Hyvinkään kaupunki

Hyvinkäällä viikonvaihteessa huikea määrä festivaali- ja tapahtumayleisöä

Jaa
Hyvinkäällä järjestettiin viikonloppuna lukuisia tapahtumia eri puolilla kaupunkia. Näistä Nelonen Media Liven järjestämä Rockfest keräsi liki 50 000 kävijää ja Hypecon ennätysyleisönsä, 8500 kävijää.
Kuvaaja Teemu Heikkilä. Kuvassa lentokentän alue.
Kuvaaja Teemu Heikkilä. Kuvassa lentokentän alue.

Suomen suurin rockfestivaali Rockfest keräsi yleisöä kolmen festivaalipäivän aikana yhteensä lähes 50 000. Jättitapahtuma järjestettiin lentokentällä torstaista lauantaihin. Myös kirjastoaukio ja kauppatori täyttyivät vierailijoista ja kaupunkilaisista. Festarikadun varrella oli komea määrä ihmisiä, myyntipisteitä, livemusiikkia ja festaritunnelmaa.

Hyvinkääläinen anime- ja pelitapahtuma Hypecon keräsi kahden päivän aikana kaikkien aikojen ennätysyleisönsä, 8500 kävijää. Ikärajattomaan ja maksuttomaan tapahtumaan saapui nuoria ympäri Suomen, ja monet nuorista osallistuivat tapahtumaan sekä lauantaina että sunnuntaina. Hypecon levittäytyi kaupungintalolle, Takomoon ja Hyvinkääsaliin.

Hyvinkään kaupunki kiittää lämpimästi kaikkia kaupunkilaisia, vierailijoita, yhdistyksiä, tapahtumajärjestäjiä ja yhteistyökumppaneita!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuvaaja Teemu Heikkilä. Kuvassa lentokentän alue.
Kuvaaja Teemu Heikkilä. Kuvassa lentokentän alue.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Hyvinkään kaupunki
Hyvinkään kaupunki
Kankurinkatu 4-6
05800 Hyvinkää

019 459 11https://www.hyvinkaa.fi

Hyvinkää on Uudenmaan viidenneksi suurin, lähes 47 000 asukkaan elinvoimainen elämyskaupunki. Kaupunkimme tarjoaa asukkailleen ja vierailijoilleen monipuoliset palvelut ja mahdollisuudet kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hyvinkään kaupunki

Hyvinkää kutsuu: Middle ITE vol2 -näyttely avautuu kesällä 202524.4.2025 08:08:57 EEST | Tiedote

Hyvinkään idyllisessä Kaukasten kylässä sijaitseva Middle of Nowhere ITE-taidepuisto avaa uuden näyttelynsä Middle ITE vol2 kesällä 2025. Näyttely esittelee 29 itseoppineen taiteilijan lähes sata omaperäistä ja kekseliästä teosta, jotka on valmistettu puusta, kivestä, metallista ja kierrätysmateriaaleista. Näyttely rakentuu entisen kauppapuutarhan raunioille ja sitä ympäröivään metsään, tarjoten kävijöille ainutlaatuisen taide-elämyksen luonnon keskellä. Näyttely on avoinna 25.6.–7.9.2025 keskiviikosta sunnuntaihin. Vuoden 2024 avauskesä saavutti 5000 vierailijaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye