ELY-keskukset

Kesän 2023 päällystystyöt jatkuvat Pohjois-Savon ELY-keskuksen liikennevastuualueella (Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala ja Etelä-Savo)

Jaa
Poutasäät ovat suosineet alkukesän aikana päällystystöiden toteutusta ja työt ovat edenneet hyvin. Suunnitellut päällystysohjelman mukaiset kohteet toteutetaan ja niiden pituuksiin on tehty pieniä tarkennuksia. Esitettyjen päällystyskohteiden lisäksi tiestöllä tehdään paikkauksia ja pienempiä paikkausluonteisia päällystyskohteita.

Päällystystyöt vt 5 Puijon ja Pöljän välillä voivat aiheuttaa haittaa liikenteelle

Päällystystyöt kesän pisimmällä yhtenäisellä päällystysosuudella vt 5 Puijo-Vuorela-Siilinjärvi-Pöljä 31 km alkavat heinäkuun viimeisellä viikolla 30. Päällystystyöt toteutetaan yötyönä, pääosin kello 18:00 - 06:00 välisenä aikana. Kaksiajorataisella osuudella vt 5 Puijo - Siilinjärvi päällystetään varsinaiset ajokaistat ja liikenne ohjataan työmaan ohi ajoradan ohituskaistalla. Osuudella vt 5 Siilinjärvi–Pöljä päällystettävä ajokaista suljetaan ja liikenne ohjataan työmaan ohi saattoautoa käyttäen.

Heinä- ja elokuun aikana alusta- ja päällystystöitä tehdään seuraavilla kohteilla

Etelä-Savossa on parhaillaan käynnissä mt 453 Pieksämäki–Jäppilä alustatyöt eli kuivatuksen parantaminen ja maakivien poisto. Päällystystyöt on suunniteltu alkavan viikolla 34.

Pohjois-Savossa alustatyöt ovat käynnissä kohteilla mt 560 Tienhaara–Saarelan ja mt 561 Rokkala–Sammalisenlahti. Kohteella mt 560 Tienhaara–Saarela on käynnissä myös kantavankerroksen lisäys ja sekoitusjyrsintä lähes koko kohteen noin 20 km matkalla. Sitomaton kerros haittaa liikennettä, kunnes osuus päällystetään kokonaan elokuun alkupuolelle mennessä.

Parhaillaan päällystetään kohdetta vt 27 Kurenpolvi–Koljonvirta. Sen jälkeen heinä- ja elokuun aikana päällystetään kohteet mt 560 Tienhaara–Saarela ja mt 561 Rokkala–Sammalisenlahti.

Muut Pohjois-Savon valta- ja kantateiden sekä Suonenjoella Mt 545 Iisvedentien päällystystyöt on suunniteltu toteutettavan Väyläviraston nettisivuilta löytyvän alustavan aikataulutuksen mukaan.

Pohjois-Karjalassa päällystystyöt ovat parhaillaan käynnissä Kiteellä mt 487 Tolosenmäki–Kitee välillä ja mt 486 Kitee kävely- ja pyöräilyväylillä 70486.
Päällystyskohteiden kt 73 Uuro–Uilo ja kt 74 Aittolampi päällystystyöt toteutetaan viikoilla 28–9. Tällöin päällystetään myös mt 5101 Paihola, kantatieltä 73 alkaen noin 0,6 km matkalla.

Päällystystöiden valmistuttua kohteille tehdään piennartäyttö ja tiemerkinnät.
Ne valmistuvat 2–3 viikon kuluessa päällystystyön valmistumisesta. Kohteilla käytetään alennettua nopeusrajoitusta tiemerkintätöiden valmistumiseen saakka.

Valmistuneet kohteet ja yleisaikataulun alkaville kohteille löydät Väyläviraston verkkosivuilta: Päällystystyöt Itä-Suomessa 2023

Vuoden 2023 päällystystyökohteet löydät tästä kartasta.

Kartassa on esitetty myös joitakin paikkausluonteisia töitä, joiden aikataulu tarkentuu myöhemmin.

ELY-keskus toivoo tienkäyttäjiltä malttia sekä liikennejärjestelyjen noudattamista. Pidetään huoli työ- ja liikenneturvallisuudesta, sillä uudesta päällysteestä on pidempiaikainen hyöty verrattuna töistä aiheutuvaan hetkelliseen haittaan. Paikallisten asukkaiden kannattaa käyttää päällystystöiden aikana vaihtoehtoisia reittejä.

ELY-keskus tiedottaa lisää päällystystöiden etenemisestä loppukesän aikana.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye