Äänestysprosentti 58,6 % Vihreiden puheenjohtajavaalissa
8.6.2023 14:31:50 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Ääniä annettiin yhteensä 4731 kappaletta, kun äänioikeutettuja oli yhteensä 8 079.
– Jäsenvaali sujui hyvässä järjestyksessä ja äänestysprosentti nousi hyvään lukemaan. Molemmat puheenjohtajaehdokkaat ovat tehneet upeat kampanjat ja onnistuneet käymään Vihreiden tulevaisuudesta keskustelua, joka on vedonnut jäseniin. Kumpi tahansa puheenjohtajaksi valitaan, tulee tällä olemaan vahva valtakirja jäsenistöltä. Vihreillä on jo pitkä perinne jäsenistön suorasta osallistumisesta puheenjohtajavalintaan, kommentoi puoluesihteeri Veli Liikanen.
Jäsenäänestys puheenjohtajasta on muodollisesti neuvoa-antava. Jäsenäänestyksen tulosta pidetään kuitenkin puoluekokousta poliittisesti sitovana. Edellytys tälle on, että yli puolet äänioikeutetuista on käyttänyt ääntään. Tämä kynnys ylittyi jo tiistaina 6.6.
Jäsenäänestyksen tulos lasketaan puoluekokouksen alkamiseen mennessä. Tulos julkistetaan puoluekokouksessa Seinäjoella lauantaina 10.6. kello 12.40, jolloin puheenjohtaja virallisesti valitaan.
Yhteyshenkilöt
Veli LiikanenPuoluesihteeriVihreät De Gröna
Puh:041 549 3338Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hopsu: Hallitus loi tukiloukun, joka pakottaa opiskelijan köyhyyteen tai luopumaan opinnoista30.1.2026 17:08:01 EET | Tiedote
Helmikuun alussa voimaan tuleva toimeentulotukiuudistus luo tukiloukun, jossa opiskelijaa rangaistaan työn puutteesta. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsun mukaan hallitus on rakentanut järjestelmän, joka voi pakottaa opiskelijan elämään murto-osalla toimeentulotuesta tai luopumaan opinnoistaan. Hopsu vaatii hallitusta korjaamaan tilanteen pikaisesti.
Fatim Diarra vaatii muutosta lähisuhdeväkivaltarikosten tutkintaan: “On pakko herätä siihen, että jokin tässä systeemissä on pielessä”30.1.2026 15:14:01 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja Vihreiden Naisten tuore puheenjohtaja Fatim Diarra tukee kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovisen lähestymiskieltoihin liittyvää esitystä ja vaatii, että lähisuhdeväkivaltatapauksissa esitutkinta on jatkossa suoritettava kiireellisenä.
Vihreät esittää ammatillisen koulutuksen nostamista takaisin arvoonsa30.1.2026 12:09:16 EET | Tiedote
Ammatillinen koulutus on työelämäosaamisen, osallisuuden ja jatko-opintojen peruskivi. Nykyinen hallitus ei kuitenkaan ymmärrä amiksen arvoa. Vihreät esittää ammattiosaamisen päivänä 30.1. kuntouttavan ammatillisen kokeilun käynnistämistä, lähiopetuksen lisäämistä sekä työrauhaa ammatillisen koulutuksen opettajille.
Vihreiden Virta vetoaa: “Petteri Orpo, älä anna hakata Suomen arvokkaimpia metsiä”30.1.2026 11:17:20 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kommentoi Ylen tänään perjantaina julkaisemia tietoja valtion omistaman Metsähallituksen hakkuusuunnitelmista, joiden mukaan yli 70 arvokasta luontokohdetta uhkaa tulla tuhotuksi. Virta vetoaa pääministeri Orpoon, jotta hakkuut voitaisiin estää ja valtion vanhat metsät pysyvästi suojella.
Vihreiden Jenni Pitko: Hallitus tiesi leikkausten seuraukset ja antoi asunnottomuuden kasvaa29.1.2026 12:25:06 EET | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi, että asunnottomuus nousi viime vuonna toista vuotta peräkkäin Valtion tukeman asuntorakentamisen keskuksen (Varke) tuoreen selvityksen mukaan. Vihreiden varapuheenjohtajan ja kansanedustaja Jenni Pitkon mukaan kehitys osuu yksiin hallituksen asumisen ja sosiaaliturvan leikkausten kanssa ja uhkaa kääntää pitkään jatkuneen myönteisen kehityksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme