Nuorten kriisipiste 30 vuotta – vaikuttavaa apua nuorille kolmella kielellä
Vuonna 1993 nuorten itsemurhien ehkäisemiseksi perustetun Nuorten kriisipisteen työn painopiste on muuttunut ajan mukana. Tänä päivänä tavoitteena on vähentää yksinäisyyttä, lisätä ja ylläpitää hyvinvointia sekä vahvistaa osallisuutta. Apua on saatavilla valtakunnallisesti kolmella kielellä –suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi.

Nuorten kriisipisteen matalan kynnyksen avulle on edelleen valtava tarve. Yksinäisyys on kasvava ilmiö nuorten keskuudessa, jota pandemian aikaiset rajoitukset vahvistivat. HelsinkiMission kyselyselvityksestä ilmenee, että peräti joka neljäs nuori kokee, että hänellä ei ole yhtään läheistä ystävää eikä porukkaa, johon kokisi kuuluvansa. * Pitkittyessään yksinäisyys heikentää sekä fyysistä että psyykkistä terveyttä.
– Ympäröivä maailma on viime aikoina haastanut erityisesti nuorten hyvinvointia ja kasvurauhaa. Globaalit kriisit, kuten koronapandemia, ilmastonmuutos ja sota, ovat aiheuttaneet huolta tulevaisuudesta ja heikentäneet nuorten hyvinvointia. Nuorten kriisipiste tarjoaa matalalla kynnyksellä ammattilaisen keskusteluapua ja vapaaehtoisen tukihenkilön seuraa, kun nuori on jäänyt vaikeiden tunteiden vuoksi yksin, sanoo Nuorten kriisipisteen päällikkö Heidi Rouhiainen.
Tutkitusti tehokasta työtä nuorten auttamiseksi
Tällä hetkellä julkiset nuorten mielenterveyspalvelut ovat pahasti ruuhkautuneet ja hoitoa on vaikea saada. Ennaltaehkäisevä työ vähentää ongelmien pitkittymistä ja muuttumista hoitoa tarvitseviksi sairauksiksi.
Nuorten kriisipisteen tekemän työn vaikuttavuutta tutkittiin SROI-arvioinnissa (Social Return On Investment), joka toteutettiin yhteistyössä Kuntoutussäätiön kanssa. Nuorten auttamiseen sijoitettu euro tuotti itsensä takaisin yhteiskunnallisina hyötyinä samana vuonna jopa kaksinkertaisesti. Lue lisää.
– Ennaltaehkäisevään työhön nuorten kasvun ja kehityksen tukemiseksi ja inhimillisen kärsimyksen vähentämiseksi kannattaa sijoittaa myös taloudellisesta näkökulmasta. Kutsuisin nuorten ennaltaehkäisevien palvelujen tukemista eettiseksi ja viisaaksi sijoittamiseksi, Rouhiainen toteaa.
Nuorten kriisipisteen apu 12–29-vuotialle nuorille
Nuorten kriisipiste on tarjonnut nuorille jo vuosia paikan miettiä rauhassa elämäänsä turvallisen aikuisen kanssa. Keskustelu- ja kriisiapua sekä tukihenkilötoimintaa tarjotaan myös osana HelsinkiMission School to Belong -ohjelmaa. Ohjelma auttaa tunnistamaan ja vähentämään nuorten kokemaa yksinäisyyttä oppilaitoksissa. Ensi lukuvuonna mukana on yli 100 oppilaitosta ympäri Suomen. Vuonna 2022 kohtasimme nuoria palveluissamme 24 564 kertaa.
Keskusteluapu
- Yksilöllistä keskusteluapua erilaisiin kriisitilanteisiin, yksinäisyyteen sekä pari- ja lähisuhteiden ongelmiin (1–5 tapaamista)
- Etäyhteyksin tai paikan päällä, Albertinkatu 33, Helsinki
Tukihenkilötoiminta
Tukihenkilö on koulutettu vapaaehtoinen, joka voi tukea Itsenäistymiseen liittyvissä asioissa, seurustelu-, kaveri- ja perhesuhdeasioiden sekä seksuaalisuuteen ja sukupuoli-identiteettiin liittyvissä pohdinnoissa.
- Lähitukihenkilöitä pääkaupunkiseudulla 12–29-vuotiaille
- Etätukihenkilöitä sijainnista riippumatta 15–29-vuotiaille
Nuorten kriisipisteen palvelut kootusti verkossa: https://www.helsinkimissio.fi/tarvitsetko-apua/nuorille/
School to Belong -ohjelma: https://www.helsinkimissio.fi/schooltobelong/
*) School to Belong -yksinäisyyskysely
KUTSU MEDIALLE: Nuorten kriisipiste 30 vuotta juhlaseminaari 8.6. klo 9–11
Nuorten kriisipiste on kulkenut osana HelsinkiMission 140-vuotista historiaa jo 30 vuoden ajan. Tule juhlistamaan Nuorten kriisipistettä Oodin Maijansaliin. Ilmoittaudu seminaariin: viestinta@helsinkimissio.fi
Lisätietoa seminaarista ja ohjelma:
https://www.helsinkimissio.fi/tapahtuma/nuorten-kriisipiste-30-v-juhlaseminaari/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nuorten kriisipisteen päällikkö Heidi Rouhiainen
045 855 0962
heidi.rouhiainen@helsinkimissio.fi
HelsinkiMissio on poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton sosiaalialan järjestö. Tehtävämme on vähentää yksinäisyyttä ja lisätä hyvinvointia. Olemme toimineet lähes 140 vuoden ajan. Tunnemme yksinäisyyden ja tiedämme keinot sen voittamiseksi.
Toimimme lähes sadan ammattilaisen ja tuhannen vapaaehtoisen voimin. Kohtaamme, tuemme ja autamme vuosittain kymmeniä tuhansia ihmisiä. Tarjoamme yksinäisyyttä lievittäviä palveluja valtakunnallisesti sekä mahdollisuuden osallistua vapaaehtoisena kohtaamaan muita.
Kutsumme kaikki tekoihin yksinäisyyttä vastaan. Tavoitteemme on, että kukaan ei jää yksin.
#YhdessäYksinäisyysVoitetaan
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HelsinkiMissio
Nuorten työpaikoilla kokema yksinäisyys on vakava ongelma – HelsinkiMissio kehitti uuden ratkaisun, joka toimii8.12.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Työyksinäisyys on merkittävä ongelma, joka voi vahingoittaa niin työyhteisön hyvinvointia kuin tuottavuuttakin. HelsinkiMission Work to Belong -ohjelma kehitti uuden Välittävä työyhteisö -työkalun yhdessä HUSin kanssa. Työkalu vähentää työpaikoilla koettua yksinäisyyttä.
School to Belong -ohjelman vastaava kutsuttiin Linnan juhliin – Hieno osoitus työn merkityksestä yksinäisyyden vähentämiseksi oppilaitoksissa5.12.2025 06:40:00 EET | Tiedote
HelsinkiMission School to Belong -ohjelman ohjelmavastaava Silva Simojoki osallistuu itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolle Presidentinlinnassa. School to Belong on ensimmäinen oppilaitoksiin suunnattu ja suunniteltu ohjelma, jolla systemaattisesti vähennetään yksinäisyyttä yhdessä koko oppilaitosyhteisön kanssa. Valtakunnallisessa ohjelmassa on mukana yli 200 oppilaitosta.
Yli 500 suomalaista haki syksyllä HelsinkiMission vapaaehtoiseksi – halu auttaa luo toivoa5.12.2025 06:30:00 EET | Tiedote
HelsinkiMission vapaaehtoiseksi haki syksyn aikana yli 500 auttamishaluista suomalaista. Vapaaehtoistoiminnalla on valtava vaikutus ihmisten, niin apua saavien kuin sitä antavien, hyvinvointiin.
Yli 500 suomalaista haki syksyllä HelsinkiMission vapaaehtoiseksi – halu auttaa luo toivoa3.12.2025 06:30:00 EET | Tiedote
HelsinkiMission vapaaehtoiseksi haki syksyn aikana yli 500 auttamishaluista suomalaista. Vapaaehtoistoiminnalla on valtava vaikutus ihmisten, niin apua saavien kuin sitä antavien, hyvinvointiin.
Joulu ilman yksinäisyyttä – HelsinkiMission uusi kotimainen aineeton lahja tuo kuuntelijan vanhukselle26.11.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Uudella Auttava kuulija jouluna vanhukselle -aineettomalla lahjalla voi mahdollistaa apua ikäihmisille joulun yksinäisimpinä hetkinä. HelsinkiMission aineettomat lahjat ovat eettinen ja ekologinen vaihtoehto tavaralahjoille. Niiden avulla voi ilahduttaa läheistä ja auttaa samalla yksinäisyydestä kärsiviä ympäri Suomen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme