millaista oli sodan keskellä seksi, rakastuminen, pelko tai ilo? Näitä pohtii historioitsija Jenni Kirves uutuuskirjassaan Ihmisenä sodassa24.8.2026 08:33:00 EEST | Tiedote
Tietokirjailija ja historioitsija Jenni Kirves tarkastelee uutuuskirjassaan suomalaisten sotilaiden monipuolista tunne-elämää rintamalla. Kauheuksien keskellä lohtua ja iloa löytyi muun muassa musiikista, saunomisesta ja huumorista.
Amfetamiinikokki on Breaking Bad -henkinen True Crime -tarina, jossa hyvä lopulta voittaa21.8.2026 10:28:22 EEST | Tiedote
Tobias Landehag oli pitkään mukana kansainvälisessä huumekaupassa, kunnes kymmenen vuoden vankeustuomio pakotti täyskäännökseen. Nykyään entinen “amfetamiinikokki” toimii yrittäjänä, ilmastoaktivistina ja nuorten mentorina sekä puhuu avoimesti rikollisuudesta ja siitä irtautumisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

