Auringon aktiivisuus vaikuttaa tarkkaan paikannukseen
12.6.2023 08:49:25 EEST | Maanmittauslaitos | Tiedote
Auringon aktiivisuus vaihtelee 11 vuoden sykleissä. Aktiivisuudella on vaikutuksia muun muassa satelliittien toimintaan ja satelliittipaikannukseen. On arvioitu, että tässä syklissä aurinko on aktiivisimmillaan ensi vuoden alussa. Maanmittauslaitos varautuu lähestyvän aktiivisuushuipun vaikutuksiin.

Auringon ollessa aktiivinen roihupurkaukset ja massapurkaukset lisääntyvät. Tällöin auringosta lähtee suuria määriä varautuneita hiukkasia. Purkausten osuessa maahan, ne voivat aiheuttaa merkittäviä vaikeuksia esimerkiksi radioliikenteeseen, satelliitteihin, sähköverkkoihin ja satelliittipaikannukseen. Voimakkaan purkauksen tuttu merkki on revontulien näkyminen Etelä-Suomessa saakka.
Maanmittauslaitokselle satelliittipaikannuksen toimivuudella on suuri merkitys, koska suuri osa toimitus- ja kartoitustöistä tehdään käyttäen tarkkaa satelliittipaikannusta.
– Auringosta purkautuneet varautuneet hiukkaset vaikuttavat ionosfäärissä eli ilmakehän ylimmässä osassa siten, että satelliitista lähetettävä paikannusignaali vääristyy. Tällöin käyttäjän laite ei pysty seuraamaan signaalia luotettavasti. Tämä voi johtaa huonompaan paikannustarkkuuteen, tai jopa siihen, että laite ei voi paikantaa lainkaan, kertoo johtava asiantuntija Topi Rikkinen Maanmittauslaitokselta.
Loppusyksystä alkaen alkuvuoteen saakka on odotettavissa aikoja, jolloin tarkkojen sijaintiratkaisujen saaminen ja niiden luotettavuus voi heikentyä myös keskellä päivää. Tämä voi vaikuttaa esimerkiksi tarkkaa paikannusta hyödyntävien koneohjausjärjestelmien toimintaan.
Keinoja varautumiseen useita
Edellinen auringon aktiivisuushuippu koettiin vuosina 2013–2015. Kuluneiden vuosien aikana satelliittipaikannusjärjestelmät ja -laitteet ovat kehittyneet huimasti, mikä voi auttaa auringon aiheuttamiin ongelmiin. Kaikissa globaaleissa järjestelmissä on käytössä kolme taajuutta, mikä mahdollistaa paremman ionosfäärin mallintamisen niin laitteessa kuin paikannuspalveluissa. Parempaa mallintamista tukee myös paikannuspalveluiden käyttämien tukiasemien kasvanut määrä.
– Tarkkaa paikannusta käyttävä pystyy varautumaan esimerkiksi tarkistamalla avaruussään sitä kuvaavista palvelusta ja arvioimaan mittausten luotettavuutta. Mahdollisuuksien mukaan mittauksia kannattaa myös toistaa, jotta saa paremman varmuuden siitä, että mitattu sijainti on varmasti oikea, vinkkaa Rikkinen.
Paikannuksen luotettavuutta tutkitaan
Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus (FGI) tutkii parhaillaan sitä, millaista tilannekuvatietoa satelliittipaikannuksen luotettavuudesta on saatavilla ja voidaan tuottaa. Ionosfäärin tilan mallintamisessa hyödynnetään koneoppimismenetelmiä.
– Koneoppimismallimme pyrkii yhdistämään kaksi eri arviota ionosfäärin vaikutuksesta, jotta saadaan tarkempi, koko Suomen kattava malli. Tulokset vaikuttavat lupaavilta ja tulevaisuuden kehittämistyö näyttää, miten tarkkaan ennusteeseen pääsemme. Jos onnistumme, voidaan menetelmää myöhemmin hyödyntää GNSS-Finland tilannekuvapalvelussa ja tarjota tarkempaa paikannuspalvelua, kertoo vanhempi tutkija Mika Saajasto.
– Satelliittipaikannuksen luotettavuuteen tehtävä tutkimus on yhteiskunnan toiminnan kannalta olennaista, sillä esimerkiksi teleoperaattorit ja sähköverkot tarvitsevat tarkkaa GNSS-aikatietoa, jotta eri järjestelmät voivat toimia tehokkaasti, Saajasto jatkaa.
Lisätietoja:
Suomen avaruussäästä lisätietoa:
https://www.ilmatieteenlaitos.fi/revontulet-ja-avaruussaa
Ruotsin ja Norjan mittalaitosten avaruussäätä esittävät palvelut:
Yhteyshenkilöt
Johtava asiantuntija Marko Ollikainen, 040 779 3726, etunimi.sukunimi@maanmittauslaitos.fi
Vanhempi tutkija Mika Saajasto, 046 923 7174, etunimi.sukunimi@maanmittauslaitos.fi
Kuvat

Teemme maanmittaustoimituksia, ylläpidämme kiinteistöjen ja osakehuoneistojen tietoja, huolehdimme omistusoikeuksien rekisteröinneistä ja kiinnityksistä, tuotamme kartta-aineistoja sekä teemme paikkatietoalan tutkimusta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maanmittauslaitos
Drömmer du om att köpa en sommarstuga? Kom ihåg dessa saker17.4.2026 07:21:36 EEST | Pressmeddelande
Har du hittat sommarstugan du drömmer om? Nu är det en bra tidpunkt att klargöra några grundläggande saker om din stuga. Vet du var gränserna för stugtomten går? Sträcker sig tomten ända till strandlinjen eller finns det tillandning vid stranden? Är vägrätterna i ordning? Kontrollera de viktigaste punkterna om köp och ägande av stuga från Lantmäteriverkets checklista.
Haaveena mökkikaupat? Muista nämä asiat17.4.2026 07:11:35 EEST | Tiedote
Oletko löytänyt unelmiesi kesämökin? Nyt on hyvä hetki selvittää muutama perusasia mökistäsi. Tiedätkö, missä kulkevat mökkitontin rajat? Ulottuuko tontti rantaviivaan asti vai onko rannassa vesijättöä? Ovatko tieoikeudet kunnossa? Tarkista tärkeimmät mökkikauppoihin ja mökin omistamiseen liittyvät asiat Maanmittauslaitoksen muistilistasta.
Miljardiluokan paikkatietomarkkinat odottavat – Suomi ja Eurooppa voivat näyttää tietä, mutta data pitää saada toimimaan yhteen8.4.2026 19:45:35 EEST | Tiedote
Maanmittauslaitoksen tutkijoiden tuoreen tiedeartikkelin mukaan eri paikkatietoaineistot eivät toimi yhteen, mikä jarruttaa Suomea ja Eurooppaa hyödyntämästä paikkatietoja tehokkaasti. Tarvetta yhteen toimimiselle kuitenkin on, sillä arvion mukaan paikkatietomarkkinoiden rahallinen arvo kaksikertaistuu pian lähes 1,2 tuhanteen miljardiin euroon globaalisti.
Taloyhtiöiden hallinnollisten tietojen ilmoittaminen huoneistotietojärjestelmään vähentää yhtiöiden talousriskejä8.4.2026 08:29:07 EEST | Tiedote
Huoneistotietojärjestelmä voi vähentää taloyhtiöiden riskiä ajautua konkurssiin. Taloyhtiöiden ilmoitusvelvollisuus Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään toi taloyhtiöiden vastuulle entistä tarkemman ja säännöllisemmän raportoinnin. Huoneistotietojärjestelmä on perusta luotettavalle asumistiedolle ja digitaalisen omaisuudenhallinnan kehittämiselle Suomessa.
Robottiautot selvisivät Lapin talvitestistä - älyliikenne pohjolassa otti edistysaskeleen26.3.2026 06:50:00 EET | Tiedote
Robottiautot selvisivät Lapin talven kovissa keleissä. Tutkijat Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:stä, Teknologian tutkimuskeskus VTT:stä ja Lapin ammattikorkeakoulusta testasivat useita teknologisia ratkaisuja, kuten liukkauden tunnistusta konenäöllä ja auton tarkkaa paikannusta ilman satelliittipaikannuksen mahdollisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme