Sillanrakentaja – romaani ystävyydestä, surusta ja selittämättömistä asioista
7.8.2023 10:00:00 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote

Tuomo Heikkisen romaani Sillanrakentaja on julkaistu Aviadorin kustantamana.
Sillanrakentaja on romaani ystävyydestä. Kirjan alussa mies lahjoittaa paikkakunnalle saapuneelle romaanin kertojalle kanin. Siitä heidän ystävyytensä alkaa.
Toinen miehistä kärsii muistiongelmista ja parantaa sairaita. Kertoja, jonka ympärillä kuolee ihmisiä, yrittää opetella pitämään kanista huolta. Kesän aikana he tapaavat sekä tuttuja että tuntemattomia, kohtaavat selittämättömiä asioita ja kokevat yhdessä paljon surua.
Sillanrakentaja on muotoutunut Heikkisen kirjoittamien runojen pohjalta. Romaani, jossa kaikki ei ole sitä miltä näyttää, on trilogian ensimmäinen osa. Sillanrakentaja on Heikkisen esikoisteos.
Tuomo Heikkinen on kotoisin Kuhmosta, mutta hän asuu Oulussa. Heikkinen työskentelee Oulun kirjailijaseuran toiminnanjohtajana. Aiemmin hän on toiminut kirjallisuuden läänintaiteilijana. Heikkinen on ollut yksi Debytoi runoilijana -kilpailun voittajista ja saanut J.H. Erkon -kirjoituskilpailussa kunniamaininnan. Vapaa-ajallaan hän esiintyy Mieskuoro Huutajissa.
HEIKKINEN, TUOMO : Sillanrakentaja
380 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523811614
Ilmestymisaika: Elokuu 2023
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottajaAviador Kustannus
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Pelastusasemalle sijoittuva lastenkirja muistuttaa, että jokainen meistä on tärkeä juuri sellaisena kuin on27.7.2026 10:54:47 EEST | Tiedote
Ella ja erikoisjengi – Loistavan Ellan ensimmäinen päivä pelastusasemalla on lastenkirja heille, jotka ovat joskus miettineet, voiko heidän valonsa olla liian kirkas
Maaria Kujalan esikoisteos on kantaaottava rakkausromaani, joka auttaa uskomaan rauhan, myötätunnon ja inhimillisyyden sanomaan21.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
"Kissa painoi nenänsä nenääni vasten, katsoi kirkkailla vihreillä silmillään suoraan sieluni puhtauteen. Ja katosi viimeisen kerran."
Elokuussa Kulttuurikulmassa Seitsemän päivää lammella -lastenkirjan kuvitusnäyttely20.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Seitsemän päivää lammella kertoo kosteikon eläinasukkaista, niiden viikosta, lyhyestä kesästä ja yhteiselosta rannan kaislikoissa. Kirja kutsuu nauttimaan luonnon tarkkailusta, ja sen lyyrinen kieli ravitsee kaikenikäisten lukijoiden mielikuvitusta. Tuula Sipilä on helsinkiläinen runoilija ja taiteilija, joka on julkaissut runokokoelmia ja lastenkirjoja. Hän on koulutukseltaan filosofian maisteri ja kirjoittaa asiatekstejä työssään viestinnän parissa. Anna Helminen (s. 1994) on tamperelainen kuvataiteilija, kuvittaja ja sarjakuvapiirtäjä. Hän on valmistunut ammattitaiteilijaksi vuonna 2018 ja opiskelee nykyisin sarjakuvataidetta Tanskassa. Anna on toiminut lastenkirjakuvittajana vuodesta 2019 ja pitänyt myös useita taidenäyttelyitä ympäri Suomea. Kirjan kuvittaja Anna Helminen kertoo kuvitusprosessista: "Seitsemän päivää lammella -kirjan kuvittaminen oli rauhallinen ja maalauksellisesti palkitseva prosessi. Tuulan sanat loivat selkeän maailman, johon sain myös itse työskennellessäni ra
Tomaatinpunaisesta paloautosta uusi painos17.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Keväällä 2025 ensi kerran ilmestynyt Henna Johanssonin esikoislastenkirja pienestä paloautosta saavutti suuren suosion ja on taas saatavilla uuden painoksen myötä.
Kuinka löytää tasapaino ja rauha kuoleman ja jatkuvien sotien keskellä?16.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Susanna Kaislan runoissa puhuu sodan käyneiden perillinen autioituneissa asuinsijoissa ja menneestä muistuttavassa maisemassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

