Yli puolet äänioikeutetuista äänestänyt Vihreiden puheenjohtajavaalissa
Yli puolet Vihreiden äänioikeutetuista jäsenistä on käyttänyt äänioikeuttaan puolueen puheenjohtajan vaalissa tiistaihin 6.6. mennessä. Äänioikeutettuja ovat kaikki jäsenet, jotka ovat maksaneet jäsenmaksun 14.5. mennessä.
– On hienoa, että näin moni jäsen on jo äänestänyt puheenjohtajasta. Tulevina vuosina tullaan tarvitsemaan vahvaa vihreää politiikkaa, ja siihen jäsenemme pääsevät vaalissa osallistumaan ja vaikuttamaan. Uusi puheenjohtaja voi olla varma, että hänellä on takanaan vahva valtakirja jäsenistöltä. Vielä ehtii äänestää torstaihin 8.6. klo 12:00 saakka, minkä jälkeen nähdään, mihin lopullinen äänestysprosentti asettuu, kommentoi puoluesihteeri Veli Liikanen.
Jäsenäänestys puheenjohtajasta on muodollisesti neuvoa-antava. Jäsenäänestyksen tulosta pidetään kuitenkin puoluekokousta poliittisesti sitovana. Edellytys jäsenäänestyksen tuloksen laskemiselle on, että yli puolet äänioikeutetuista on käyttänyt ääntään.
Jäsenäänestyksen tulos lasketaan puoluekokouksen alkamiseen mennessä. Tulos julkistetaan puoluekokouksessa Seinäjoella lauantaina kello 12.40, jolloin puheenjohtaja virallisesti valitaan.
Yhteyshenkilöt
Veli LiikanenPuoluesihteeriVihreät De Gröna
Puh:041 549 3338Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreä kansanedustaja Tiina Elo: EU:n ilmastotavoitteet edellyttävät riittäviä toimia myös kotimaassa16.9.2025 19:00:00 EEST | Tiedote
Vihreä kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo kritisoi Suomen ja Ruotsin pääministereiden metsävetoomusta. Hakkuumäärien kasvattaminen ei ole kestävä tapa tasapainottaa taloutta.
Vihreät kansanedustajat Suomesta ja Ruotsista tyrmäävät pääministeriensä kirjeen komission puheenjohtajalle16.9.2025 17:25:46 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Krista Mikkonen Suomesta ja Rebecka Le Moine Ruotsista hämmästelevät maidensa pääministerien yhteistä kirjettä, jonka he lähettivät Euroopan komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille. Kirjeessä pääministerit vaativat muutoksia EU:n maankäyttösektorin ilmastovaatimuksiin, joita he pitävät kohtuuttomina.
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Vihreiden Jenni Pitko: Suomen ei pidä osallistua Euroviisuihin, mikäli Israel on mukana15.9.2025 14:01:18 EEST | Tiedote
Tällä viikolla useampi Euroopan maa on ilmoittanut, ettei osallistu tuleviin Eurovision laulukilpailuihin, mikäli Israelin annetaan osallistua. Vihreiden kansanedustaja, Ylen hallintoneuvostossa istuvan Jenni Pitkon mukaan Suomen tulisi viimeistään nyt tehdä samoin.
Sofia Virralta suorat sanat syntyvyyskeskustelusta15.9.2025 13:28:53 EEST | Tiedote
SDP:n Elisa Gebhard vaati jättämässään toimenpidealoitteessa, että munasolujen pakastamisen pitäisi olla jatkossa maksutonta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo puolueensa tukevan Gebhardin aloitetta sekä vaativan muita lisäpanostuksia, joilla voitaisiin tukea itsellisten vanhempien perheellistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme