Useilla hyvinvointialueilla on petrattavaa lastensuojelun järjestämisessä - palvelujen organisoiminen on vielä monin paikoin kesken
Lastensuojelun järjestämisen indikaattorit ovat heikentyneet viime syksyyn verrattuna lähes kaikilla hyvinvointialueilla. Vain Etelä-Karjalassa, Kymenlaaksossa ja Helsingissä lastensuojelun järjestämisen indikaattorit olivat täysin tai lähes täysin lain mukaiset. On kuitenkin huomattava, että näillä mainituilla alueilla palveluiden järjestämisessä ei tapahtunut juurikaan muutosta vuodenvaihteessa.
Monilla muilla alueilla palvelujen organisoiminen ja uusien toimintatapojen opettelu ovat edelleen kesken.
”Hyvinvointialueelle siirtyminen on saattanut johtaa työtehtävien pirstaloitumiseen. Tiimien rakenne on muuttunut, ja osalla työntekijöistä työtehtävien hoitaminen vaatii pitkiä työmatkoja”, kuvaa kehittämispäällikkö Laura Yliruka alueilta tullutta palautetta.
Työn tekemisen tavat ja työssä jaksaminen kehittämisen kohteina
Palvelujen kehittämistä hyvinvointialueilla vaikeuttaa myös se, ettei virkoihin ole hakijoita. Päteviä sijaisia ei ole tarjolla sijaisuuksiin, ja henkilöstön tiheä vaihtuvuus kuormittaa tiimejä.
”Henkilöstövaje vaikuttaa kasvukeskuksista haja-asutusalueille”, Yliruka kertoo.
”Yhtenäinen viesti sekä johdolta että työntekijöiltä on, että työn mielekkyyttä ja pitovoimaa parantaa se, että palveluprosessit saadaan asiakkaiden kannalta toimivimmiksi. Asiakkaiden kokemukset halutaan näkyviin ja pohjaksi kehittämiselle. Alueilta kuuluu myös lupaavia viestejä. Työprosesseja kehitetään ja työssäjaksamista parannetaan", Yliruka summaa.
Hyvinvointialueiden suoriutumista on vielä varhaista arvioida
THL:n asiantuntijat huomauttavat, että hyvinvointialueiden onnistumista on vielä liian aikaista arvioida.
”Ensimmäiset luvut eivät ehkä ole toivotun kaltaisia, mutta on kuitenkin epärealistista olettaa, että hyvinvointialueiden potentiaali olisi toteutunut heti ensimmäisen kolmen kuukauden aikana,” toteaa erityisasiantuntija Martta Forsell.
”Vuodenvaihteen muutokset ovat näkyneet talvella lisätöinä ja hidasteina. Yhteisiä, tehokkaampia käytäntöjä vasta harjoitellaan”, Forsell kuvaa aluilta kuultua palautetta.
Vuodenvaihteen jälkeen esimerkiksi alueiden tilastointikäytännöissä on monenlaisia epävarmuustekijöitä, kun osa tietojärjestelmistä on vaihtunut.
”Uusilla hyvinvointialueilla on vielä opettelua siinä, miten moninaisista järjestelmistä saadaan haettua oikeelliset tiedot. Osa tiedoista on alueiden itsensäkin mielestä virheellisiä, mutta alueilla ei vielä ole mahdollisuutta antaa luetettavampia tietoja”, Forsell kertoo.
Lisätiedot
Lastensuojelun sosiaalityön henkilöstömitoitus huhtikuussa 2023
Lastensuojelun käsittelyajat 1.10.2022–31.3.2023
Martta Forsell
erityisasiantuntija
puh. 029 524 7974
etunimi.sukunimi@thl.fi
Laura Yliruka
kehittämispäällikkö
puh. 029 524 7982
etunimi.sukunimi@thl.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on asiantuntija- ja tutkimuslaitos. Tuotamme tietoa, työkaluja ja ratkaisuja terveys- ja hyvinvointialan päätöksenteon ja toiminnan tueksi. Teemme kansainvälisesti ja kansallisesti arvokasta tutkimusta ja sovellamme sitä suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuuden rakentamiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL
Kouluterveyskysely 2025: Lapset ja nuoret tarvitsevat aikuisten tukea terveellisiin elintapoihin – yhä useampi voi puhua asioistaan vanhempiensa kanssa17.9.2025 00:00:00 EEST | Tiedote
Kouluterveyskyselyn 2025 tuoreiden tulosten mukaan suurin osa lapsista ja nuorista voi keskustella asioistaan vanhempiensa kanssa usein tai melko usein. Terveyttä edistäviin elintapoihin tarvitaan aikuisten tukea, sillä vain pieni osa lapsista ja nuorista sekä syö aamupalan että liikkuu ja nukkuu riittävästi. Alkoholinkäyttö ja tupakointi ovat entisestään vähentyneet, mutta nikotiinipussien käyttö on lisääntynyt merkittävästi.
THL viikolla 38/202511.9.2025 15:02:21 EEST | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mediakalenteri ilmestyy joka torstai. Siihen kootaan aina seuraavan viikon infot, tiedotteet, keskeiset tapahtumat, julkaisut ja muita valikoituja ajankohtaisia asioita. Tiedot pohjautuvat torstain 11.9. tilanteeseen, ja niihin voi tulla muutoksia. Tarkemmat tiedot THL:n tapahtumista ja webinaareista tapahtumakalenterissa. https://www.thl.fi/fi/ajankohtaista/tapahtumat/tapahtumakalenteri THL:n viestintä palvelee mediaa arkisin klo 9–16, puh. 029 524 6161, sähköposti: info(at)thl.fi Tiedotteet ke 17.9. Kouluterveyskyselyn 2025 uudet tulokset. Tietoa muun muassa elintavoista, päihteiden käytöstä, kiusaamisesta, koulunkäynnistä ja hyvinvoinnista. 17.9. tulospalvelussa saatavilla koko maan sekä hyvinvointialueiden ja kuntien tulokset. Lisätietoja ja embargomateriaalit: johanna.leinonen(at)thl.fi, puh. 029 524 7678 Lisätietoa: Katso myös ajankohtaisia uutisiamme thl.fi Seuraa THL:ää myös sosiaalisessa mediassa THL:n tuoreimmat julkaisut löytyvät Jul
THL viikolla 37/20255.9.2025 15:46:04 EEST | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mediakalenteri ilmestyy joka viikko. Siihen kootaan aina seuraavan viikon infot, tiedotteet, keskeiset tapahtumat, julkaisut ja muita valikoituja ajankohtaisia asioita. Tiedot pohjautuvat perjantain 5.9. tilanteeseen, ja niihin voi tulla muutoksia. Tarkemmat tiedot THL:n tapahtumista ja webinaareista tapahtumakalenterissa. https://www.thl.fi/fi/ajankohtaista/tapahtumat/tapahtumakalenteri THL:n viestintä palvelee mediaa arkisin klo 9–16, puh. 029 524 6161, sähköposti: info(at)thl.fi Verkkouutiset ti 9.9. THL kutsuu 16 000 Suomessa asuvaa vastaamaan Terve Suomi -kyselyyn. Tutkimus tuottaa kattavaa tietoa esimerkiksi elintavoista, toimintakyvystä ja lihavuudesta. Tänä vuonna kysely on osa eurooppalaista tiedonkeruuta, jolla kerätään vertailukelpoista tilastotietoa Euroopan unionin jäsenmaiden väestöstä. Esimerkiksi lihavuus on kasvava kansanterveydellinen ongelma koko Euroopassa. Lisätiedot: piritta.rautavuori(at)thl.fi, puh. 029 524 7120 ke 10.9.
THL viikolla 36/202527.8.2025 15:37:32 EEST | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mediakalenteri ilmestyy viikoittain. Siihen kootaan aina seuraavan viikon infot, tiedotteet, keskeiset tapahtumat, julkaisut ja muita valikoituja ajankohtaisia asioita. Tiedot pohjautuvat keskiviikon 27.8. tilanteeseen, ja niihin voi tulla muutoksia. Tarkemmat tiedot THL:n tapahtumista ja webinaareista tapahtumakalenterissa. https://www.thl.fi/fi/ajankohtaista/tapahtumat/tapahtumakalenteri THL:n viestintä palvelee mediaa arkisin klo 9–16, puh. 029 524 6161, sähköposti: info(at)thl.fi Verkkouutiset pe 29.8. THL julkaisee ehdotuksensa sosiaali- ja terveydenhuollon rahoitusmallin päivittämiseksi. Rahoitusmalli koskee sitä, miten noin 26 miljardia euroa verorahaa jaetaan vuosittain hyvinvointialueiden kesken. Lain mukaan sote-rahoitusmallia on päivitettävä vähintään neljän vuoden välein. Lisätiedot ja ennakkomateriaalipyynnöt: piritta.rautavuori@thl.fi Blogit to 4.9. Yhteiskunnalliset yritykset hyvinvoinnin vakauttajina. Kirjoittajat: projektipääll
THL viikolla 35/202521.8.2025 15:20:29 EEST | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mediakalenteri ilmestyy joka torstai. Siihen kootaan aina seuraavan viikon infot, tiedotteet, keskeiset tapahtumat, julkaisut ja muita valikoituja ajankohtaisia asioita. Tiedot pohjautuvat torstain 21.8. tilanteeseen, ja niihin voi tulla muutoksia. Tarkemmat tiedot THL:n tapahtumista ja webinaareista tapahtumakalenterissa. https://www.thl.fi/fi/ajankohtaista/tapahtumat/tapahtumakalenteri THL:n viestintä palvelee mediaa arkisin klo 9–16, puh. 029 524 6161, sähköposti: info(at)thl.fi Blogit ma 25.8. Joko teidän sotessa joogataan viitearkkitehtuurin hengessä? Kirjoittaja: Marika Pentikäinen, kehittämispäällikkö THL to 28.8. Laadukas hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen vaatii selkeitä rakenteita ja yhteistyötä. Kirjoittajat: Tuija Ylitörmänen, Erityisasiantuntija Ehkäisevän työn vaikuttavuus THL, Tanja Tasala, Kehittämispäällikkö Ehkäisevän työn vaikuttavuus THL, Tapani Kauppinen Kehittämispäällikkö Ehkäisevän työn vaikuttavuus TH
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme