Miesten futsalmaajoukkueen Elite Roundin otteluohjelma julkaistu
Miesten futsalmaajoukkue kohtaa MM-karsintojen Elite Roundin E-lohkossa hallitsevan Euroopan ja maailmanmestarin Portugalin, brasilialaistaustaisia taitureita vilisevän Georgian sekä aina yllätysvalmiin Armenian. Lipunmyynti otteluihin alkaa elokuussa.

Suomi kohtaa Portugalin (la 16.9.) ja Armenian (ke 20.12.) tutulla kotikentällään Vantaan Energia Areenalla. Georgia (ke 11.10.) haastaa Suomen Turussa Kupittaan palloiluhallissa.
- Paras kannustin Suomen futsalmaajoukkueelle on täpötäysi katsomo kannustamassa Suomea voittoon! Pelihuuma kannattaa lähteä kokemaan paikan päälle sekä Vantaalle että Turkuun, nyt pelataan maailman taitavimpia futsalmaita vastaan ja tarjolla on upeaa futsalviihdettä koko lajiyleisölle, toivottaa futsalin kehityspäällikkö Kirsi Nummela kaikki katsojat tervetulleiksi syksyn peleihin.
Suomen otteluohjelma Elite Roundilla:
Suomi - Portugali la 16.9. klo 18.10, Energia Areena, Vantaa
Armenia - Suomi ke 20.9.
Georgia - Suomi la 7.10.
Suomi - Georgia ke 11.10. klo 18.10, Kupittaan palloiluhalli, Turku
Portugali - Suomi pe 15.12.
Suomi - Armenia ke 20.12. klo 19.30, Energia Areena, Vantaa
Vierasotteluiden pelipaikat ja alkamisajat varmistuvat myöhemmin.
Elite Round on viimeinen vaihe ennen Uzbekistanin MM-kisoja
Viisi Elite Roundin lohkovoittajaa pääsee suoraan vuonna 2024 pelattavaan MM-lopputurnaukseen. Turnaus järjestetään Uzbekistanissa. Neljä parasta lohkokakkosta pelaavat huhtikuussa 2024 MM-jatkokarsinnat, joista aukeaa vielä kaksi paikkaa Uzbekistaniin Euroopan kiintiöpaikoista.
- Minulla oli ennen unelma, mutta nyt minulla on tavoite: haluan meidän pelaavan MM-kisoissa. Tavoitteemme ei ole päästä jatkoon lohkokakkosena, vaan lähdemme pelaamaan lohkon voitosta. Tiedän, että se ei ole helppoa, mutta mikä elämässä olisi, summaa maajoukkueen unelmia päävalmentaja Sergio Gargelli.
Ennen Elite Roundin alkamista kotiottelulla syyskuussa, miesten futsalmaajoukkue kohtaa Uzbekistanin kahdesti elokuussa Eerikkilässä pelattavissa maaotteluissa. Lue lisää >>
Kuva: Jyri Sulander / SPL
Lisätiedot:
Suomen Palloliitto
Kirsi Nummela, Futsalin kehityspäällikkö
+358503234877
kirsi.nummela@palloliitto.fi
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Palloliitto
Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille kaudelle 202610.12.2025 15:05:13 EET | Tiedote
Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä kauden 2026 osalta.
Captain’s Ball 2025 – Katso kaikki palkitut4.12.2025 22:29:34 EET | Tiedote
Suomen Palloliitto ja Veikkausliiga palkitsivat kauden 2025 parhaita Captain's Ball -gaalassa torstaina 4. joulukuuta.
Mika Lehkosuolle jatkosopimus alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentajana3.12.2025 14:02:41 EET | Tiedote
Suomen U21-maajoukkueen päävalmentaja Mika Lehkosuo on solminut Palloliiton kanssa jatkosopimuksen. Uusi sopimus on voimassa vuoden 2028 loppuun asti ja sisältää option vuoden 2029 EM-lopputurnauksesta.
Media-akkreditointi Captain’s Ball -gaalaan 4.12.202526.11.2025 16:30:00 EET | Tiedote
Palloliitto ja Veikkausliiga palkitsevat kauden 2025 parhaita Captain's Ball -gaalassa torstaina 4. joulukuuta. Ruutu näyttää gaalan suorana lähetyksenä.
Helmareiden mediaohjelma 25.11.–1.12.202524.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helmarit matkustaa Espanjaan, jossa se kohtaa Itävallan ja Belgian A-maaotteluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
