Lasten löytöretkiviikolla tarjolla monenlaista ohjelmaa lapsiperheille
Vuodesta 2000 järjestetty Lasten löytöretkiviikko levittäytyy jälleen
ympäri Kangasalaa. Tarjolla on mm. muskarikonsertti, nukketeatteria ja
sirkusesitys. Tänä vuonna tapahtuma järjestetään 26.6. – 2.7.

Eri puolilla maailmaa kiertänyt sirkustaiteilija Simon Llewellyn tuo We are
the champions -esityksensä Kangasalan torille ke 28.6. Show on sekoitus
koreografioituja sirkustaitonumeroita ja jalkapallojongleerausta. Kimmo
Pyykkö-museossa järjestetään pe 30.6. Petra ja Pekko Käpin Soiva sylimuskarikonsertti.
Kangasalan kesäteatterilla Pikkuteatterin 7-13 -
vuotiaiden lasten ryhmä esittää Pinokkio-näytelmän 30.6.-2.7. Carlo
Collodin satuklassikkoon pohjaavan teoksen ovat ohjanneet Tanja ja
Lumi Tomminen. Lastenmaatila Pikkupihalla Raudanmaalla on
löytöretkiviikolle tehty erilaisia maaseutu- ja eläinrasteja, joita voi
suorittaa eläinten tapaamisen lomassa. Nukketeatteri Hupilaisen
näytelmät Lumottu metsämökki ja Hiirestä on moneksi esitetään Lasten
löytöretkiviikon aikana teatteritalo Parvulassa. Lastentalo Tähtirannan
tapahtumassa pääsee tutustumaan eläimiin, leikkimään pihaleikkejä,
rakentamaan ja uittamaan puuveneitä, ajamaan pikkutraktoreilla,
puhaltelemaan saippuakuplia ja nauttimaan vanhan talon ja pihapiirin
tunnelmasta. Poledance Piagrina järjestää lapsille suunnatun ilmaakrobatiakurssin
ti 27.6. ja ke 28.6. Lisäksi Laaksolan Ratsutila järjestää
ponipäivän, Taito Pirkanmaa käsityöpajan, Kangasalan Karjalaseura
lasten piirakkapäivän, Kotiseutumuseo etsimisleikin ja pääkirjaston
liemipajassa voi valmistaa oman taikajuoman.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kangasalan kaupunki, kulttuuripalvelut, kulttuurituottaja Leo
Van Aerschot, p. 040 610 9492, leo.van.aerschot@kangasala.fi
Kuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Heli Valkama: “Joku suunnitteli kasvattavansa jotain” Taidetila Terrassa 24.7.–27.8.20253.7.2025 09:48:24 EEST | Tiedote
Kangasalan pääkirjaston Taidetila Terrassa avautuu 24. heinäkuuta kuvataiteilija Heli Valkaman näyttely “Joku suunnitteli kasvattavansa jotain”. Näyttely on avoinna 27. elokuuta asti, ja se kutsuu katsojan pohtimaan vuorovaikutusta ja materiaalisuutta taidegrafiikan ja installaation keinoin
Sahalahdella tehdään yhteisötaidetta – teos julkistetaan 10.7.26.6.2025 09:42:42 EEST | Tiedote
Sahalahden Höllinkodon asukkaat ovat päässeet tekemään yhteisötaidetta kangasalalaisen kuvataiteilija Mari Hillon johdolla. Niittykukkia-yhteisötaideteos julkistetaan torstaina 10. heinäkuuta Höllinkodon pihapiirissä klo 13.30. Tilaisuus on kaikille avoin, ja se järjestetään osana Kangasalan kulttuuriviikkoa.
Uusi 3D-kaupunkimallin karttapalvelu avattu Kangasalla – teematoiminnot ja visualisointi uudelle tasolle25.6.2025 17:21:48 EEST | Tiedote
Kangasalan kaupunki on julkaissut uuden erillisen 3D-kaupunkimallin karttapalvelun, joka tarjoaa entistä laajemmat toiminnot ja valmiiksi kootut teemat todellisen kaupunkiympäristön digitaalisen kaksosen tarkasteluun.
Emmi Tavela: Kaikki kuvat katoavat, osa 2, 3.7.–30.7.202513.6.2025 09:29:46 EEST | Tiedote
Sahalahden museomakasiinilla avautuu 3.7. kuvataiteilija Emmi Tavelan näyttely “Kaikki kuvat katoavat, osa 2”. Näyttely on avoinna 30.7. asti.
Lasten löytöretkiviikko kutsuu seikkailuun Kangasalle 23.–29.6.202512.6.2025 14:16:28 EEST | Tiedote
Kangasalla vietetään jälleen odotettua Lasten löytöretkiviikkoa maanantaista sunnuntaihin 23.–29.6.2025. Luvassa on monipuolista tekemistä ja elämyksellisiä tapahtumia eri puolilla kaupunkia – luvassa on sirkusta, elämyksiä luonnossa, kulttuuria, taidetta ja festaritunnelmaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme