Scanfil aloittaa valmistamaan Vodafonen Asset Solar tracker -laitteita

Scanfil Oyj Lehdistötiedote 8.6.2023 klo 9.00
Scanfil aloittaa valmistamaan Vodafonen Asset Solar tracker -laitteita
Scanfil ja grandcentrix ovat sopineet Vodafonen Asset Solar -seurantalaiteiden tuotannosta ja edelleen kehityksestä. grandcentrix on innovatiivinen saksalainen IoT-yritys, joka on kuulunut osaksi Vodafonea vuodesta 2020.
Vodafonen Asset Solar on aurinkoenergialla toimiva seurantalaite. Se mahdollistaa yksinkertaisen ja kustannustehokkaan tavaroiden seurannan ja toiminnan optimoinnin logistiikassa, tuotannossa ja toimitusketjussa.
”Integroidun aurinkomoduulin ja kestävän akun ansiosta seurantalaite on huoltovapaa ja laitteen on arvioitu saavuttavan yli 8 vuoden käyttöiän. Lisäksi Vodafone-palvelu tarjoaa asiakkaalle kokonaisvaltaisen seurantaratkaisun, joka pitää sisällään kansainväliset tietoyhteydet, tukipalvelut ja IoT-seuranta-alustan tavaroiden hallintaa varten”, kertoo Sebastian Boll, joka työskentelee grandcentrixillä Asset Solar trackerin tuotepäällikkönä.
Asset Solar on alun perin suunniteltu laivakonttien seurantaan. ”Asset Solaria on testattu paljon erittäin haastavissa tomintaympäristöissä, jotta se toimisi luotettavasti ankarissakin olosuhteissa avomerellä. Asset Solarin ominaisuuksista johtuen sitä voidaan käyttää myös minkä tahansa muun sähköistetyn tai sähköistämättömän kohteen seurantaan. Edullisen ostohinnan ansiosta seurantalaite soveltuu yksinkertaisten laitteiden, kuten perävaunujen, generaattoreiden, työkalujen, laivakonttien tai kollien seurantaan”, Sebastian jatkaa.
Scanfil valmistaa Asset Solar seurantalaitteita Suzhountehtaallaan. ”Olemme innoissamme yhteistyöstä Asset Solar -seurantalaitteiden valmistuksessa. Yhteistyömme grandcentrixin kanssa on toiminut kokoajan saumattomasti ja olemme ylpeitä saadessamme olla mukana digitalisoimassa tavaroiden seurantaa”, toteaa Scanfilin Global Sales Manager Andreas Bohner.
Lisätietoa: https://grandcentrix.net/en/products/asset-solar/
Lisätiedot:
Andreas Bohner
Global Sales Manager, Scanfil Oyj
Puh. +49 172 296 3130
andreas.bohner@scanfil.com
Philipp Buhl
Head of Marketing & Channel Management, grandcentrix
Puh.+49 172 860 4900
philipp.buhl@grandcentrix.net
Sebastian Boll
Product Manager Asset Tracker, grandcentrix
sebastian.boll@grandcentrix.net
Scanfil lyhyesti
Scanfil Oyj on kansainvälinen elektroniikkateollisuuden valmistuskumppani ja järjestelmätoimittaja, jolla on yli 45 vuoden kokemus vaativasta sopimusvalmistustoiminnasta. Scanfil tarjoaa asiakkaiden käyttöön laajan palvelukokonaisuuden, joka ulottuu tuotesuunnittelusta tuotteen valmistukseen, materiaalien hallintaan sekä logistisiin ratkaisuihin. Vertikaalisesti integroitu tuotanto ja kokonaisvaltainen toimitusketju luovat pohjan Scanfilin kilpailuvalteille: nopeudelle, joustavuudelle ja luotettavuudelle. Lue lisää: www.scanfil.com
grandcentrix lyhyesti
grandcentrix on yksi johtavista Esineiden internetin (IoT) ja älykkäiden tuotteiden järjestelmäintegraattoreista. grandcentrix tarjoaa yli 200 asiantuntijan kanssa täydellisen valikoiman palveluita elektroniikasta ja sulautettujen ohjelmistojen kehittämisestä, sertifioinneista, IoT-tuotteiden valmistuksesta, sovellusten ja taustajärjestelmien kehityksestä, liitettävyydestä, turvallisuudesta, analytiikan ja IoT-alustojen käyttöön yhdestä lähteestä. Vuodesta 2020 lähtien grandcentrix on ollut Vodafone Saksan 100 % omistama tytäryhtiö. grandcentrix vastaa yksittäisten Vodafone-asiakkaiden IoT-projektien toteuttamisesta Vodafone-konsernissa, ja toisaalta, grandcentrix on yksi neljästä erikoistuneesta tuotetalosta, jotka kehittävät ja tarjoavat IoT-tuotteita ja kokonaisratkaisuja globaalille Vodafonelle.
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Scanfil Oyj
Scanfil och Etteplan fördjupar sitt strategiska partnerskap till produktionstester2.7.2025 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Scanfil och Etteplan har ingått ett serviceavtal för att förstärka sitt partnerskap inom produktionstestutveckling. Etteplan kommer att stötta Scanfil i utvecklingen av Odins testplattform och de planerar erbjuda gemensamma testprojekt till kunder. Detta strategiska samarbete förväntas sänka kunders investeringskostnader och påskynda tiden till marknad.
Scanfil ja Etteplan syventävät strategista kumppanuuttaan tuotannon testaukseen2.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Scanfil ja Etteplan laajentavat strategista kumppanuuttaan tuotannon testausjärjestelmäkehityksessä uudella palvelusopimuksella. Etteplan tukee Scanfilia Odin-testialustan kehittämisessä, ja yritykset suunnittelevat tarjoavansa asiakkailleen yhteisiä testisovellusprojekteja. Strategisen yhteistyön odotetaan alentavan asiakkaiden investointikustannuksia ja nopeuttavan markkinoille pääsyä.
Scanfil and Etteplan deepen their strategic partnership into production testing2.7.2025 09:00:00 EEST | Press release
Scanfil and Etteplan expand their strategic partnership in production testing with a new service agreement. Etteplan supports Scanfil in the development of the Odin test platform, and the companies plan to provide customers with joint test application projects. This strategic cooperation is expected to lower customers' investment costs and accelerate market access.
Scanfil stärker sin kundportfölj inom Medtech & Life Science genom att underteckna avtal med Liquid Instruments26.6.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Scanfil har tecknat ett avtal om outsourcing med Liquid Instruments, vilket stärker Medtech & Life Sciences kundportfölj. Avtalet om outsourcing stöder produktionen av Liquid Instruments Moku-lösning i Australien. Produktionen kommer att äga rum på Scanfil's Melbourne fabrik, stärka inhemska leveranskedjor och expandera verksamheten i Australien. Strategiskt partnerskap förbättrar produktions- och försörjningskedjans styrning.
Scanfil vahvistaa Medtech & Life Science -asiakasportfoliotaan solmimalla yhteistyösopimuksen Liquid Instrumentsin kanssa26.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Scanfil solmi yhteistyösopimuksen Liquid Instrumentsin kanssa ja vahvistaa Medtech & Life Science -asiakasportfoliotaan. Ulkoistussopimus tukee Liquid Instrumentsin Moku-ratkaisun tuotantoa Australiassa. Tuotanto tapahtuu Scanfilin Melbournen tehtaalla, mikä vahvistaa maan sisäisiä toimitusketjuja ja laajentaa toimintaa Australiassa. Strateginen kumppanuus tehostaa tuotantoa ja toimitusketjun hallintaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme