SDP:n Paula Werning: Hallitukselta luvassa uusi ”kuristusmalli” pienituloisille ja työttömille
Kansanedustaja Paula Werning (sd.) pitää käsittämättömänä porvareiden halua kurjistaa pienituloisten ja työttömien elämää entisestään.

Ansiosidonnaisen työttömyysturvan työssäoloehto pitenee 12 kuukauteen. Hallitus lupailee tällä toimella ratkaista tavoitteen saada 100 000 uutta työllistä. Lisäksi työssäoloehtoa ei jatkossa karttuisi palkkatuetusta työstä. Samalla on tarkoitus ottaa käyttöön työssäoloehdon euroistaminen. Sillä tarkoitetaan, että päivärahan saaminen sidotaan tehtyjen työtuntien määrän sijaan ansaittuun palkkaan.
- Ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan kaavaillaan porrastusta. Tämä tarkoittaa sitä, että kahdeksan työttömyysviikon eli jo noin kahden kuukauden jälkeen etuuden taso laskisi 80 prosentin tasolle alkuperäisestä. Seuraava leikkaus tapahtuisi 34 viikon jälkeen, jolloin tuki laskisi 75 prosentin tasolle alkuperäisestä. Samalla omavastuupäivien määrää kasvatetaan nykyisestä viidestä seitsemään, Werning sanoo.
Työttömyysturvassa on lisäksi luvassa suojaosien poisto. Työttömiä kannustetaan kokopäivätyöhön poistamalla työttömyysturvan suojaosat ja uudistuksen vaikutuksia seurataan, ohjelmassa todetaan. Hallitus on lisäksi asettanut tavoitteeksi selvittää hallituskauden puoliväliin mennessä ”universaalin ansiosidonnaisen mallin ja työttömyysturvan keston lineaarimallin suhteessa työssäoloehtoon”.
- Näillä toimilla tarkoitetaan sitä, että kansalaisten työttömyysturvaan kosketaan kovalla kädellä, vaikka ne on verhottu joksikin aivan muuksi, Werning listaa.
Työmarkkinatuki on myös leikkurin alla. Työttömille tullaan turvaamaan laaja alkukartoitus ja sen jälkeen heidän on ”vastaanotettava yksilöllisiä ja työllistymistä edistäviä palveluita velvoitteineen”.
- Etuuden lähtökohdaksi on asetettu velvollisuus osallistua työllistymistä, kotoutumista ja sosiaalista integraatiota lisääviin palveluihin. Haiskahtaa Sipilän hallituksen aikaan saamaa aktiivimallia. Muistutuksena, että silloinkin kokoomus ja perussuomalaiset istuivat tämän päätöksen päällä, Werning huomauttaa.
Muitakin toimia on tulossa pienituloisten ja työttömien elämän vaikeuttamiseksi.
- Nämä toimet tulevat johtamaan monen elintason laskuun yhä enemmän ja näin ollen ostovoiman kutistumiseen. Elinkustannukset ovat nousseet huimasti ruoka- ja sähkömenojen takia. Ei vaikuta hyvältä ja voi koskettaa myös rankasti keskituloisia. Olen todellakin huolissani ihmisten pärjäämisestä, Werning kiteyttää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen Münchenin turvallisuuskonferenssin Leaders Meeting-tapahtumaan Washingtoniin5.5.2025 09:24:34 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen matkustaa Washingtoniin 4.– 7. toukokuuta osallistuakseen Münchenin turvallisuuskonferenssin järjestämään Munich Leaders Meeting –tapahtumaan (MLM).
SDP:n Joona Räsänen: Kokoomus myöntää, että hallituksen veroalesta jää opettajalle käteen vain 5€ kuukaudessa3.5.2025 12:30:22 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen myönsi lähettämässään tiedotteessa, että hallituksen puoliväliriihessä päättämistä veronkevennyksistä jää esimerkiksi 4 000 euroa kuukaudessa ansaitsevalle liittoon kuuluvalle opettajalle vain viisi euroa kuussa enemmän käteen. Samaan aikaan ministerin tuloluokassa veronalennus on kuukausittain lähes 100-kertainen.
Kansanedustaja Paula Werning: Pelastusalan koulutus kriisissä – päällikkökoulutuksen jatkuvuus uhattuna2.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Paula Werning (sd.) ilmaisee vakavan huolensa Pelastusopiston yt-neuvotteluista ja säästöpaineista, joista Savon Sanomat uutisoi 29.4. Pelastusopisto on jo joutunut vähentämään keskeisiä koulutuksia, kuten vesisukellus- ja alipäällystökoulutuksen. Nyt leikkaukset kohdistuvat opettajakuntaan, mikä uhkaa entisestään opetuksen laatua ja käytännönläheisyyttä.
SDP:n Helena Marttilan vappupuhe1.5.2025 14:11:40 EEST | Tiedote
Arvoisa vappujuhlaväki, Mitä synkemmät ajat, sitä enemmän tarvitsemme elämäämme riemua.Mitä enemmän on kurjuutta, sitä enemmän tarvitsemme taistelutahtoa. Minulle vappu on kevään, riemun ja yhteisen taiston juhla - työväen ja valon päivä. Talvi on jälleen takana, elämä edessä, riemu kodeissa ja kaduilla. Lisääntyvä valo saa aikaan elämää ja luo uskoa, että valo on aina pimeyttä vahvempi ja toivo pelkoa suurempi. Suomalaiset äänestivät huhtikuun kunta- ja aluevaaleissa muutoksen puolesta. Orpon hallituksen eriarvoistava politiikka sai äänestäjiltä selvän tuomion ja SDP historiallisen suuren tuplavoiton. Meillä ei ollut suurinta vaalikassaa, mutta jotakin kultaakin arvokkaampaa: joukkovoima. Kansanliikkeenä voimamme on ihmisissä, meissä aateveljissä ja -siskoissa ja kaikissa heissä, jotka laittoivat itsensä likoon ja käyttivät aikaansa vaalityöhön. Demarinaisten puheenjohtajana iloitsen, että SDP:n vaalivoiton myötä tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden ääni tulee kuulumaan entistä vahvempana
Tytti Tuppuraisen vappupuhe1.5.2025 13:40:00 EEST | Tiedote
Tuppurainen puhui Imatralla ja Lappeenrannassa 1.5.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme