Sähköverkon siirtokeskeytysten aikainen tuulivoimatuotannon enimmäismäärä nousee aiemmin ilmoitetusta
Fingrid on löytänyt yhdessä tuulivoimalatoimittajien kanssa ratkaisuja, joilla sähköverkon siirtokeskeytyksien ajaksi länsirannikolle asetettua normaalia pienempää tuotantotasoa pystytään nostamaan.

Fingrid tiedotti toukokuussa asettavansa länsirannikon tuulivoimatuotannolle kesän ja syksyn siirtokeskeytysten ajaksi normaalia pienemmän tuotantotason enimmäismäärän verkon vakauden varmistamiseksi. Tätä tasoa pystytään nyt nostamaan yhteistyössä tuulivoimalatoimittajien kanssa löydettyjen ratkaisujen avulla.
Olemme yhteistyössä asiakkaiden ja tuulivoimalaitosten toimittajien kanssa selvittäneet laitosten säätöominaisuuksien vaikutuksia ja hakeneet ratkaisuja laitosten jännitteensäädön toiminnan parantamiseksi keskeytys- ja häiriötilanteissa. Tarkentuneiden analyysien perusteella siirtokeskeytysten aikainen sähköntuotanto voi olla alueen tuulen voimakkuudesta riippuen noin 1 600 megawattia pienempi suhteessa asennettuun kapasiteettiin. Toukokuussa ilmoitimme täksi luvuksi 2 000 megawattia, joten uusien analyysien perusteella sähköntuotannon huipputeho voi olla noin 400 megawattia aiemmin ilmoitettua suurempi.
Tuotannon enimmäismäärään vaikuttaa merkittävästi tuulivoimalaitoksissa käytettävän teknologian toiminta. Voimalaitosten säätöjärjestelmistä saatujen tarkempien tietojen perusteella olemme voineet tarkastella tarkemmin tuulivoimalaitosten jännitteensäädön toimintaa keskeytys- ja häiriötilanteissa. Selvitysten perusteella on tunnistettu ominaisuuksia, jotka parantavat jännitteensäädön toimintaa keskeytys- ja häiriötilanteissa ja edelleen mahdollistavat aiempaa ilmoitettua suuremman tuotantotehon keskeytystilanteissa.
Fingrid jatkaa aktiivisesti selvityksiä asiakkaiden ja voimalaitostoimittajien kanssa löytääkseen ratkaisuja suuntaajakytkettyjen laitosten toiminnan parantamiseksi ja mahdollisten haittojen välttämiseksi länsirannikolla keskeytys- ja häiriötilanteissa.
Lisätietoja:
Tuomas Rauhala, johtaja, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5197
Antti-Juhani Nikkilä, vanhempi asiantuntija, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5142
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Aiempi tiedote aiheesta:
Tuulivoimatuotannon enimmäismäärää pienennetään länsirannikolla ajoittain lähikuukausien siirtokeskeytysten aikana
Lisätietoa siirtokeskeytyksistä Fingrid-lehdestä
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
aFRR-energian kaupankäynti PICASSO-kauppapaikalla Suomen ja Viron välillä alkoi8.5.2025 14:00:20 EEST | Tiedote
Kaupankäynti eurooppalaisella aFRR-reservin PICASSO-kauppapaikalla Suomen ja Viron välillä on alkanut. Suunniteltuna käyttöönottopäivänä 6.5. kaupankäynnin aloitusta jouduttiin lykkäämään tietojärjestelmien teknisten ongelmien takia. Korjaustöiden jälkeen kaupankäynti aloitettiin 7.5. klo 10.15. aFRR-energian kaupankäynti käyttää Estlink 1-tasasähköyhteyttä. PICASSO-kauppapaikalle ei varata siirtokapasiteettia, vaan kauppapaikalle annetaan käyttöhetkellä vapaana olevan siirtokapasiteetti tasasähköyhteyksien ohjausjärjestelmien tekniset rajoitteet huomioiden. Tällä hetkellä ohjausjärjestelmien rajoitteet mahdollistavat 30 MW vienti- ja tuontikapasiteettia aFRR-energialle. Lisätiedot: Tuomas Mattila, Fingrid Oyj, puh. 030 395 4180
Sähköjärjestelmän toimintaa siirtokeskeytystilanteissa todennetaan verkkokokeilla länsirannikolla2.5.2025 13:55:57 EEST | Tiedote
Fingrid järjestää toukokuussa länsirannikolla verkkokokeita, joilla todennetaan sähköjärjestelmän luotettavaa toimintaa suuntaajavaltaisen alueen eri käyttötilanteissa ja etenkin siirtokeskeytystilanteissa. Verkkokokeilla varmistetaan, että edellytykset verkon käytön vaatimien toimenpiteiden suunnittelulle ja määrittämiselle ovat mahdollisimman hyvät.
Fingridin talous- ja rahoitusjohtaja Jukka Metsälä irtisanoutunut28.4.2025 13:55:00 EEST | Tiedote
Fingrid Oyj:n talous- ja rahoitusjohtaja, DI, MBA Jukka Metsälä on irtisanoutunut yhtiön palveluksesta. Hänen viimeinen työpäivänsä yhtiössä on 31.7.2025. Metsälä siirtyy Fingridistä CableCrew Oy:n toimitusjohtajaksi 1.8.2025 alkaen.
Fingrid’s CFO Jukka Metsälä has resigned28.4.2025 13:55:00 EEST | Press release
Fingrid Oyj’s Chief Financial Officer, M.Sc., MBA Jukka Metsälä has given notice that he will be stepping down from his role in the company. His last day on the job is 31 July 2025. Metsälä will become Managing Director of CableCrew Oy as of 1 August 2025.
Fingrid-konsernin johdon katsaus 1.1.−31.3.202528.4.2025 13:48:12 EEST | Tiedote
Fingrid noudattaa arvopaperimarkkinalain mukaista puolivuosiraportointia ja julkistaa vuoden kolmen ja yhdeksän ensimmäisen kuukauden osalta johdon katsaukset, joissa esitetään yhtiön taloudellista ja muuta kehitystä kuvaavia keskeisiä tietoja. Johdon katsauksessa esitetyt tiedot koskevat Fingrid-konsernin kehitystä tammi-maaliskuussa 2025 ja vastaavalla jaksolla 2024, ellei toisin ole mainittu. Tässä esitetyt luvut ovat laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards IFRS) mukaisesti. Johdon katsaus ei ole IAS 34 –standardin mukainen osavuosikatsaus. Luvut ovat tilintarkastamattomat. Fingridin kantaverkon siirtovarmuus oli korkea 100 (99,99991) prosenttia ja sähkön riittävyys oli hyvä. Lauhan talven vuoksi Suomen sähkön kulutus laski tammi-maaliskuussa 23,8 (24,6) terawattituntiin. Suomessa kulutetun sähkön päästöt alenivat. Yhtiö arvioi vuosien 2025–2028 bruttoinvestointien määrän olevan noin 1,7 miljardia euroa, josta on sidottu 623 miljo
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme