Vihreät esittävät Koskelantien turvallisuuden parantamista
“Koskelantiellä autojen ajonopeudet nousevat helposti yli suositusten monikaistaisella suoralla pääkadulla. Vaaratilanteita sattuu myös helposti myös suojatien ylittäjille tilanteissa, joissa autoilija ohittaa suojatien eteen pysähtyneen toisen ajoneuvon pysähtymättä”, Amanda Pasanen toteaa.
Koskelantiellä ollaan muuttamassa myös nykyisiä suojateitä kadunylityspaikoiksi, mikä johtaa jalankulkijan kannalta nykyistä turvattomampiin ylitystilanteisiin, kun väistämisvelvollisuus siirtyy autoilijalta jalankulkijalle.
“Katuympäristön suunnitteluratkaisuilla voidaan vaikuttaa merkittävästi autoilijoiden liikennekäyttäytymiseen ja esimerkiksi parantaa jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden turvallisuutta. Kaupunkiympäristön ei pitäisi houkutella autoilijoita ajamaan niin kovaa, että heistä tulee uhka muiden kulkumuotojen käyttäjille, kuten tilanne tällä hetkellä on Koskelantiellä”, sanoo Otso Kivekäs.
Mahdollisia toimenpiteitä liikenteen rauhoittamiseksi Koskelantiellä voisivat aloitteen mukaan olla esimerkiksi kaistojen kaventaminen ja kameravalvonnan lisääminen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Amanda PasanenHelsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
Puh:040 9611330amanda.pasanen@gmail.comTietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Apulaispormestari Vanhanen: Helsingin on hankittava enemmän painettuja oppikirjoja10.9.2025 16:34:33 EEST | Tiedote
Painettujen oppikirjojen on oltava tasaveroisesti saatavilla lapsille ja nuorille Helsingissä. Helsinki on edelleen merkittävästi jäljessä oppikirjarahoituksessa monia muita kuntia. Vuodelle 2025 Helsingissä on lisätty rahoitusta painettuihin oppimateriaaleihin, mutta korjausliikettä on jatkettava myös tulevana vuonna.
Inarintiestä Vallilassa ehdotetaan Helsingin ensimmäistä koulukatua1.9.2025 14:14:08 EEST | Tiedote
Valtuutetut Anni Sinnemäki ja Otso Kivekäs ovat valmistelleet yhdessä aloitteen, joka ehdottaa Inarintiestä Vallilassa Helsingin ensimmäistä Pariisin esimerkistä inspiroitunutta koulukatua. Koulukadut toimivat vetovoimaisina, turvallisina, liikkeeseen ja leikkiin kannustavina katuina koulujen lähiympäristössä. Koulukaduilla lapset ja vehreys ovat pääroolissa.
Vihreät vaatii toimia alfa-PVP-kriisiin vastaamiseksi Helsingissä28.8.2025 10:53:34 EEST | Tiedote
Helsinki on ajautunut poikkeuksellisen vaikeaan tilanteeseen uuden muuntohuumeen, alfa-PVP:n eli "peukun", vuoksi. Vihreät jätti 27.8.2025 aiheesta valtuustoaloitteen, jossa vaaditaan kaupunkia käynnistämään välittömät toimet alfa-PVP:n aiheuttamaan kriisiin vastaamiseksi.
Reetta Vanhanen: Helsinkiin tarvitaan lisää koululaisuinteja ja esikoululaisten uimaopetusta29.7.2025 12:03:41 EEST | Tiedote
Tänä kesänä on uutisoitu lukuisista hukkumiskuolemista ympäri Suomea. Lisäksi pääkaupunkiseudulla on ollut lukuisia elvytykseen johtaneita vaaratilanteita. Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen esittää huolensa tilanteesta.
Helsingin kouluissa pienennetään ryhmäkokoja ja laitetaan perusasiat kuntoon – vihreät varmisti lasten ja nuorten erityishuomioinnin Helsingin uudessa kaupunkistrategiassa26.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin tänään julkistettu kaupunkistrategia painottaa vahvasti lapsia ja nuoria sekä peruskoulun vahvistamista. Vihreät ovat tyytyväisiä siihen, että koulutuksen laatuun ja hyviin lähikouluihin panostetaan nyt ennennäkemättömällä tavalla. Kasvatuksen ja koulutuksen perusrahoitus on turvattu koko strategiakaudeksi aiempaa korkeammalle tasolle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme