Keskuskauppakamari: Välimiesmenettelylain uudistus hallitukselta oikea teko – kasvattaa Suomen kansainvälistä kilpailukykyä
26.6.2023 07:12:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Välimiesmenettelylain uudistaminen uuden hallituksen toimesta avaa Suomelle mahdollisuuden kasvattaa kansainvälistä kilpailukykyään oikeudenhoidon alalla. Keskuskauppakamarin yhteydessä toimivan välimieslautakunnan pääsihteeri Sanna Kaistinen on tyytyväinen, että hallitusohjelmassa sitoudutaan valmistelemaan tarpeelliset säädösmuutokset ja modernisoimaanvälimiesmenettelylaki vastaamaan parhaita kansainvälisiä käytäntöjä. Lakimuutos tuo mahdollisuuden myös kasvattaa Suomen markkinaosuutta kansainvälisten riitojen ratkaisussa ja tuoda näin lisätuloja Suomeen.
”Lakiuudistuksen myötä Suomeen on mahdollisuus saada kansainväliset standardit täyttävä moderni välimiesmenettelylaki, jolloin suomalainen riidanratkaisu pystyy aikaisempaa merkittävästi paremmin palvelemaan kansainvälistyneen elinkeinoelämän tarpeita sekä houkuttelemaan myös ulkomaalaisia välimiesmenettelyn käyttäjiä ja riitoja ratkaistavaksi Suomeen ja suomalaiseen välimiesmenettelyyn”, Kaistinen sanoo.
Keskuskauppakamari on jo pitkään tehnyt työtä sen eteen, että Suomen välimiesmenettelylaiksi omaksuttaisiin YK:n kansainvälisen kauppaoikeuden toimikunnan UNCITRAL:n niin sanottu mallilaki. Mallilaki ilmentää välimiesmenettelyn parhaita kansainvälisiä käytäntöjä.
Kaistisen mukaan välimiesmenettelyn merkitys kriittisenä osana oikeudenhoitoa ja oikeusturvan saatavuutta on korostunut viime vuosina.
”Suomella on uuden, nykyaikaisenja kansainväliset tarpeet täyttävän välimiesmenettelylain myötä mahdollisuus kasvattaa markkinaosuuttaan rajat ylittävienriitojen ratkaisussa. Lisäksi välimiesmenettelyn kasvava käyttö kotimaisissa liike-elämän riidoissaparantaa osaltaan julkisen oikeudenhoidon ruuhkautunutta tilannetta”, Kaistinen sanoo.
Lakiuudistuksella on Kaistisen mukaan näin ollen merkittävä positiivinen vaikutus Suomelle.
”Uudet, rajat ylittävät riidanratkaisutapaukset tuovat tuloja Suomeen ja tukevat Suomen kehittymistä keskeiseksi kansainväliseksi liike-elämän riitojen ratkaisupaikaksi. Näin välimiesmenettelyn taloudelliset vaikutukset levittäytyvät laajalti yhteiskuntaan”, Kaistinen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna KaistinenVälimieslautakunnan (FAI) pääsihteeri
Puh:+358503078327sanna.kaistinen@arbitration.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Sää lämpenee ja moottoripyörähaaveet heräävät – asiakirjat ja kunto kannattaa tarkistaa huolella ennen kauppoja1.4.2026 10:10:24 EEST | Tiedote
Kevään lähestyessä moottoripyöräkaupoilla käy jälleen vilkas sutina. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Mikko Summa muistuttaa, että innostuksen keskellä ostajan kannattaa pitää mielessä huolellinen valmistautuminen.
Keskuskauppakamari: Kertasatsaus rekrytoivaan koulutukseen vauhdittaisi työllisyyttä ja purkaisi osaajapulaa30.3.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Työttömyyden pitkittyminen Suomessa ei ole vain suhdannekysymys, vaan oire työmarkkinoiden vakavasta kohtaanto-ongelmasta. Keskuskauppakamarin mukaan hallituksen tulevassa kehysriihessä tarvitaan päätöksiä, jotka puuttuvat suoraan työmarkkinoilla vallitsevaan haasteeseen ja vahvistavat työllisyyttä nopeasti ilman pysyvää menolisäystä. Keskuskauppakamari esittää 40 miljoonan euron kertaluontaista lisärahoitusta rekrytoitaviin koulutuksiin tilanteen ratkaisemiseksi.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Kuluttajat vajoavat synkkyyteen27.3.2026 08:48:26 EET | Tiedote
Kotitalouksien luottamus talouteen heikkeni entisestään, selviää Tilastokeskuksen tuoreesta luottamusindikaattorista. Luottamus heikkeni Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan jopa suhteessa helmikuun valmiiksi sysisynkkään lukemaan. ”Tiedot on kerätty maaliskuun kahden ensimmäisen viikon aikana, eli ne heijastelevat yleisen pessimismin lisäksi osittain Iranin sodan alkuvaiheita”, sanoo Appelqvist.
Keskuskauppakamari: EU–Australian kauppasopimus vauhdittaa Euroopan kasvua ja avointa kauppaa24.3.2026 15:38:20 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan Euroopan unionin ja Australian välinen tuore kauppasopimus on turbulenttisen maailmantilanteen keskellä merkittävä ja tervetullut avaus Euroopan kasvulle ja avoimelle kaupalle. Sopimus parantaa eurooppalaisten yritysten kauppaehtoja jopa miljardilla eurolla vuodessa.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Työmarkkinatrendit vaakasuunnassa – työvoiman kasvu luo potentiaalia24.3.2026 08:55:06 EET | Tiedote
Työmarkkinoilta ei saatu vielä sanottavammin hyviä uutisia helmikuussa. Vuodentakaiseen verrattuna sekä työttömyys että työllisyys olivat plussalla, mutta viime kuukausina työllisyyskehitys on kulkenut vaakasuunnassa. ”Onneksi työttömyyden nousua selittää työvoiman määrän kasvu, ei työllisyyden aleneminen”, sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme