SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Käveleekö perussuomalaiset Orpon yli Yle-asiassa?

11.7.2023 07:56:30 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma vaatii pääministeri Petteri Orpolta selvitystä liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen Ylen poliittista riippumattomuutta kyseenalaistavista puheista.

Jukka-Pekka Flander Vapaasti julkaistavissa, kuvaaja mainittava

- Pääministeri Petteri Orpo linjasi hallitusneuvotteluissa, ettei hallitus aio puuttua Ylen sisältöihin ja muistutti siitä, että Yle on eduskunnan valvonnan alainen. Nyt perussuomalaiset ministeri Ranteen suulla ovat kuitenkin antamassa poliittista ohjausta Ylelle sen ohjelmatuotannosta. Onko hallituksen kanta muuttunut? Heinäluoma kysyy. 

- Selkeä demokratiaan kuuluva periaate on, että poliitikot eivät sanele sitä, mitä media viestii. Perussuomalaisten Ylen riippumattomuutta kohtaan osoittama välinpitämättömyys on aidosti huolestuttavaa. Maailmalla on paljon huonoja esimerkkejä siitä, mitä poliitikkojen puuttuminen journalistisiin sisältöihin tarkoittaa, Heinäluoma sanoo. 

- Ylen lakisääteisiin tehtäviin kuuluu demokratian ja kulttuurin vahvistaminen sekä tasa-arvon ja yhteenkuuluvuuden edistäminen. Perussuomalaisilla tuntuu olevan selkeä poliittinen tavoite romuttaa julkisrahoitteisen viestinnän moniarvoisuutta. Onko tässä taas yksi yritys kaventaa suvaitsevaisuutta ja sananvapautta Suomessa? Heinäluoma päättää. 

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: sote-leikkaukset lisäävät alan työttömyyttä ja heikentävät niiden järjestöjen toimintaa, jotka auttavat kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevia.23.4.2026 16:35:30 EEST | Tiedote

Hallituksen kehysriihessä päätetyt sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksujen korotukset sekä uudet leikkaukset sote-järjestöjen rahoitukseen ovat huolestuttava suunta. Ne kohdistuvat suoraan niihin ihmisiin, joilla on jo valmiiksi heikoimmat mahdollisuudet selvitä arjessaan. Lisäksi ne aiheuttavat irtisanomisia ja lisäävät työttömyyttä, toteaa Laine-Nousimaa.

SDP:n Riitta Kaarisalo: Osaamisseteli ei korvaa toimintakykyä – nuoria ja pitkäaikaistyöttömiä ei voi jättää tyhjän päälle23.4.2026 15:46:48 EEST | Tiedote

Hallituksen päätös lakkauttaa kuntouttava työtoiminta ja sosiaalinen kuntoutus on vakava virhe. Samalla kun hallitus puhuu nuorisotyöttömyyden hoidosta ja tarjoaa pitkäaikaistyöttömille osaamisseteleitä, se purkaa juuri niitä palveluja, joita moni ihminen tosiasiassa tarvitsee päästäkseen takaisin kiinni arkeen, toimintakykyyn, opintoihin tai työelämään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye